به نقل از آکاایران: فلفل سیاه میوه های خشک شده تیره رنگ گیاه فلفل است. گیاه فلفل بومی جنوب هند است. فلفل یا پلپل سیاه (nigrum پیپر) گیاه رونده گل دهنده ای از خانواده Piperaceae، که برای میوه آن کشت می شود و معمولاً به صورت خشک به عنوان ادویه و چاشنی استفاده می شود.

کاربردهای فلفل

در سرتا سر خطه از چین تا هید و سایر مناطق خاور دور فلفل در استعمال خارجی به عناون محرک و قرمز کننده پوست به کار می رود.ضماد ان برای معالجه و رفع تورم غده تورم غده یا آنی تیس ،تحلیل جوش ،کورک،کولیک،روماتیسم و سردرد به کار می رود. در استعمال داخلی به عناون مقوی معده و محرک اشتها ،مدر بادشکن، گرم کننده و ضد سم و برای رفع انواعی مسمومیت ها ی غذایی به کار می رود.برای معالجه اسهال تابستانه ،اسهال خونی ، و با دردهای قاعدگی و سرماخوردگی ،درد های روماتیسمی نافع است . تو أم با سولفالت دوسود برای دفع سنگ کلیه مفیداست . در شبه جزیره ی مالا یا بومی ها از روغن فلفل به عنوان داروی مخصوص وبا استفاده می کنند . فلفل از داروهای تونیک وجزئی از ترکیبهای اشتها آور است ومعمولا پس از تولد نوزاد برای مادر تجویز می شود . از مخلوط فلفل با عسل و زنجبیل برای سقط جنین استفاده می شود .از مخلوط میوه ی فلفل و برنک کابلی به عنوان ضد انگل و کرم کش استفاده می شود . درچین قدیم از برگهای فلفل برای معالجه ی سنگ در مجرای ادرار ،اورینری کالکولوس استفاده می شده است. 

آکاایران: مالیدن آن به چشم برای رفع تاری و تیرگی چشم و درخشان کردن صفیده چشم نافع است.فلفل برای رفع سرفه سر درطوبی و تنگی نفس و دردهای سینه نافع می باشد و اگر با عسل خورده شود برای پاک کردن ریه مفید است.مدر وقاعده آور است و پیاف ان برای اخراج جنین کمک می کند.اگر با شیر و شکر خورده شود برای تقویت نیروی جنسی نافع است.

پس از یک تمرین ورزشی سخت، تقریباً همه دچار گرفتگی عضله می شوند که با ماساژ دادن با روغن فلفل سیاه می توان درد گرفتگی عضلانی را کم کرد. این روغن باعث گردش خون و ایجاد حرارت در عضلات می شود.این روغن به سفت شدن عضلات کمک می کند. 2 قطره روغن فلفل سیاه را با 4 قطره روغن رزماری و در صورت تمایل 2 قطره روغن زنجبیل به قسمت موثر بمالید.

براق نگه داشتن رنگ لباس

بعضی از لباس ها پس از شست و شو، کدر می شود اما این بار هنگام شست و شو مقداری فلفل سیاه (یک قاشق چایخوری) روی لباس ها بریزید و سپس ماشین لباسشویی را روشن کنید. این امر باعث براق شدن لباس ها می شود.

رفع سرفه خلط دار

اگر دچار سرفه خلط دار شده اید، کافی است یک فنجان چای سیاه حاوی مقداری فلفل سیاه و عسل مصرف کنید. این یک شیوه درمان قدیمی انگلیسی و طب سنتی چینی است.فلفل، گردش خون را بهبود می بخشد و باعث جریان یافتن خلط غلیظ می شود. عسل تسکین دهنده طبیعی و آنتی بیوتیک است.یک قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده و 2 قاشق غذاخوری عسل را در فنجان مخلوط کنید و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید 15 دقیقه دم بکشد. یا این که مقداری فلفل سیاه روی برش لیمو بریزید و بمکید.

ترک سیگار

نتایج تحقیق سال 2013 نشان می دهد زمانی که مصرف کننده نیکوتین، روغن فلفل سیاه را استنشاق می کند، تمایل وی به مصرف این ماده (نیکوتین) کاهش پیدا می کند. داوطلبان احساس سوزش خفیفی را گزارش دادند که هنگام سیگار کشیدن نیز احساس می کنند. محققان به افرادی که سیگاری هستند توصیه می کنند هر زمانی که هوس سیگار کشیدن کردند، کمی روغن فلفل استنشاق کنند.

فلفل برای گرم مزاجان مضر است .سینه و حلق راخراش می دهد و برای کبد و کلیه گرم نیز مضر است. اگر در مجاری ادرار التهاب و زخم هست نباید فلفل خورد زیرا تحریک و ناراحت می کند،از این نظر باید با روغنهای سرد خورده شود .مقدار خوراک آن تا ۴ گرم و جانشین ان از نظر خواص زنجبیل است.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران