به نقل از آکاایران: ایجاد شیب مناسب، تراز کردن و عمود کردن سطوح در فعالیتهای عمرانی از مهم ترین دغدغه دست اندرکاران این حرفه است. این کار و اندازه گیری شیب و... به کمک وسیله ای به نام تراز انجام می شود که در ادامه درمورد آن مطالعه می کنید.

تراز

آکاایران: در مورد مصالح ساختمانی، مقاومت مصالح ساختمانی و ستونها و سازه ها در صورتی که در جای مناسب قرار نگیرد به شکل ایده ال و محاسبه شده در طراحی، نخواهد بود. امروزه با افزایش ساخت و سازها و ساخت بلند مرتبه ها  و افزایش  ابعاد ساختمان،  اندازه گیری با  وسایل مرسوم تولید خطای بالایی می کند. علاوه بر این تمایل بازار به سوی سازه هایی با ساختار جدید و گاهاَ پیچیده و طبعاَ دقت بالا و استانداردهای جهانی است¬¬. بنابراین نیاز است که مجریان طرح ها و پروژه های مختلف مجهز به ابزار و تجهیزات  جدید و به روز باشند تا هم بتوانند با رقیبان خود برای داشتن سهم در بازار کار رقابت کنند و درعین حال رضایت مشتری های خود را بدست بیاورند.
 

هدف از بکار بردن این تجهیزات جدید

به حداقل رساندن خطای انسانی
افزایش چشمگیر سرعت کار
دقت عملیات
اجتناب  از دوباره کاری و مصرف بی مورد مصالح ساختمانی
کاهش هزینه های اجرا و نیروی انسانی

یکی از روشهایی که در این زمینه کاربرد کاملا مناسبی از لحاظ دقت و سهولت کار دارد، استفاده از تجهیزات لیزری می باشد. از خصوصیت پرتو لیزری حفظ جهت و دقت در فواصل دور می باشد. امروزه با استفاده از سیستم های لیزری با کاربرد و توانایی های مختلف، قادریم در مراحل و شرایط متفاوت دقت های مورد نیاز در عملیات ساخت و ساز را پیاده نماییم. مهم ترین کاربرد لیزر اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق است.

بسته به نوع کاربری، از مولد های مختلف لیزری استفاده می شود. در بعضی از کاربرد ها، لیزر به صورت خط راهنما  (همانند “ریسمان کشی” در بنایی) عمل کرده و جهت تعیین ارتفاع و یا راستا بکار می رود(Dot or Line Laser). در این کاربری از حالت پرتو ثابت استفاده می شود.در بعضی کاربرد ها لازم است که خطی سطحی بر روی دیوار یا محل کار به صورت افقی عمودی و یا شیب دار رسم شود به طور مثال محل نصب کاشی یا کابینت یا احداث سقف های کاذب. در این نوع کاربری می توان مولد های لیزری( فرستنده) که قابلیت اسکن یا دوران معمولی دارند استفاده کرد این نوع ترازهای لیزری  به فرستنده های لیزری دوار(Rotary Laser Transmitter)مشهورند. در حالت  اسکن پرتو لیزر این ترازها در یک زاویه قابل تنظیم (یا دو نقطه تعیین شده توسط کاربر)، نوسان می کند. با دوران پرتو لیزر صفحه لیزری پدید می آید که این صفحه می تواند موازی، عمود و یا با یک شیب یا دو شیب نسبت به سطح کار باشد.این صفحه هادی کاربر برای عملیات میباشد. اکثر مولدهای لیزری خاصیت خود ترازی  دارند به این معنی که تا زاویه معینی در صورتی که محل قرارگیری آنها تراز نباشد قادرند خود را تراز کنند. و اما انواع دیگر را باید با استفاده از ترازهای حبابی موجود بر روی دستگاه اقدام به تراز شدن آنها نمود.

معرفی یک تراز خوب

تراز لیزری اس کی آر 60 ماکیتا

تراز,ابزار تراز,خرید وسیله تراز

خرید تراز

مشخصات محصول

بادقت 10 + - میلیمتر الی 30 متر

مدت زمان کار 30 ساعت

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران