به نقل از آکاایران: برای از میان بردن باکتری ها، کثیفی و پس ماندهای شیمیایی، حتماً میوه ها و سبزیجات را قبل از مصرف شستشو دهید. با ما همراه شوید و مطالبی مهم زیر را مطالعه کنید.

شستن میوه و سبزی

آکاایران: لازم نیست حتما مهمانی داشته باشید تا ظرفی پر از میوه های رنگارنگ روی میز بگذارید و از مهمان هایتان پذیرایی کنید. خودتان هم که تنها باشید باز هم باید این میوه های سرشار از خاصیت را در دسترس قرار دهید و به اندازه کافی از آنها استفاده کنید. سبزیجات هم همین طور، به اندازه کافی باید مصرف شود. دلیلش هم مشخص است؛ سبزیجات و میوه ها سرشار از خاصیت است و مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و فیبر موجود در آنها ضامن سلامتی انسان. برای همین هم متخصصان تغذیه بر اهمیت مصرف میوه ها و سبزیجات تاکید می کنند و آنها را به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه می شناسند.

آیا می دانید سیب زمینی ها، پرتقال ها یا گوجه فرنگی هایی که امروز خریدید، قبلاً کجا بوده اند؟ میوه ها و سبزیجات در زمین هایی که پوشیده از مواد ضدآفت و علف کش ها است، رشد می کنند. گرچه پس ماندهای آفت کش هایی که روی میوه ها و سبزیجات است برای مصرف انسانها در سطح ایمن می باشد اما آیا واقعاً می خواهید این مواد شیمیایی را هم همراه با آنچه می خورید وارد بدنتان کنید؟

وقتی میوه ها و سبزیجات آماده برداشت می شوند، توسط دست های مختلفی چیده شده و بعد به انبارها و بعد از آن به فروشگاه های محلتان منتقل می شوند. احتمال اینکه باکتری هایی مثل لیستریا، سالمونلا و ای .کولی روی میوه ها و سبزیجاتی که خریداری می کنید نشسته باشد بسیار زیاد است. همه این باکتری ها باعث بیماری هایی می شوند که از طریق غذا منتقل می شود و باید حتماً قبل از مصرف از روی موادغذایی شسته شوند.

استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی امری حیاتی است اما نه همراه با حشرات، موادشیمیایی و باکتری هایی که همراه با آن است. پس دقت کنید که قبل از مصرف حتماً میوه ها و سبزیجات را به خوبی شستشو دهید. برای از بین بردن میکروب های احتمالی، به سبزی که در آب غوطه ور است، مواد ضدعفونی کننده بر پایه کلر بیفزایید. البته بهتر است طبق دستورالعملی که روی بسته بندی مایع ضدعفونی کننده درج شده، سبزی ها را با آن بشویید.

سبزیجات همان قدر که خاصیت و فایده دارد می تواند حاوی عوامل بیماری زا هم باشد و به همین دلیل باید بدرستی شسته شود. دکتر زراتی در این باره می گوید: چنانچه آلودگی های سبزیجات بخوبی از بین نرود، می تواند به بدن انسان منتقل شده و موجب بروز بیماری های مختلفی مانند وبا شود. بنابراین توصیه می کنیم میوه ها و سبزیجات بخوبی شسته شود، بویژه سبزی ها و میوه هایی مانند توت فرنگی، کاهو و هویج که سطح شان صاف و یکدست نیست و فرورفتگی و برجستگی دارد.

البته درباره سبزی خوردن توصیه می شود به هیچ عنوان آنها را همراه با گِل ولای به خانه نبرید و قبل از آن، گِل شان را بخوبی پاک کنید. این متخصص تغذیه با تاکید بر این نکته که تحت هیچ شرایطی نباید سبزیجات را با گِل داخل یخچال گذاشت، خاطرنشان می سازد: در غیر این صورت، آلودگی های باکتریایی و حتی انگلی می تواند به دیگر قسمت های یخچال هم راه پیدا کند. بنابراین توصیه می شود سبزی و میوه نشُسته را داخل یخچال نگذارید و اگر زمانی ناچار بودید این کار را انجام دهید، دست کم در قفسه ای جدا و دور از مواد غذایی دیگر قرار دهید.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران