کدام سیستم بهتر است؛ بسته یا باز

در سال های اخیر صرف نظر از عواملی همچون محدودیت وسعت آشپزخانه ها که به جهت کوچک شدن متراژ آپارتمان ها پدید آمده به طور کلی ساختار معماری داخلی دستخوش تغییراتی شده که یکی از عمده ترین اینها بازشدن آشپزخانه های با سیستم قدیمی (Closed) است. امروزه حتی در بسیاری از خانه های بزرگ نیز با آشپزخانه هایی با سیستم باز (Open) مواجه می شویم. در واقع این تغییر ساختاری به یک مد در معماری داخلی تبدیل شده است. اگرچه این تغییر نیز مانند هر تحول دیگری دارای مزایا و معایبی است ولی دانستن آنها برای آن دسته از افرادی که در جریان پروژه بازسازی خانه شان در بازکردن سیستم آشپزخانه بسته خود دچار تردید هستند می تواند سودمند باشد.

• مزایای آشپزخانه های باز
- از آنجا که دیوار صرف نظر از ویژگی های جداکننده اش مانعی دیداری محسوب می شود هرچه این مانع در محیط کمتر باشد، وسعت دید گسترش یافته و فضا بزرگ تر به نظر می آید. لذا حذف دیواری از آشپزخانه نه تنها به افزایش وسعت آن فضا کمک می کند بلکه فضای کناری آن را نیز وسیع تر جلوه می دهد.
- افزایش تبادل نور از دیگر مزایای یک آشپزخانه باز است. به این ترتیب که انتقال نور از آشپزخانه به فضای مجاور آن و یا برعکس امکان پذیر بوده و گاهی از اهمیت بسیار زیادی نیز برخوردار است زیرا در صورتی که فضای همجوار آشپزخانه از وجود پنجره ای برای نورگیری محروم باشد، نور مورد نیاز از پنجره آشپزخانه می تواند تامین شود. البته خلاف این مسئله نیز صدق می کند اگرچه وجود پنجره ای هرچند کوچک برای آشپزخانه گذشته از تبادل نور برای جریان هوا در محیط، نیازی ضروری است ولی در برخی از ساختمان های امروزی این پنجره در نقشه حذف شده و به جای آن نورگیری از اتاق نشیمن و یا پذیرایی مجاور انجام می شود.
- با بازشدن یک یا دو دیوار و حتی بخشی از یک دیوار آشپزخانه رابطه فرد داخل آشپزخانه که معمولاً خانم خانه است با فضای بیرون بیشتر می شود به این ترتیب خانم خانه همزمان با انجام امور آشپزی می تواند چندین کار دیگر نیز انجام دهد:
۱- صحبت کردن با دیگر اعضای خانواده در حین کار
۲- نظارت بر وضعیت فرزند خود که در فضای کناری به بازی و یا درس خواندن مشغول است.
۳- ارتباط با مهمانان و تنها نگذاشتن آنها به منظور تدارک مقدمات پذیرایی
۴- تماشای تلویزیون و استفاده از برنامه مورد علاقه تان
- تبدیل سیستم بسته به باز نه تنها تغییری در ساختار معماری داخلی فضا محسوب می شود بلکه در دکوراسیون داخلی خانه نیز تاثیرگذار است. در واقع با برداشته شدن دیوار جداکننده فضای آشپزخانه با محیط همجوارش ادغام می شود.
در نتیجه برای داشتن خانه ای با فضای مطلوب باید به هماهنگی دکوراسیونی فضای آشپزخانه و محیط کناری آن نیز بیندیشیم. در این راستا عنصر اصلی دکوراسیونی کابینت بندی است که آن هم با توجه به تنوع موجود در مدل، رنگ، نوع و حتی چیدمان به راحتی میسر می شود.
• معایب آشپزخانه های باز
- مهم ترین عیب این آشپزخانه ها انتقال بو، چربی و دود ناشی از پخت غذا به فضا های دیگر خانه است اگرچه وجود هواکش ها و هود های قوی از میزان این دود و دم می کاهد ولی انجام برخی از پروژه های آشپزی مانند سرخ کردن برای پخت بعضی غذا ها و همچنین موادی مانند بادمجان، پیاز، سبزیجات خورشی به خصوص در حجم زیاد برای ذخیره فصل سرما با محدودیت بیشتری انجام پذیر است.
با وجود آنکه با حذف دیواری مانع دیداری نیز برداشته می شود ولی در پس آن فضایی نمایان می شود که به جهت ادغام محیط ها با هم باید همواره مانند فضا های دیگر تمیز، مرتب و عاری از هرگونه به هم ریختگی باشد.مسئله ارتباط با مهمانان که از جمله مزایای آشپزخانه های باز برشمرده شد در برخی از خانواده ها جزء معضلات آن به حساب می آید زیرا آماده سازی و انجام برخی از مراحل پخت غذا برای بعضی از خانم ها پیش از آمدن مهمان میسر نبوده و در حضور مهمان نیز خوشایند نیست.
در پایان آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که گذشته از مزایا و معایب کلی که پیرامون سیستم های آشپزخانه ها اشاره شد نوع زندگی، فرهنگ و حتی سن افراد خانواده از جمله مهمترین عوامل تصمیم گیری برای این پروژه هستند.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران