آکاآپ: در این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا, طریقه صحیح خشک کردن گردو و بادام تازه پوست سبز در خانه را به شما آموزش میدهیم. با ما همراه باشید.

خشک کردن گردو سبز

۱- برداشت گردو

زمانی که پوست گردو‌ها هنوز سبز هستند، گردو‌ها را برداشت کنید. پوست گردو باید به گونه‌ای باشد که زمانی که آن را فشار می‌دهید، اثر انگشتتان روی پوست سبز آن بماند، بدون آن که زیر آن پوست سیاه شود. این نشان می‌دهد که مغز گردو کاملا آماده است و شکل گرفته است. برای چیدن گردو‌ها می‌توانید با ضربه به شاخه‌ها، گردو‌ها را روی زمین بریزید و آنها را از روی زمین جمع کنید. هنگام برداشت دستکش دست کنید چرا که پوست گردو دست را سیاه می‌کند.

 

خشك كردن گردوي تازه

 

۲- پوست کردن گردو

پوست سبز گردو را از آن جدا کنید. این کار ممکن است کمی دشوار باشد. برای راحتی می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

  • چند بار با کفش روی آن راه بروید.
  • یک تخته چوبی سنگین روی گردو‌ها قرار دهید و آن را مانند وردنه حرکت دهید.
  • با ماشین روی گردو‌ها حرکت کنید. این کار گردو‌ها را نمی‌شکند.

پس از آنکه پوست سبز گردو را جدا کردید، سطلی را با آب سرد پر کنید و گردو‌ها را درون آن بریزید و بشویید. گردو‌هایی که روی آب شناور می‌شوند را دور بریزید چرا که این بدان معناست که پوک هستند.

۳- خشک کردن گردو 

گردو‌ها را پس از شستن، در هوای آزاد بگذارید تا خوب خشک شوند. آن‌ها را روی یک ملحفه روی سطح زمین پخش کنید و اجازه دهید هوا در میان آن‌ها جریان یابد، اما از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد. اجازه دهید گردو‌ها دو هفته در این وضعیت قرار بگیرند تا پوست آنها کاملا خشک شود. هراز گاهی آن‌ها را قاطی کنید تا گردش هوا به خوبی انجام شود.
پس از دو هفته گردو‌ها را بررسی کنید و ببینید که کاملا خشک هستند یا خیر. می‌توانید یکی دو تا را بشکنید و ببینید مغز آن چگونه است. گردویی آماده است که مغز آن شکننده باشد و بافت دور آن نیز ترد باشد، نه آب دار و نرم. اگر می‌بینید گردو‌ها آماده نیستند همچنان به خشک کردن ادامه دهید. هنگام خشک کردن گردو سبز، اگر به درستی رطوبتشان را از دست نرود، موجب کپک زدن مغز‌ها می‌شود.

خشك كردن گردوي تازه در منزل

زمانی که گردو‌ها کاملا خشک شدند، آن‌ها را در یک کیسه‌ی توری مانند یا پارچه‌ای بریزید و انبار کنید. محل انبار باید خشک و خنک باشد یا حتی می‌توانید گردو‌ها را در فریزر قرار دهید. در این صورت گردو‌ها برای یک تا دوسال محفوظ خواهند ماند.

نگهداری از گردو برای مدت زیاد

گردوهای تازه را درون آب کش بریزید تا آب ان ها کشیده شود. سپس در مکانی کـه هوا جریان دارد ان ها را پهن کنید و اجازه بدهید خشک شوند اگر کاملا زیر آفتاب باشند مغز ان ها سیاه می‌شود باید مکانی باشد کـه هم سایه باشد و هم کمی آفتاب باشد.

گردوها را زیر و رو و جابه جا کنید کـه همه ی اطراف ان خشک شود و مغز ان یکسان باشد. بعد از 2 روز از گردوها یکی بشکنید اگر کاملا خشک شده بود ان را در جایی خنک و تاریک در سبد یا توری هاي‌ پلاستیکی نگه داری کنید.

زمانی گردوها کاملا خشک شده اند کـه مغز و پوسته نازک روی ان کاملا شکننده باشد اگر خشک نشده بودند بازهم بـه ان اجازه بدهید تا خشک شوند و سپس ان ها را جمع کنید اگر نم دار باشند و ان ها را جمع کنید باعث کپک زدن مغز گردوها و فاسد شده ان ها میشود.

پاک کردن اثر سیاهی پوست گردو از روی دست

همانطور که گفتیم، هنگام برداشت گردوی تازه، از دستکش استفاده کنید تا دستهایتان سیاه نشود. اما اگر سهل انگاری کردید و کار از کار گذشت، خب... نگران نباشید. روش‌هایی هست که سیاهی را از بین ببرید.

  • اگر یک پاک کننده‌ی سریع بخواهید، می‌توانید با استفاده از وایتکس و لیف دست‌هایتان را تمیز کنید. البته که این روش را ترجیحا به کار نبرید، چرا که وایتکس برای پوست اصلا خوب نیست. روش جایگزین دیگر استفاده ازشیر، آبغوره و یا مایع معجزه اسای سرکه است.
  • ابتدا کمی آبلیمو روی دستان خود بریزید و سپس کمی نمک روی آن‌ها بپاشید. حال آنقدر دستانتان را به هم بمالید تا لکه‌ها از بین بروند.

Related image

  • ترکیب جوش شیرین و مایع ظرفشویی و استفاده از یک مسواک قدیمی و خمیردندان نیز معمولا کارساز است. اما به طور کلی این لکه‌ها به مرور و پس از چند روز از بین می‌روند. بنابراین اگر قرار نیست به میهمانی مهمی بروید، یا قرار ملاقات خاصی ندارید، کمی تحمل کنید تا به پوست دستتان آسیب نزنید.

طرز خشك كردن گردو تازه

 

نحوه خشک کردن بادام تازه :

برای خشک کردن بادام ها هم مانند گردو عمل کنید فقط با این تفاوت کـه دیگر نیازی بـه شستن ندارد و بعد ان ها را در مکانی با جریان هوا وجوددارد پهن کنید و ان ها را جابه جا کنید. تا همه ی اطراف بادام بـه صورت یکسان خشک شوند.