به نقل از آکاایران: تغذیه سالم و حفظ بهداشت مواد غذایی، از دغدغه های مردم این دوره و زمانه است. ما باید بدانیم مواد غذایی را چطور نگهداری کنیم تا کمترین تغییرات شیمیایی در بافت آنها رخ دهد. با ما همراه شوید و اطلاعاتی در مورد ظروف نگهداری غذا به دست آورید.

 

ظروف نگهدارنده

یکی از دغدغه های خانم ها این است که مواد غذایی گوناگون را در چه ظروفی نگهداری کنند تا دیرتر خراب شوند و مدت طولانی تری کیفیت خود را حفظ کنند؛ مثلاً چه ظرفی مناسب نگهداری سبزی هایی مانند خیار است تا لیز نشود یا انواع شیرینی یا ترشی ها را در چه ظروفی باید گذاشت تا طعم و بویشان تغییر نکند؟ خیلی وقت ها یک خطای ساده در نگهداری خوراکی ها و انتخاب نوع ظرفی که قرار است موادغذایی را داخل آن قرار دهیم، می تواند سلامتمان را به خطر بیندازد.

در قدیم که هنوز سیستم های سرمایشی وجود نداشت، مردم از روش های قورمه کردن، نمک زدن و خشک کردن برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کردند. امروزه نیز با وجود روش های سرمایشی، بسته بندی مواد غذایی هنوز از مهم ترین روش های نگهداری محسوب می شود. بسته بندی و نگهداری نادرست غذا، باعث ضایع شدن تمام زحماتی می شود که برای تهیه آن کشیده شده است. بسته بندی مناسب ماده غذایی آن را در مقابل عوامل شیمیایی، فیزیکی و میکروبی محافظت می کند.

آکاایران: بیشتر مردم فکر می کنند تمام ظروف به ظاهر پلاستیکی موجود در بازار، از جنس پلاستیک هستند اما در صنایع پلیمر، هر نوع پلاستیکی اسم خاصی دارد و برای مصارف خاصی تولید می شود. ظروف پلاستیکی، سبک، متنوع و ارزان هستند اما برای نگهداری انواع مختلف مواد غذایی توصیه نمی شوند. برخی از عوامل مهم؛ نوع پلاستیک، ماده غذایی، حرارت و میزان رطوبت، چربی، اسیدیته و سایر ویژگی های شیمیایی هستند. متأسفانه برخی افراد ویژگی های همه مواد پلاستیکی را یکسان تصور می کنند و به اختلاف های مهم و اساسی مواد مختلف پلاستیکی در نگهداری خوراکی ها، بی توجهند.

ظروف شیشه ای نسبت به گازها، بخارها، مایعات و روغن ها مقاومند. این ظرف ها از نظر شیمیایی خنثی هستند، هیچ بویی ندارند، باعث تغییر مزه غذا نمی شوند و به خوبی از آن محافظت می کنند. ظرف های شیشه ای به آسانی شستشو و ضدعفونی می شوند، کاملاً بهداشتی هستند، مقاومت حرارتی خوب و به اشکال زیبا و گوناگونی در بازار وجود دارند.
ظروف PET یا پلی اتیلن ترفتالات نیز نسبت به نور، نفوذپذیر است و متداول ترین ، مصرف آن برای بطری های نوشابه و آب آشامیدنی است. البته این بطری ها یک بار مصرف هستند و باید از پرکردن مجدد آن ها در منزل خودداری کرد .
خوشبختانه مواد اولیه تولید شیشه نیز در کشور ما فراوان و در دسترس است. قدمت استفاده از ظروف شیشه ای زیاد است. با پیدایش صنعت پلاستیک، کاربرد شیشه ها کاهش یافت اما با توجه به ویژگی های مناسب شیشه برای نگهداری مواد غذایی و شفافیت آن برای مشاهده غذا، با وجود سنگین و شکننده بودن، بسته بندی در ظروف شیشه ای رونق گرفته است.

ظروف پلاستیکی مخصوص نگهداری مواد غذایی باید کاملا صاف و صیقلی و بدون گوشه و زاویه باشند و درهای محکمی داشته باشند. اگر شکاف، ترک یا حتی خراش هایی داخل ظرف به وجود آمد، بهتر است از خیر استفاده از آن برای نگهداری مواد غذایی بگذرید چون امکان نفوذ مواد غذایی و میلیاردها میکروب حتی در خراش های کوچک ظروف هم وجود دارد که می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. اگر ظرف شما در اثر قرارگرفتن داخل مایکروفر یا دستگاه گرمکن یا حتی به مرور زمان، شکل و رنگ خود را از دست داد، آن را دور بیندازید و به فکر تهیه ظرف دیگری باشید. ظروف پلاستیکی گاهی به دلیل تغییر دما، ترکیب های سمی و سرطان زا آزاد می کنند بنابراین تغییر رنگ و شکل آنها باید حتما جدی گرفته شود. 

به طور کلی، هر چیزی که قرار است با یک ماده غذایی سر و کار داشته باشد، باید علامت Food Grade داشته باشد و کیسه های فریزر هم از این قاعده مستثنا نیستند. در حال حاضر در بازار و فروشگاه های کشور خودمان هم کیسه فریزر هایی با علامت Food Grade داریم و بهتر است هموطنانمان برای حفظ سلامتشان از اینگونه محصولات استفاده کنند. همچنین در فروشگاه های بزرگ کشور هم کیسه فریزرهای مخصوص هر ماده غذایی وجوددارد. مثلا کیسه فریزرهای روی مخصوص نان، سوراخ های بسیارریزی وجود دارد که باعث تبادل هوا در آن و حفظ بهتر و سالم تر نان می شوند. این محصولات اخیرا وارد فروشگاه های بزرگ شده اند و بهتر است مردم برای هر ماده غذایی، کیسه فریزر خاص آن ماده را بخرند تا به سلامت ماده غذایی و خودشان کمک کنند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران