به نقل از آکاایران: با توجه به فراوانی منابع انرژی فسیلی بویژه گاز طبیعی در ایران ، استفاده از دستگاه های گازسوز جهت گرمایش و سرمایش بسیار جذاب بنظر می رسد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد وسایل سرمایشی و گرمایشی مطالعه کنید.

 

سرمایش و گرمایش

آکاایران: انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب ساختمان شما، امری مهم و البته تخصصی می باشد که نیاز به مهندسی خرید دارد. در سال های اخیر با توجه به محدودیت های فنی و سخت افزاری وزارت نیرو در توسعه ظرفیت توان الکتریکی کشور و همچنین تحریم های امپریالیسم جهانی بر علیه کشور اسلامی ایران ، مقامات رسمی فنی و دولتی به نوعی سعی در تشویق و توسعه سیستم های مذکور داشته اند.این سیستم ها شاید در کوتاه مدت مفید و ضروری بنظر برسند لکن برای پیشنهاد آنها در بلند مدت باید نکات ذیل را در نظر گرفت :

1. اصولا راندمان سیستم های گازسوز بویژه چیلرهای جذبی نسبت به سیستم های تراکمی پایین تر می باشد.بنابراین میزان مصرف انرژی سیستم های گازسوز و بویژه چیلرهای جذبی به مراتب بیشتر از سیستم های برقی و الکتریکی می باشد.اما از آنجا که این سیستم ها گاز ارزان قیمت را مصرف می کنند فعلاً برای ما نگرانی ایجاد نمی کنند!!!به طور معمول یک راندمان و بازدهی سیستم تهویه مطبوع که با انرژی  برق کار می کند تا 3 برابر بیشتر از سیستم مشابه گازسوز می باشد . بعبارت دیگر یک سیستم برقی برای گرمایش یا سرمایش یک فضا کمتر از یک سوم سیستم گاز سوز ، انرژی مصرف می کند.

2. اصولا آلودگی سوخت های فسیلی به حدی بالاست که در اکثر کشورهای پیشرفته فقط از برق برای انرژی در منازل استفاده می شود.در واقع استفاده از دستگاه های گازسوز متعدد در منازل و آپارتمان های شهری یعنی ورود مقدار زیادی آلودگی هوا و آلودگی حرارتی به محل سکونت انسان در شهرها که در بلند مدت این مسأله باعث تبعات جدی زیست محیطی و اقتصادی خواهد بود.

3. نگهداری و تعمیرات سیستم های گازسوز نیازمند نیروهای متخصص آموزش دیده و مجرب می باشد و این یعنی نگهداری و تعمیرات پرهزینه . در واقع در بسیاری از موارد تعمیرات و نگهداری و سرویس دستگاه های برقی بسیار کم هزینه تر از سیستم های مشابه گازسوز می باشد.

4. در اکثر مواقع ظرفیت حرارتی و برودتی سیستم های گازسوز  بالاتر از حد نیاز یک آپارتمان معمولی می باشد.لذا بالاجبار این نوع سیستم ها بین تعداد دو آپارتمان و حتی تعداد بیشتری به صورت مشاع مورد بهره برداری قرار می گیرد و این یعنی شروع گرفتاری ها!!!.مشکلات مشاعات و عدم هماهنگی بین ساکنین آپارتمان ها در بهره برداری از سیستم های گرمایش و سرمایش مشترک بر کسی پوشیده نیست.بعلاوه تعدادی از کارخانه ها هم که ظرفیت های پایین تر تا حدود 60000بی تی یو تولید کرده اند ، قیمت های گزافی بر آنها قرار داده اند .یعنی در نهایت برای توجیه اقتصادی بهتر است ظرفیت های بالا(حداقل 120000بی تی یو)از این دستگاه ها انتظار داشت.بنابراین این دستگاه ها برای آپارتمان هایی که بخواهند در همه امور مستقل باشند گزینه مناسبی بشمار نمی رود.

کولر های گازی در مجموعه هوای بهاری از نظر کیفیتی به سه گروه A ، B ، C ، دسته بندی شده اند. همچنین کولر های گازی از نظر مصرف به دو نوع اینورتر دار ( کم مصرف با بیش از 40 درصد صرفه جویی ) و بدون اینورتر نیز تقسیم بندی می گردند که با توجه به وضعیت منابع انرژی در کشور بهتر است برای مکان های پر مصرف حتما از نوع کم مصرف این کولر ها استفاده گردد. هزینه برق یک کولر گازی 24 هزار برای یک مکان 60 متری مسکونی بین 50 تا 100 هزار تومان در هر قبض برق، برای مکان های تجاری با همین مساحت و شرایط میانگین 150 تا 200 هزار تومان هزینه برق مصرفی دیده شده است.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران