به نقل از آکاایران: ابزارآلات به وسایلی گفته می شود که با کمک آنها می توان خیلی از کارها را به راحتی انجام داد. ابزارها انواع مختلفی دارند از انواع ابزارهای دستی مثل پیچ گوشتی گرفته تا انواع ابزارهای برقی و ماشینی. در این مطلب به ماشین ابزارها پرداخته ایم. با ما همراه شوید و این مطلب مفید را مطالعه کنید.

ابزار آلات

آکاایران: افراد عادی وقتی نام ماشینهای ابزار به گوششان میخورد به یاد ماشین تراش یا تراشکاری میافتند البته حق دارند بدلیل اینکه ماشین تراش در بین مهندسین و فنی کاران به قلب ماشینهای ابزار و یا سلطان ماشینهای ابزار مشهور است.ولی این ماشینها دارای گروه بندی گسترده ای میباشند که در زیر تعریف کلی از ماشینهای ابزار و تقسیم بندی انها اورده شده است.

▪ تعریف کلی ماشین ابزار
کلیه ی ماشینهایی که بطور مکانیکی بر روی قطعات شکل دهی یا براده برداری انجام میدهند ماشینهای ابزار نام داند.
▪طبق تعریفی دیگر: کلیه ی ماشینهایی که برای یک فرایند کاری تراشکاری ؛ فرزکاری؛ سوراخکاری؛ پرسکاری و غیره)مورد استفاده قرار میگیرند به عنوان ماشینهای ابزار شناخته میشوند.

▪ تقسیم بندی ماشینهای ابزار بر اساس فرایند کار
۱)ماشینهای ابزار برای تولید بدون براده برداری
مانند چکشها؛ پرسها؛ ماشینهای خم کاری؛قیچیها؛ گیوتین؛و غیره
۲) ماشینهای ابزار برای تولید با براده برداری
مانند ماشین تراش ؛ صفحه تراش؛ ماشین فرز؛ ماشین سنگ؛ وغیره

▪ تقسیم بندی بر اساس هدف کاری
۱) ماشینهای یونیورسال: برای محدوده ی کاری وسیع و متنوع و چند مرحله ای طراحی شده اند.
۲) ماشینهای چندکاره : به عنوان ماشینهای سری کاری نیمه انبوه قطعات بکار میروند.
۳) ماشینهای مخصوص: ماشینهایی که در حقیقت برای انجام یکسری عملیات متنوع روی یک قطعه کار بکار میروند. محدوده ی کاری این ماشینها تولید انبوه میباشد.

 

رشته ماشین ابزار وسعتی به اندازه دریا دارد در هر صنعتی سر و کله اش پیداست . تمامی ماشین آلات که کارریخته گری، جوشکاری، فرم فلزات و ساخت و تولید قطعات را انجام می دهند نیازمند کارشناسان و استادان ماهری است که بتوانند صنعت کشاورزی ، صنایع نظامی ، صنایع هوایی و صنعت مهم و تاثیر گذار خودرو سازی را رونق بخشند در کشور ما که در حال توسعه هستیم این مسئله بسیار مهم است که نیروی انسانی بتواند بهترین استفاده را از ابزار در اختیار خود داشتن باشد در تعریفی که از این رشته در اسناد آموزش عالی آمده است از آن بعنوان مجموعه یاد شده است توجه کنید این مجموعه یکی از مجموعه های آموزش عالی است و هدف آن تربیت کارشناسانی است که با بکار بردن تکنولوژی مربوط به ماشین ابزار، ابزار سازی، ریخته گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات و طرح کارگاه یا کارخانه تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات صنایع (کشاورزی، نظامی، ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع هوایی و ...) باشند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران