تمایل به حداکثر خانه‌داری

● انتخاب کنید!
پیش از هر چیز ماده‌ای را که برای شست‌وشوی لباس‌ها نیاز دارید انتخاب کنید. پودرهای لباسشویی معمولا برای لباس‌های سفید، بسیار کثیف (کثیفی ناشی از خاک و گل) و پارچه‌هایی که الیاف مقاوم دارند، مناسب است. مایعات شوینده نیز برای لباس‌هایی به کار می‌روند که رنگ پس می‌دهند یا می‌خواهید آنها را با آب سرد بشویید.‌‌
● جدا کنید!
برای آنکه لباس‌هایتان بیشتر عمر کنند و زیبا و نو باقی بمانند، برای هر نوع پارچه، شوینده خاص آن را استفاده کنید. رنگ‌های روشن، تیره و لباس‌های بافتنی را از هم جدا کنید. جیب لباس‌ها را خالی کرده و لباس‌های رنگی، شلوار جین و پولیورها را هم پشت و رو کنید.
● لکه‌زدایی کنید!
بعضی لکه‌ها طی شست‌وشو پاک نمی‌شوند. پس باید قبل از شست‌وشو، اول لکه‌ها را پاک کنیم.
● شست‌وشو با دست
هنگام شست‌وشوی لباس‌ها با دست، درجه حرارت آب بهتر است ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد. بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید چون احتمال دارد مقداری از مواد درون بافت پارچه باقی بماند. برای شست‌وشوی لکه‌های غذا از آب گرم و برای لکه‌های خون و شیر از آب سرد استفاده کنید. وقتی لباسی را با دست می‌شویید، کاملا آب آن را بچلانید تا زردی روی آن باقی نماند.
▪ شیوه شستن لباس‌های بافتنی صابون سفید لباسشویی ماده‌ای ایده‌آل برای شستن لباس‌های بافتنی است. صابون خشک را روی قسمت‌های کثیف لباس بمالید و اجازه بدهید تمام شب به همین حالت بماند. صبح با آب ولرم آن را آب بکشید.
▪ شیوه شستن لباس‌های پشمی لباس‌های پشمی را به سرعت و در آب ولرم ۳۰ درجه سانتی‌گراد بشویید و به آرامی چنگ بزنید. سپس چند بار با آب ولرم و در نهایت با آب سرد آب بکشید. هرگز لباس‌های پشمی را نچلانید. آنها را درون حوله‌ای بپیچید تا آبشان گرفته شود. سپس حوله را تعویض کرده و اجازه دهید لباس کاملا خشک شود. پارچه‌های پشمی بسیار حساس‌اند. هرگز آنها را نجوشانید. از محصولات کلردار در شستن آنها استفاده نکنید. برای مدت زیادی آنها را نخیسانید. در آفتاب خشک‌شان نکنید و مواظب بیدها باشید.
▪ شیوه شستن لباس‌های پنبه‌ای شستن لباس‌های پنبه‌ای و کتانی بسیار آسان است البته حتما باید قبل از شستن، لکه‌زدایی شوند. این نوع پارچه‌ها تحمل گرما را دارند با این حال بهتر است، درجه حرارت بالاتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد نرود.
▪ شیوه شستن پارچه‌های ابریشمی: پارچه‌های ابریشمی را نباید چنگ زد. استفاده از آب ژاول هم مناسب نیست چون موجب زرد شدن‌شان خواهد شد ولی درعوض آمونیاک برای آن بسیار مناسب است. پارچه‌های ابریشمی را در آب ولرم که صابون در آن حل شده و چند قطره آمونیاک به آن اضافه شده است، فرو ببرید و سپس آن را آب بکشید. عده‌ای نیز پیشنهاد می‌کنند در آخرین آب آبکشی، مقداری شکر در آب آبکشی حل کنید. ابریشم پارچه‌ای حساس است. برای شستن آن از مواد سفیدکننده استفاده نکنید. آن را بجوشانید و برای خشک کردن در آفتاب پهن نکنید. مواظب بیدها هم باشید. برای آنکه بفهمید پارچه ابریشمی شما رنگ پس می‌دهد یا نه، آن را خیس کرده ، روی آن پارچه‌ای کتانی پهن کنید و اتو را روی آن بگذارید. اگر کتان رنگی شد، به این معناست که رنگ ابریشم شما ثابت نیست. از این روش برای امتحان هر نوع پارچه دیگری نیز می‌توانید استفاده کنید.
● شستشو با ماشین
پارچه‌های کتانی سفید یا آنهایی را که رنگ پس نمی‌دهند با دمای ۹۵ درجه سانتی‌گراد، پارچه‌هایی با رنگ ثابت و یا پارچه‌های ترکیبی را با دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد و لباس‌های پشمی و رنگی را با دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد بشویید. یک ماشین لباسشویی قادر است حداکثر پنج کیلوگرم پارچه کتان، ۵/۲ کیلوگرم پارچه ترکیبی یا یک کیلوگرم لباس پشمی را بشوید. پارچه‌های کتانی به آب زیادی احتیاج ندارند ولی در عوض پارچه‌های پشمی و ترکیبی آب زیادی می‌خواهند. توجه کنید که لباس‌های حوله‌ای دو کیلوگرم، حوله حمام ۳۰۰ گرم، ملحفه ۵۰۰ گرم تا یک کیلو، محلفه تشک ۶۰۰ گرم و یک پیراهن معمولی ۳۰۰ گرم وزن دارد. یک ماشین لباسشویی حداکثر ظرفیت پنج کیلو بار را دارد و این بدان معنی است که در هر بار شست و شو، تنها دو تا سه کیلو از آن را پر کنید.
میزان مواد شوینده قید شده روی دستور کار ماشین، برای شرایط عادی قید شده است، یعنی زمانی که لباس‌ها خیلی کثیف نیستند و آب نیز سخت نیست. اگر هر یک از این شرایط تغییر کند، مسلما مقدار شوینده نیز تغییر خواهد کرد.
اگر لباس‌ها خیلی کثیف باشند یا از آب سخت استفاده کنید، میزان شوینده را باید بالا برد اما در صورتی که از آب شیرین استفاده می‌کنید و لباس‌ها هم خیلی کثیف نیستند یا مقدار آنها کم است، میزان ماده شوینده مورد استفاده را نیز باید پایین بیاورید. اگر می‌خواهید لباس‌ها کاملا تمیز شوند، به مقدار کافی آب در ماشین بریزید تا لباس‌ها به راحتی بچرخند و کثیفی آنها پاک شود. ابتدا‌ آب داخل ماشین بریزید و هرگز لباس‌ها را روی هم جمع نکنید.
اگر از آب ولرم یا گرم استفاده کنید تاثیر مواد شوینده بهتر و بیشتر خواهد بود. از آب سرد تنها برای شستن لباس‌هایی که رنگشان ثابت نیست و یا خیلی کثیف نیستند استفاده کنید، دستورالعمل ماده شوینده را به دقت بخوانید. مثلا انواع سفیدکننده‌ها را ابتدا باید در آب حل کرد، سپس لباس‌ها را درون آن ریخت و شست. نرم‌کننده‌های مایع را نیز در آخرین آب آبکشی حل می‌کنند. بهتر است برای آب کشیدن لباس‌ها از آب سرد استفاده کنید. در این صورت اتوکشیدن راحت‌تر خواهد بود.
آب سرد برای شست‌وشوی لباس‌های کثیف مناسب نیست و مواد شوینده در آب ۱۸ درجه سانتی‌گراد پایین‌تر خوب عمل نمی‌کند. هنگامی که نرم کننده را در آخرین آب آبکشی می‌ریزید مطمئن شوید کاملا حل شده و رقیق است. نرم‌کننده را مستقیما روی لباس یا پارچه‌ بریزید چون در این صورت لک آن روی پارچه می‌ماند. در صورتی که تصادفا لکه نرم ‌کننده روی لباس ماند، ابتدا لکه را با صابون سفید بشویید و اجازه دهید کاملا صابون کف کند و سپس آن را آب بکشید.
اگر لکه روی لباس باقی بماند و شما آن را اتو کنید، دیگر پاک نخواهد شد. محصولات شوینده‌ که تاریخ مصرفشان گذشته است، اثر پاک‌کنندگی خود را از دست داده‌اند. از آنها برای شست و شوی لباس‌ها استفاده نکنید. برای آنکه لباس‌های شما درخشندگی بهتری داشته باشند در هر بار که مقداری لباس درون ماشین می‌ریزید، یک دوم پیمانه (۱۲۵ میلی‌لیتر) کربنات سدیم به لباس‌های سفید و رنگی اضافه کنید. افزودن آب لیمو ترش به آخرین آب آبشکی و آویزان کردن لباس‌ها زیر نور خورشید نیز روشی طبیعی برای سفید و درخشان کردن لباس‌هاست. برای پاک کردن رنگ خاکستری و کدری پارچه‌های سفید نیز می‌توانید یک لیوان آب اکسیژنه ۳۰ درصد را به آب آبکشی اضافه کنید یا می‌توانید در آب در حال جوش مقداری آب لیمو بریزید، سپس لباس‌ها را با این آب بشویید. اضافه کردن ۵۰۰ گرم بی‌کربنات سدیم به آخرین آب آبشکی نیز موثر خواهد بود. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که لباس کودک را نمی‌توان با ماشین شست.کاملا برعکس، البته به این شرط که از مواد شوینده مخصوص الیاف حساس استفاده کنید. پوست کودک ظریف است و دیگر مواد شوینده موجب بروز آلرژی یا حساسیت می‌شوند.
شستن لباس‌های کتانی و پنبه‌ای نیز در ماشین امکان‌پذیر است اما درجه حرارت آب نباید از ۵۰ درجه سانتی‌گراد بالاتر رود. از مواد شوینده کلردار نیز نباید استفاده کرد چون سبب زرد شدن و خرابی الیاف و بافت پارچه کتان می‌شوند. هنگام شستن پرده نیز گیره‌های آن را بیرون بیاورید. هر سال اجازه دهید یک مرتبه ماشین لباسشویی کاملا خالی و تنها با آب داغ به همراه مواد سفیدکننده، کار کند. در این صورت آلودگی‌های بدنه ماشین پاک خواهد شد.
● اتو نکنید
بهتر است در حین اتو کشیدن ابتدا از پارچه‌هایی با الیاف ضعیف و حساس شروع کنید و در نهایت پارچه‌های مقاوم‌تر را اتو کنید. پارچه‌های پرزدار نیاز به اتو ندارند و پس از مدتی به حالت اول خود باز می‌گردند اما در صورتی که اتو کشیدن ضروری به نظر می‌رسد پارچه را برعکس کنید، درجه اتو را در پایین‌ترین حد قرار دهید و اتو را به نرمی روی پارچه گذاشته و بردارید.‌‌
● نکات ماشینی
این سه قاعده را در شستن لباس‌ها با ماشین رعایت کنید:
۱) لباس‌های بسیار کثیف و لباس‌های افراد بیمار را از باقی لباس‌ها جدا کنید.
۲) مقدار استفاده از پودر لباسشویی، بستگی به دستورالعملی دارد که روی ماشین نوشته شده است.
۳) هرگز مدت زیادی لباس‌ها را خیس و مرطوب نگاه ندارید چون در این صورت مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها خواهند بود.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران