به نقل از آکاایران: فرمول خرید بخاری را حفظ کنید اگر برای گرم کردن خانه تان از بخاری استفاده می کنید یا اگر جزو آن گروه آدم های سرمایی هستید که به نظرتان شوفاژ برای گرم کردن خانه کافی نیست و در روزهای سرد زمستان یک بخاری برقی هم کنار دست تان روشن می کنید، این مقاله را بخوانید.

انواع هیتر

آکاایران: اگرچه سیستم های حرارت مرکزی در ساختمان ها مرتب در حال گسترش است ولی استفاده از بخاری های برقی و گازی هنوز یکی از رایج ترین روش های گرم کردن خانه در کل دنیاست. در کشور ما به دلیل وجود منابع ارزان و قابل دسترس گاز طبیعی، گاز اصلی ترین سوخت مصرفی مردم در فصل های سرد سال است. برای همین هم بخاری های گازسوز اصلی ترین ابزار گرماساز ایرانی ها هستند.

هیتر دستگاهی است که با تبدیل نیروی برق به گرما موجب گرم شدن محیط می شود. از ویژگی های بخاری برقی که موجب استفاده گسترده از آن در محیط های مختلف می شود سادگی ، اندازه کوچک و قابلیت جابجایی راحت آن است. بخاری های برقی در انواع دیواری و رومیزی هستند. این بخاری ها برای گرمایش از هیتر – فن یا انرژی تابشی استفاده می کنند.
در صورتی که قصد دارید برای گرم کردن یک فضای کوچک از بخاری برقی استفاده کنید باید بدانید که این بخاری ها از هزار تا ۲ هزار وات طراحی شده اند و مصرف بالایی دارند. بخاری برقی یکی از وسایل پر مصرف انرژی الکتریکی می باشد و اگر چه تبدیل انرژی الکتریکی به حرارت در بخاری برقی دارای بازدهی صد درصد است، اما عمدتا نحوه کنترل این تبدیل انرژی در بخاری برقی می تواند سبب اتلاف انرژی گردد.

استفاده از بخاری های گازی تبعات منفی هم دارد، از جمله حوادث تلخی که هر سال در فصل سرما به خاطر رعایت نکردن ایمنی وسایل گازسوز اتفاق می افتد اما سال گذشته این حوادث رشد چشمگیری داشت و در ماه های پایانی سال، شاهد افزایش بحرانی آمار گازگرفتگی در کشور بودیم.
برای جلوگیری از این حوادث ناگوار و همین طور برای استفاده بهتر از انرژی گرمایی و بالطبع گرم تر شدن خانه هایمان، هنگام خرید بخاری گازی باید بیشتر به نکات ایمنی و استانداردها توجه کنیم.

 ● خانه تان چند متری است؟ 
 یکی از مهم ترین و بدیهیتررین معیارها برای انتخاب بخاری، درنظر گرفتن متراژ خانه یا محلی است که قرار است بخاری، گرمابخش آنجا باشد. این مسئله حتی در مورد گرفتار نشدن با حجم بالای یک بخاری ۱۴ هزار در فروشگاهی کوچک اهمیت دارد. 

 ● رده انرژی اش چیست؟ 
 سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، به صورت مرتب از خط تولید محصولاتی که مصرف انرژی دارند حتی یخچال، نمونه برداری می کند تا میزان مصرف و به ویژه درصد مصرف بهینه و بازده انرژی را در آنها مشخص کند. اگر به محصولی برخوردید که این رده انرژی را نداشت، بدانید که ریگی در بخاری شان است؛ برای نمونه گیری همکاری نکرده اند یا محصول شان اصلا استاندارد نیست. این جدول، آخرین رده مصرف بهینه انرژی به وسیله بخاری های گازی ساخت داخل را نشان می دهد.  بهترین انتخاب، رده A و B است اما چون دردسترس نیست، فعلا به همین ردیف های اول C و D اکتفا کنید که غنیمت اند. توضیح دیگر اینکه بخاری های دودکش دار ۳۰درصد و شومینه ها تا ۵۰درصد انرژی را تلف می کنند اما بدون دودکش ها، تا ۹۹درصد بهینه اند. 

● بخاری های C تا G بخرید!
موقع خرید بخاری باید به برخی نکات توجه کنید. یکی از اینها رده انرژی بخاری و بازده خالص تولید گرمای آن است.رده انرژی بخاری با یک برچسب شفاف روی آن مشخص می شود. روی این برچسب رده انرژی را با حروف انگلیسی نشان می دهند که هرچه به ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک تر باشد، بازده خالص بخاری بیشتر و هرچه به حروف آخر الفبا نزدیک باشد، بازده خالص آن کمتر است. پس بهتر است بخاری هایی با رده انرژی C,D,E,F,G تهیه کنید.
داشتن سیستم ایمنی ترموکوپل که در صورت خاموش شدن بخاری،جریان گاز را به طور اتوماتیک قطع می کند برای تمام تولیدکننده های بخاری گازی اجباری است اما دقت کنید که بخاری را حتما از فروشگاه های معتبر بخرید. از اعتبار مارک بخاری و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنید.

● انواع مختلف بخاری
بخاری های گازی هم انواع متنوعی دارند که از جمله آنها بخاری دیواری و بخاری های زمینی هستند. انواع دیواری بخاری های گازی اغلب نسبت به انواع زمینی آنها جای کمتر می گیرند و گرمای کمتری هم تولید می کنند.
ضمن اینکه این بخاری ها به دیوار چفت می شوند و با تمام شدن فصل سرما، بازکردن و جابه جایی آنها تا زمستان بعدی و نصب دوباره آنها کمی دردسر ایجاد می کند. در حالی که بخاری معمولی را می توانید در پایان زمستان به راحتی جمع کنید تا فضای اضافی را درخانه اشغال نکند.

● فرمولی برای خرید بخاری
یکی از فاکتورهای انتخاب بخاری، در نظر گرفتن متراژ محیط خانه یا فضایی است که می خواهید با بخاری گرمش کنید. برای اینکه بفهمید عددی که به عنوان میزان تولید حرارت روی بخاری نصب شده برای منزل شما مناسب است یا نه، می توانید این عدد را (که واحدش کالری است) بر عدد ۲۴ تقسیم کنید.از طرف دیگر متراژ خانه تان را در عدد سه ضرب کنید. حاصل ضرب این دو عدد باید با حاصل تقسیم اولی برابر یا نزدیک به آن باشد.
برای مثال اگر متراژ سالن منزلتان ۷۰ متر است،حاصل ضرب آن در سه می شود ۲۱۰. حالا اگر بخاری که می خواهید بخرید ۴۸۰۰ کیلوکالری گرما تولید می کند، حاصل تقسیم این عدد بر ۲۴ می شود ۲۰۰ که با ۲۱۰ اختلاف چندانی ندارد، پس این بخاری، مورد مطلوبی برای منزل شماست. اگر متراژ سالن شما بزرگ تر است می توانید بخاری هایی با برچسب تولید حرارت هشت هزار و ۹ هزار کالری تهیه کنید.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران