به نقل از آکاایران: آرام پز برای افراد شاغل و کسانی که بیشتر اوقات روز خود را در بیرون از منزل سپری کرده و زمان کافی برای آشپزی ندارند، بسیار مناسب است. با ما همراه شوید و این مقاله را که اطلاعاتی در مورد آرام پز می باشد را مطالعه کنید.

آرام پز

آکاایران: برخی از خانم های خانه دار هم ترجیح می دهند این وسیله را در منزل خود داشته تا بتوانند به جای سپری کردن زمان برای سر زدن مکرر به غذای خود و انجام کارهای مربوط به آن مانند هم زدن، بتوانند غذا را با خیال راحت به حال خود رها کرده و به کارهای منزل برسند.استفاده از وسایلی مانند سرخ کن و پلوپز نیاز به سرکشی مداوم دارد. اما آرام پز چنین نیست.هنگامی که برای خرید آرام پز اقدام میکنید، به دنبال ظرفی باشید که در درجه اول گنجایشی متناسب با نیاز شما داشته باشد. اگر تنها زندگی میکنید یا خانواده ای دو یا سه نفری هستید، اندازه کوچک و متوسط برای شما کفایت میکند و در صورتی که تعداد افراد خانواده زیاد است، مدل بزرگتری را انتخاب کنید.

حتما از مدلی انتخاب کنید که ظرف سرامیک جداگانه داشته باشد. این آرام پزها نه تنها راحت تمیز میشوند، بلکه شما میتوانید مواد غذایی را در هر وقت روز که میتوانستید آماده کرده و ظرف را در یخچال بگذارید و در زمان مناسب آنرا روی پایه قرار داده و روشن کنید.

این دستگاه غذاهای خوش طعمی را با کم ترین سر و صدا می پزد و نجات دهنده زندگی افراد پر مشغله است. با این که زمان پخت طولانی است، زمان آماده سازی غذا در حداقل شکل ممکن خود است، بنابراین می توانید آرام پز خود را روی درجه پایین تنظیم کنید و وقتی سر کار هستید یا اطراف خانه گشت می زنید، نگران غذای خود نباشید. افزون بر این آرام پز ها می توانند به شما کمک کنند پول تان را پس انداز کنید. با پخت غذا در آرام پز گوشت های دیرپز هم به خوبی  می پزند و انرژی کمتری نسبت به فر مصرف می شود.

به طور معمول این دستگاه الکتریکی از کاسه سرامیکی ضد حرارتی تشکیل شده که درون یک پوشش خارجی فلزی قرار گرفته است. غذای درون آرام پز به آرامی در طی چند ساعت می جوشد و در نهایت خوش عطر و جاافتاده می شود.برای انتخاب آرام پز مناسب نکات مطرح شده در این مقاله را رعایت کنید.

آرام پز که جزو وسایل دم دست پخت و پز است، مواد غذایی را به آهستگی و در حرارت کم – معمولا بین ۱۷۰ و ۲۸۰ درجه فارنهایت معادل ۷۶ تا ۱۳۷ درجه سانتیگراد – میپزد. حرارت کم موجب میشود که قطعات گوشت حتی اگر گوشت بسیار عالی هم نباشد، نرم و خوش خوراک شده و آب کمتری از دست بدهند.

یک آرام پز در هر زمان از سال میتواند زندگی را با آسایش بیشتری همراه کند زیرا هنگامی که از قبل برای غذا برنامه ریزی میکنید، در زمان اوج رسیدگی به امور خانه، زمان بیشتری خواهید داشت.

آرام پز که جزو وسایل دم دست پخت و پز است، مواد غذایی را به آهستگی و در حرارت کم - معمولا بین 170 و 280 درجه فارنهایت معادل 76 تا 137 درجه سانتیگراد - میپزد. حرارت کم موجب میشود که قطعات گوشت حتی اگر گوشت بسیار عالی هم نباشد، نرم و خوش خوراک شده و آب کمتری از دست بدهند.

مجموعه عواملی چون حرارتی که مستقیما در ظرف تولید میشود، زمان طولانی پخت و بخار محبوس شده در ظرف در بسته، باکتریها را از بین برده و آرام پز را به وسیله ای ایمن برای تهیه غذا تبدیل میکنند. صرف نظر از نکات فوق در مورد آرام پز ، زیبایی ظاهری و استحکام ظاهری و کشور سازنده آرام پز برای انتخاب مهم می باشد آرام پز های ایرانی به مراتب بهتر از مارکهای چینی می باشد.

نکات مهم

آرام پزهایی که دارای ظرف سرامیک هستند نه تنها راحت تمیز میشوند، بلکه شما میتوانید مواد غذایی را در هر وقت روز که میتوانستید آماده کرده و ظرف را در یخچال بگذارید و در زمان مناسب آنرا روی پایه قرار داده و روشن کنید. گرم کردن مجدد غذا در آرام پز به هیچ وجه توصیه نمیشود. البته شما میتوانید غذا را روی اجاق یا در ماکروفر داغ کنید و سپس در آرام پزی که از قبل گرم شده باشد ریخته و تا زمان سرو گرم نگه دارید

ظرف آرام پز را هرگز کمتر از نصف آن و بیشتر از دو سوم گنجایش پر نکنید. در آرام پز، سبزیجات کندتر از گوشت و مرغ میپزند بنابراین اول سبزیجات را در ته و دور ظرف قرار داده و سپس گوشت را اضافه کرده و مواد را با مایعی نظیر آب، آب گوشت یا مرغ یا سوس بپوشانید. درب ظرف را محکم کنید و تنها در زمانی که باید غذا را بهم بزنید یا از پخته شدن آن مطمئن شوید، درب را بر دارید.

اگر در زمان غیبت شما و در حین تهیه غذا با آرام پز، برق قطع شده باشد، حتی اگر غذا به نظر سالم باشد آنرا دور بریزید. اگر در منزل هستید، پس از قطع برق، بلافاصله مواد غذایی را به داخل قابلمه منتقل کرده و باقی مراحل تهیه را روی اجاق گاز یا فر به پایان برسانید.

گردآوری : بخش خانه داری آکاایران