به نقل از آکاایران: هر یک از افراد خانواد ه باید حوله جد اگانه ای د اشته باشند چون اگر بصورت اتفاقی از حوله ها به صورت مشترک استفاد ه شود د ر صورت عد م رعایت نکات فوق احتمال انتقال آلود گی وجود د ارد . با ما همراه شوید و مطالبی در مورد حوله های حمام را مطالعه کنید.

حوله حمام

آکاایران:  از جمله لوازم بهد اشت فرد ی خصوصا پس از استحمام، حوله است که با برطرف کرد ن رطوبت پوست به نظافت کمک می کند ولی نکته مهم د ر استفاد ه از حوله حمام، رعایت بهد اشت آن است. حوله حمام محل مناسبی برای رشد انواع باکتری ها و میکروب هاست که برای پیشگیری از انواع آسیب های آن بهتر است برخی موارد را رعایت کنید. نشستن حوله های حمام برای مدت طولانی تر از سه یا چهار بار استحمام سبب می شود که حوله ها به محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها و کپک ها تبدیل شوند.همچنین خشک کردن مناسب حوله ها نیز موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد، زیرا اگر پس از استحمام و استفاده از حوله آن را در گوشه‏ ای انداخت و یا در حمام و محلی تاریک و مرطوب قرار داد محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ ها فراهم می شود.

بطور کلی رطوبت عامل مناسبی برای رشد میکروب‏ ها و قارچ ‏ها است. میکروب ‎ها پوست و وسایل مرطوب را دوست دارند و در محیط مرطوب ادامه حیات می‏ دهند. پس از استفاد ه از حوله نباید آن را در گوشه ای اند اخت یا در داخل حمام یا محل نمناک قرار داد ، بلکه  در مکان مناسبی که هوا جریان دارد و خصوصا در معرض نور خورشید است، نگهداری شود .در صورتیکه از خشک کن هم استفاده می شود ، باید برای خشک شد ن نهایی آنها را زیر نور خورشید و در معرض جریان هوا قرار داد . دمای آب جهت شستشو برای از بین بردن میکروب ها بهتر است بالای 77-75 درجه سانتیگراد باشد و در صورتیکه بیمار هستید بهتر است از مواد ضد عفونی هم استفاد ه شود . ترجیحا حوله های حمام بصورت جد اگانه شستشو داد ه شود ، خصوصا اگر فرد مبتلا به عفونت قارچی یا میکروبی پوست و یا زگیل است، برای پیشگیری از انتقال آن به سایر افراد حوله ها جد ا از سایر لباس ها شسته شود .

اگر شیوه شستشوی حوله د رست نباشد یا به شکل مناسبی خشک یا نگهد اری نشود ، می تواند مکان خوبی برای رشد و تکثیر میکروب ها باشد . چرا که رطوبت عامل مناسبی برای رشد میکروب ها و قارچ ها است، مثلا د ر قسمت هایی از پوست بد ن که بیشتر رطوبت د ارند ، از جمله کشاله ران، زیر بغل و بین انگشتان پا که مرطوب می ماند ، امکان رشد این میکروارگانیسم ها بیشتر است. بنابراین نکته مهم، خشک کردن حوله د ر محل مناسب است که از انتقال آنها جلوگیری می کند و همچنین هر 3-2 روز یکبار یا هر زمان که حوله نمناک به نظر می رسد ، قبل از اینکه بد بو شود و یا درصورتیکه شما بیمار هستید ، باید حوله شستشو تعویض شود .

نکات خرید حوله حمام

ندازه حوله های حمام شبیه یکدیگر نیست. حتی حوله های حمامی که دوخت ندارند و گاهی حوله های استاندارد هم برای قدبلندها یا آنها که اضافه وزن یا قد کوتاهی دارند، کوچک و بزرگ می شود.
برای قدبلندها و کسانی که اضافه وزن دارند، حوله های باز یا صفحه ای مناسب تر است چون می توان آنها را کوچک و بزرگ کرد اما به شرطی که هنگام خرید به طول و عرض آنها دقت کنید. این حوله ها برای افرادی که تحمل وزن و گرمای حوله های تن پوش را ندارند هم پیشنهاد می شود.

جنس حوله های حمام شاید در ظاهر خیلی شبیه یکدیگر باشد اما کافی است دستی بر آنها بکشید و کمی سبک و سنگینشان کنید تا ببینید تفاوت از زمین تا آسمان است. گاهی بعضی از حوله های حمام وزنی شبیه یک فرش دارند و زبر هستند. این مشخصه می تواند خیلی راحت به شما اخطار بدهد که « این حوله، حوله مناسبی نیست و از مواد خوب و باکیفیت تهیه نشده است.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران