به نقل از آکاایران: تخت خواب نوزادان و افراد سالمند یا بستری نقش موثری در حفظ سلامت و یا برعکس تهدید سلامت آنها دارد و پزشکان هشدار می دهند با رعایت نکاتی مانع از بروز بیماری های قارچی، آلرژیکی، باکتریایی و رشد جانداران ذره بینی در این وسایل شد.

جاروی تخت خواب

آکاایران: اگرچه نظافت منزل و تمیزی و آراستگی آن به ویژه در میان خانواده های ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما انجام نظافت از نظر اکثر افراد کاری بسیار زمان بر، خسته کننده و حتی پر صدمه است. سال هاست که انواع لوازم نظافتی همچون تی ها، جاروبرقی ها، بخارشوی ها و ... برای برطرف کردن چنین مشکلاتی روانه بازار شده و استقبال زیادی را نیز به سوی خود جلب نموده اند. در این میان جارو برقی به سبب بیشترین سهولت و کارایی در استفاده، هنوز هم جزء پرطرفدارترین وسایل نظافت بوده و از اجزای اصلی لوازم خانگی به شمار می آید. اگرچه جاروبرقی خصوصاٌ با پیشرفت های اخیر تکنولوژی و برخوردار بودن از قابلیت های روز افزون، کار نظافت خانه را به راحتی انجام می دهد، اما اگر با دقت انتخاب نشود، خود می تواند خستگی و دردسر بیشتری را ایجاد نماید.

مهمترین نکاتی که برای خرید جارو برقی باید به آن ها توجه داشته باشید، قدرت جارو برقی، وزن جارو برقی، راحت بودنِ کشیدن، هل دادن و بلند کردن آن، سبک بودن دسته، میزان صدای جاروبرقی، طول سیم، ظرفیت کیسه یا مخزن جارو و همچنین سایر ویژگی هایی است که با شرایط خاص شما و مکانی که به نظافت آن می پردازید هماهنگی داشته باشد.

کارشناسان هشدار می دهند محیط تخت خواب افراد می تواند آلوده ترین مکان برای ابتلا به انواع بیماری های مزمن باشد. گفتنی است، بر اساس تحقیقات هر فرد بطور میانگین هنگام خواب نیم لیتر عرق می کند و این در شبهای تابستان به دلیل گرمای هوا بیشتر می شود. بررسی ها نشان می دهند، تعریق بدن هنگام شب می تواند محیط مناسبی برای رشد انواع آلودگی ها، عفونت ها و نیز رشد عوامل ذره بینی و حشرات ایجاد کند. کارشناسان بر این اساس توصیه اکید می کنند افراد هر هفته ملحفه و رو بالشتی های خود را شسته و بالش و تشک در سال باید دوبار حداقل شسته شوند. تشک همچنین باید بطور دوره ای در معرض جریان هوای آزاد و تابش نور خورشید قرار بگیرد تا عواملی چون کنه، سلول های پوست، ذرات گرد و غبار و مو از آن جدا شوند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران