به نقل از آکاایران: فرم پاهای افراد بر اساس انگشتان پا متفاوت است به همین خاطر صرفا با تکیه بر سایز نباید اقدام به خرید کفش کرد. مناسب بودن یک کفش صرفا به این نیست که سایز عددی آن با پای فرد بخواند بلکه باید در انتخاب کفش به فرم پا توجه کرد چه بسا که برخی از کفش ها با وجود اینکه از نظر سایز مشکلی ندارند اما از نظر فرم با پای فرد همخوانی نداشته باشند و باعث بروز مشکلات شوند.

 

نکات خرید کفش مناسب

آکاایران: خرید یک جفت کفش، شاید کار ساده و آسانی به نظر برسد. لابد با خودتان می‏گویید به فروشگاه می‏روید و از بین انواع کفش در رنگ و طرح و مدل‏های مختلف، هر کدام که بیشتر خوش‏تان آمد و به دلتان نشست انتخاب می‏کنید و می‏خرید، اما موضوع به همین آسانی هم نیست. برای خرید یک جفت کفش مناسب، باید به نکات مهمی توجه کرد. کفش‏ها بیش از سایر لباس‏ها و پوشش‏ها در راحتی، شادابی و سلامت شما موثرند، بنابراین ارزش دارد که کمی‏بیشتر وقت صرف کنید و این کار را جدی بگیرید.

مناسب ترین کفش برای آقایان که بیشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش چرم با منافذی برای پیشگیری از تعریق پا و کفی نرم و قابل انعطاف با پاشنه ای کمتر از 3 سانتیمتر برای راحتی بیشتر است. خانم‏ها هم بهتر است از کفش‏هایی که پاشنه آن کمتر از 3 سانتی متر است، استفاده کنند. پوشیدن کفش‏های نوک تیز و پاشنه بلند برای مهمانی، هر چند وقت یک بار و به مدت کم اشکالی ندارد، اما به طور کلی توصیه می‏شود پاشنه کفش بیشتر از 5 سانتی متر نباشد. هنگام خرید کفش برای بچه‏ها، علاوه بر موارد فوق و سلیقه خود بچه، دقت کنید بتوانند به راحتی خودشان کفش شان را بپوشند و از پایشان در بیاورند. این موضوع در ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس شان خیلی مهم است.

کفش های رو باز، مچ پا را نگه نمی دارد. این کفش ها به خصوص برای کودکان ایمنی چندانی ندارند. قسمت جلویی کفش که فضای لازم برای حفظ انگشتان را تامین می کند، باید گرد باشد. مدل های به اصطلاح نوک تیز فضای کمی را برای انگشتان تامین می کنند و به همین علت توصیه نمی شود.

توجه داشته باشید فضای اضافی جلوی کفش باعث می شود که پا درون آن بلغزد و تاول بزند. بهتر است بین نوک بلندترین انگشت پا و نوک کفش حدود یک سانتی متر فاصله باشد. جنس رویه کفش بسیار مهم است. بهترین رویه برای کفش، همان رویه چرم طبیعی است. چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم می کند. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد آن می شود.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران