به نقل از آکاایران: اگر اهل خرید باشید و خرید لوازم آشپزخانه، مخصوصا آنهایی که به پخت وپز ربط دارندرا به سایر خریدها ترجیح دهید، حتما هر بار که به بازار می روید با انواع جدید ومتنوعی از این وسایل روبه رو می شوید؛ با ما همراه شوید تا یک مدل از وسایل برقی پخت و پز را به شما معرفی کنیم.

لوازم پخت و پز

آکاایران: یکی از انواع لوازم پخت وپز هواپز می باشد. هواپز دستگاهی است که با استفاده از امواج نوری تولید حرارت کرده و سپس با کمک یک فن حرارت ایجاد شده را به صورت یکنواخت در دستگاه به گردش در می آورد. انواع هواپز ها در ۲ نوع هوا پز دیجیتالی و هوا پز غیر دیجیتالی طراحی وساخته می شوند. شاید بتوان گفت که هواپز با فلیور ویو، جدیدترین دستگاه برای پخت غذاهاباشد که در بازار وجود دارد. شکل ظاهری این دستگاه تقریبا شبیه بخارپز است. وجود یک لامپ هالوژنی و فنی برای گردش هوای داغ در این وسیله باعث می شود که غذا به مراتب سریع تر و بی دردسرتر پخته شود. اما نه آنقدر سریع که فروشندگان یا بروشورهای ایندستگاه ادعا می کنند.

آنها در تبلیغات خود می گویند که شما می توانید یک مرغ یابوقلمون درسته را تنها ظرف مدت ۲۵ دقیقه بپزید اما واقعا این طور نیست. مرغ، ماهی وگوشت اگر به صورت تکه شده باشند، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای پخت شان کافی است امابرای یک مرغ درسته، حداقل یک ساعت باید زمان بگذارید تا کاملا بپزد.یکی ازمزایای مهم هواپز این است که شما برای درست کردن غذای تان لازم نیست به هیچ عنوانآب یا روغن به ماده غذایی اضافه کنید و این امر علاوه بر خوشمزه تر شدن غذا به سالمتر و کم کالری تر شدن آن نیز کمک می کند. درون این وسیله، ۲ سینی جدا از هم در ۲طبقه وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که دو غذا را به صورت همزمان طبخکنید یا مقداری سبزیجات مثل کلم بروکلی و هویج و قارچ را در طبقه زیرین گوشت و مرغتان قرار دهید تا هم پخته شوند و در کنار غذا از آنها استفاده کنید؛ هم با چکیدنعصاره گوشت و مرغ روی آنها غذای تان را خوش طعم تر کنید. نکته دیگر اینکه سینی فلزیهواپز باید قبل از قرار گرفتن ماده غذایی روی آن کمی چرب شود تا غذا به آن نچسبد .

استفاده از این دستگاه برای کسانی که رژیم می گیرند یا دوست دارند کالری دریافتیشان را کم کنند، بسیار مناسب است.چون وقتی مواد پروتئینی در طبقه بالایی آنقرار می گیرند، روغن آنها روی سینی پایین چکیده می شود و به این ترتیب، یک غذای سبکو کم کالری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. اگر تجربه پخت غذا در فر گازیمعمولی را داشته باشید حتما می دانید که گوشت مرغ و ماهی پخته شده در فر کمی سفت وخشک می شود اما در هواپز چون جریان هوای داغ به صورت یکنواخت در کل ماده غذایی پخشمی شود، سطح غذای شما کاملا برشته و سوخاری و بخش درونی اش نرم و مرطوب باقی میماند. ناگفته نماند که این دستگاه با انرژی برق کار می کند و استفاده مداوم وطولانی مدت از آن چندان مقرون به صرفه نیست.برای تمیز کردن هواپز هم شما میتوانید کاسه شیشه ای و سینی آن را زیر شیر آب بشویید و آلودگی روی بدنه و دربدستگاه را که موتور روی آن نصب شده، با یک دستمال مرطوب از بین ببرید. شما میتوانید از این وسیله برای بخارپز کردن و خشک کردن مواد غذایی هم استفاده کنید؛ درونآن کیک و شیرینی بپزید؛ نان تان را تست کرده یا غذاهای فریزشده تان را یخ زداییکنید.

مزایای آشپزی با هوا پز

مزایای آشپزی با هواپز  به شرح زیر است:

۱- استفاده از هوای گرم و بدون کاربرد روغن برای تهیه غذا

۲-آشپزی سریع، راحت و بی دردسر

۳-غذایی سالم، آبدار و دارای طعمی طبیعی

۴-صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی

۵-آشپزی بدون ایجاد دود

ویژگی های دستگاه هواپز

هر کدام از لوازم خانگی ویزگی هایی دارند. ویژگی های دستگاه هوا پز به شرح زیر است:

توان دستگاه: توان یا میزان قدرت هواپز با واحد وات مشخص می شود.

گنجایش هواپز: گنجایش هواپز با واحد لیتر مشخص شده و هرچه بیشتر باشد، مواد غذایی بیشتری را می توان درون دستگاه طبخ نمود.

صفحه کنترل دیجیتال هوا پز: برای تنظیم دما و زمان استفاده می شود.

قابلیت های متفاوت: برخی از انواع هواپز ها قابلیت های متنوع دیگری از جمله سرخ کردن، بریان کردن، برشته کردن، کباب کردن، بخارپز کردن، تست کردن، یخ زدائی، خشک کردن مواد تازه و پخت کیک و شیرینی را نیز دارا می باشند. البته هرچه میزان این قابلیت ها بیشتر باشد، در زمان خرید هزینه بالاتری را نیز باید پرداخت نمود.

لوازم جانبی:  هواپزها بسته به نوع و مدل خود ممکن است لوازم جانبی متفاوتی از جمله تابه سرخ کن، پایه نان، پایه کوتاه، پایه بلند، دسته درب، انبر، بخارپز، سیخ و … را دارا باشند.

قفل ایمنی: به ویژه برای خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند مناسب بوده و از دسترسی کودکان به داخل دستگاه هواپز در حین کار آن، جلوگیری می کند.

قابلیت شست و شو در ماشین ظرفشویی: در برخی انواع هواپز ها اجزای آن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته که دردسر کمتر و صرفه جویی بیشتر در زمان را به همراه می آورند.

تایمر: با استفاده از آن می توان زمان پخت غذا را تعیین نمود.

پایه توری استیل جدا کننده مواد غذایی: از مخلوط شدن مواد غذایی متفاوت در هواپز جلوگیری می کند.

کاسه پیرکس: این ظروف نه تنها در برابر حرارت مقاوم هستند، بلکه امکان رویت مواد غذائی در حین پخت را نیز فراهم می کنند.

شیشه ضد بخار: امکان مشاهده مواد غذایی در حین طبخ را فراهم می کند.

تمیزکاری خودکار (Self Cleanig): با فعال کردن این کلید و تولید گرما در دستگاه هواپز، رسوبات مواد غذایی به راحتی از بین می رود.

المنت حرارتی هالوژنی: این المنت حرارت دستگاه هواپز را به سرعت بالا برده و به زمان پخت کمتر کمک می کند.

ترموستات قابل تنظیم: با کمک آن می توان درجه حرارت درون دستگاه هواپز را با توجه به نوع و مقدار مواد غذایی تنظیم کرد.

عملکرد توربو (turbo): با فشردن این دکمه غذا سریع تراز زمان معمول پخته می شود.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران