به نقل از آکاایران: دریل وسیله ای است که با حرکت دورانی سریع برای سوراخ کردن به کار می رود. دریل ها با توجه قدرتی که دارند از سوراخکاری چوب تا فلزات و حتی در بتن می توانند به کار بیایند. با ما همراه شوید و مطالب دیگری در مورد دریل ها مطالعه کنید.

دریل

آکاایران: یکی از پرکاربردترین ابزارها برای ساخت پروژه های دانش آموزی دریل می باشد. تقریباً برای ساخت هر پروژه عملی یا کاردستی ای، دریل مورد نیاز می باشد. وظیفه اصلی دریل ایجاد سوراخ در سطوح مختلف اعم از چوبی، فلزی، سیمانی و... می باشد ولی به کمک برخی ابزار های دیگر می توان از دریل برای سمباده زدن، جلا دادن، باز و بسته نمودن پیچ و... نیز استفاده نمود. دریل در انواع دستی و برقی و بادی (که توسط نیروی باد می چرخد) موجود می باشد. نوع برقی با استفاده از جریان برق یاباتری قابل شارژ، کار می کند.

زمانی که شما قصد خرید دریل دارید، بازه انتخابی کوچکی پیش رو ندارید، ویژگی ها، قابلیت ها و مشخصات دریل ها بسیار متفاوت است. از اینرو انتخاب و خرید آسانی نخواهید داشت. نیاز به اطلاعاتی هرچند مختصر در مورد دریل ها پیش نیاز خرید درست است، اولین مسئله ی مهمی که باید هنگام خرید به آن توجه داشت کاربرد دریل مورد نظر و فعالیتی که می خواهید با آن انجام دهید، می باشد.

انواع دریل و کاربرد آن ها:

معمولی ترین انواع دریل، کاربرد سوراخ کردن چوب و فلز را دارند، بسته به اندازه دهنه ورودی مته نیز تا یک قطر به خصوص می توانند سوراخ ایجاد کنند. کاربرد آن نیز برای کارهای کوچک و رفع نیازهایی مثل نیازهای داخل منزل است. خب با کاربرد محدود این دریل ها مشخص است که بین انواع مختلف، قیمت دریل های ساده از باقی انواع آن پایین تر است.

دریل بتن کن یا چکشی:

این نمونه دریل ها به اضافه کاربرد اصلی خود یعنی سوراخ نمودن، همانند یک چکش نیز عمل کرده که در مصالح سخت تر از جمله بتون کارآیی فراوانی دارند. به این مدل از دریل ها دریل بتون کن، دریل ضربه ای (impact) و یا دریل چکشیمی گویند. یکی از مشخصه های اصلی در این دریل ها، سرعت ضربه زدن آن هاست که آن را با مقیاس BPM-Beat Per Minute (ضربه در دقیقه) نمایش می دهند.

دریل بادی:

گونه ای از دریل ها از کمپرسورهای هوا قدرت می گیرند، بدین معنی که به جای آن که مستقیماً به برق متصل باشند از طریق شیلنگ مخصوص به کمپرسور متصل شده و با فشار هوای فشرده موتورشان به حرکت در می آید، این مدل از دریل ها مناسب جهت امور صنعتی و کارهای مستمر و پرفشار می باشند.

دریل پیچ گوشتی (پیچ گوشتی برقی):

از نام این نوع می توان فهمید که از آن جهت پیچ کردن استفاده می شود.

دریل های هفت تیری و چپقی:

دریل های هفت تیری و چپقی نیز به علت شکل ظاهریشان به این خوانده می شوند، برای کاربردهای مختلف و مکان هایی که دریل معمولی را نمی توان استفاده نمود این کار دریل کردن را انجام می دهند که نام آن ها بر اساس شکل ظاهریشان اختصاص یافته است. زمانی که دریل مورد نظر خود را انتخاب کردید نوبت آن است که به بررسی ویژگی های مهم این کالا که هنگام خرید باید به آن توجه داشت بپردازیم. اولین ویژگی سیم دار یا شارژی بودن دریل مورد نظر است.

چه نوع دریل هایی در دسترس هستند؟

دریل سیم دار:
اگر شما فردی با تجربه و نیازمند کارهای سنگین با دریل خود هستید بهتر است از این مدل دریل ها استفاده کنید، به این دلیل که قدرت و گشتاور این نمونه از دریل ها در کل نسبت به مدل بدون سیم آن بیشتر است.

دریل بدون سیم:
این دسته از دریل ها با باتری کار می کنند، که صد البته قابلیت شارژ مجدد باتری نیز وجود دارد. دریل بیسیم برای افرادی مناسب است که کار چندانی با دریل ندارند و قصدشان از خرید آن انجام کارهای شخصی ای است که خود بتوانند به تنهایی از عهده ی آن برآیند و یا برای کسانی که در محل های خاصی از آنها استفاده می کنند که دسترسی به برق همیشه وجود ندارد، مانند تعمیرکاران وسایل که به صورت سیار کار می کنند. این مدل از دریل ها بر خلاف قدرت کمی که نسبت به دریل های سیم دار دارند، از یک سری  ویژگی هایی از جمله سبکی، استفاده ی آسان، امن بودن، قابلیت استفاده در هر مکان و... برخوردارند. به طور مثال شما می توانید از دریل بیسیم به راحتی در محل هایی چون بالای درخت، نردبان و ... بدون حرکت به سمت عقب فعالیت خود را انجام دهید که این مزیت خود دلیلی بر امن بودن این سری دستگاه ها می باشد.

در استفاده از دریل های بدون سیم این امکان وجود دارد که از یک باتری اضافی که شارژ شده باشد و درصورت اتمام باتری اولیه از آن استفاده کرد نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که باتری های Li-Ion کوچکتر از باتری های Ni-Cad بوده و مقدار شارژ بیشتری را درخود ذخیره می کنند از این رو قیمت دریل با این باتری نیز بالاتر از دیگریست. اکثر انسان ها بر این باورند که باتری یک دستگاه هر چه بزرگتر باشد متقابلاً دارای قدرت بیشتری است، در صورتی که این امر فاقد صحت می باشد. برای افزایش قدرت سوراخ کاری باید از دریلی استفاده کنید که اگر از نوع بدون سیم آن است دارای ولتاژ بالا و اگر از نوع سیم دار است از مقدار وات بیشتری برخوردار باشد.

 سه نظام
در مرحله ی نخست به بررسی دسترسی انواع دریل و کارآمدی آن ها در مکان های مختلف پرداختیم. نکته ی قابل توجهی که بعد از آن باید در نظر گرفت، مدل و اندازه ی سه نظام می باشد. (سه نظام قسمتی از دریل است که مته را درون خود نگه داشته و به امنیت بیشتر کمک می کند) سه نظام ها در ابعاد مختلفی برای دریل کاری وجود دارند که سایز 10 میلیمتری آن یک اندازه استاندارد بوده و برای بسیاری از اهداف مناسب می باشد.

نسل جدید ، دریل های برقی ، دریل های بی سیم هستند که امروزه دیگر بسیار رایج شده اند ، اما همین دریل های بی سیم باید نیاز کار آن ها مشخص شوند و سپس خریداری شوند همچنین هر خریدی نیاز به یک دلیل و دانشی دارد.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران