به نقل از آکاایران: از پلوپز می توان برای پختن برنج، غلات، دسرها و بخار پز کردن سبزیجات و پختن سوپ و خورشت استفاده کرد. در این مطلب به نکاتی درباره خرید و استفاده از پلوپز اشاره شده است. با ما همراه شوید و این مطلب مفقد را مطالعه کنید.

انواع پلوپز

آکاایران: پلوپزهای خانگی جزو وسایلی است که خانم های خانه دار علاقه دارند در منزل داشته باشند تا اگر مهمان سرزده ای داشتند در پخت و پز سریع به آن ها کمک کند. هنگام خرید پلوپز ظرفیت مناسب آن را با اعضای خانواده در نظر داشته باشید. به سبب قرارگیری برنج در صدر موادغذایی مورد استفاده ما ایرانی ها در وعده های ناهار و شام، بدون شک پلوپزهای برقی جزء جداناپذیر آشپزخانه های ما می باشند. به همین دلیل آگاهی از نکات مهم هنگام خرید این وسیله ضروری است.

همانند سایر لوازم پخت و پز، اولین نکته قابل توجه، مقدار ظرفیت پلوپز می باشد که براساس تعداد نفرات انتخاب می شود، پلوپزی را انتخاب کنید که با تعداد اعضای خانوار مطابقت داشته باشد. هنگام خرید لوازم برقی منزل علاوه بر توجه به قیمت و ظاهر آن، برچسب مصرف انرژی را از یاد نبرید. پلوپزهای خانگی جزو وسایلی است که خانم های خانه دار علاقه دارند در منزل داشته باشند تا اگر مهمان سرزده ای داشتند در پخت و پز سریع به آن ها کمک کند. هنگام خرید پلوپز ظرفیت مناسب آن را با اعضای خانواده در نظر داشته باشید.

موارد استفاده از پلوپز

از پلوپز می توان برای پختن برنج، غلات، دسرها و بخار پز کردن سبزیجات و پختن سوپ و خورشت استفاده کرد. البته همه انواع پلوپزها نمی توانند موارد گفته شده را انجام دهند، به همین جهت هنگام خرید مطمئن باشید که مورد مناسبی را انتخاب نمایید تا نیازهای شما را برآورده کند. بهترین پلوپزها هنوز هم در ژاپن تولید می شوند. می توانید پلوپزهای ارزان قیمتی را بخرید که در کشورهای دیگری تولید شده اند، ولی نمی توانید همان استفاده ها و کارکردها را از آنها انتظار داشته باشید.

ظرفیت:

مدل هایی با ظرفیت دو پیمانه تا مدل های 12 پیمانه را می توانید انتخاب کنید اما انتخاب مدل های با ظرفیت بالا برای خانواده های کم جمعیت حتی اگر ارزان باشد هم به صرفه نیستند چون نه تنها بازده آنها پایین می آید بلکه انرژی بیشتری مصرف می کنند.

صفحه نمایش و تنظیمات: 

قابلیت تنظیم زمان ودرجه حرارت به شما کمک می کند تا با اطمینان بیشتری خانه را ترک کنید. به علاوه تایمرهای روی بدنه کمک می کند تا از زمان باقی مانده از پخت مطلع شوید. به چیدمان و واضح بودن گزینه های تنظیم برنامه پخت دقت کنید.

امکانات و قابلیت ها: 

گرمکن یکی از قابلیت های بسیار کاربردی آرام پز و پلوپزهاست. با استفاده از این قابلیت می توانید برنامه پخت را طوری تنظیم کنید که بعد از اتمام برنامه، دستگاه تا ساعت ها بدون کاهش دادن کیفیت مواد غذایی، غذا را گرم نگه دارد. قابلیت پخت انواع غذاها مثل سوپ، فرنی و پخت با هوای داغ ازغ جمله امکاناتی است که نه تنها کار راه انداز خواهد بود بلکه به مصرف انرژی کمتر کمک خواهد کرد. به قابلیت خاموش شدن اتوماتیک پس از اتمام پخت توجه کنید. همچنین بهتر است به منظور گرم ماندن برنج پخته شده، پلوپز مجهز به سیستم گرم نگهدارنده اتوماتیک باشد.
بهتر است که سطح داخلی ظرف پلوپز نشانه گذاری شده باشد. این نشانه ها مقدار آبی که لازم است برای پخت به ظرف اضافه کنید را به شما نشان می دهند. چنانچه از طرفداران ته دیگ برنج هستید حتماً نسبت به وجود " عملکرد ویژه ته دیگ" بر روی دستگاه توجه داشته باشید.

پلوپز را باید تمیز نگه دارید در غیر این صورت مصرف برق آن زیاد و عمرش کم می شود. از پلوپزهای دارای نشان استاندارد استفاده کنید. تا حد امکان از ظرفیت کامل پلوپز استفاده کنید.

برخی از پلوپزها دارای یک ظرف مخصوص پخت مواد غذایی با بخار می باشند به این صورت که در ظرف پلوپز به جای برنج، آب ریخته شده و شرف ویژه پخت با بخار که مواد غذایی مورد نظر داخل آن قرار دارد بر روی آن گذاشته می شود. چنانچه به عملکرد بخارپز در کنار پلوپز نیاز دارید، بودن این ظرف به همراه دستگاه را مد نظر قرار دهید.

از دیگر ویژگی های پلوپزها می توان به پنل دیجیتالی تنظیمات به همراه نمایشگر دیجیتال اشاره کرد. امروزه معمولاً پلوپزهای مجهز به این امکانات، طیف وسیع تری از پخت و پز را نیز در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند ازجمله کیک پز، سوپ ساز، ماست ساز و غیره.

توجه: پلوپز را در ساعات پیک مصرف برق به کار نبرید.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران