سبزیجات

روش اول) مقداری آب داخل ظرف ریخته و روی اجاق گاز بگذارید. دو قاشق غذا خوری سرکه به آن اضافه کنید کلم ها را خرد کنید و داخل آب جوش و سرکه بریزید. بعد از دو جوش آنها را داخل آبکش بریزید، تا آبش خارج شود و درضمن خنک شود می بینید که چقدر ترد و خوشمزه می شود.
روش دوم) می توانید کلم خرد شده را در ظرف فلزی ریخته و برای چند دقیقه داخل فریزر قرار دهید ، بسیار ترد می شود.
▪ پختن اسفناج:
برای پختن اسفناج کمی آب داخل ظرف اسفناج بریزید و حرارت را کم کنید . اما برای آنکه اسفناج در ظرف بالا نیاید، در قابلمه ای را از قابلمه ای که روی گاز دارید کوچکتر انتخاب کنید و روی اسفناج قرار دهید . با این کار اسفناج از ظرف بالا نمی آید.
▪ اگر نخواهید سبزی را خرد کنید:
لازم نیست سبزی را خرد کنید سبزی را داخل کیسه فریزر گذاشته و داخل فریزر قرار دهید . موقع استفاده آنرا از فریزر خارج کرده و قبل از آب شدن یخ آن، سبزی را رنده کنید، هم ریز می شود و هم طعم سبزی تازه را می دهد. البته بهتر است برای رنده کردن از دستکش استفاده کنید تا دست شما سرمای زیادی را حس نکند.
سبز ماندن سبزیجات:
اگر مایلید سبزی آش یا سبزیجات دیگر مانند نخود فرنگی یا لوبیا سبز، سبز بماند و رنگ کدر به خود نگیرد ، از این روش استفاده کنید: در مدت پخت در ظرف را باز بگذارید و یا اینکه یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین به سبزیجات خود اضافه کنید .
از بین بردن پلاسیدگی کاهو و کرفس:
کمی آبلیمو در آب سرد ریخته سپس کاهو و کرفس را در آن خیس کرده و چند ساعت درون یخچال قرار دهید، تا تازگی خود را به دست آورد.
▪ جلوگیری از پلاسیده شدن هویج:
قبل از گذاشتن هویج درون یخچال سر هویج را ببرید. زیرا سرهویج رطوبت هویج را گرفته و آن را خشک و پلاسیده می کند.
▪ پوست کندن گوجه فرنگی:
ابتدا گوجه ها را به مدت ۸ ثانیه داخل آبجوش قرار دهید. و بعد آن را داخل آب سرد بریزید. پوست گوجه ها به راحتی جدا می شود.
▪ پوست کندن سیر :
می توانید سیر را برای چند دقیقه داخل آب گرم قرار دهید پوست آن راحت جدا می شود. راه دیگر اینکه با گوشت کوب ضربه ای به سیر بزنید، پوست آن راحت جدا می شود.
▪ پوست کندن باقالا:
راه اول) باقالای درسته را برداشته و با کارد از بالا تا پایین به روی باقالا بکشید . با فشار مختصری مغز باقلا بیرون خواهد پرید.
راه دوم) برای جدا کردن پوست دوم باقالا روی پوست اول آن کمی نمک بپاشید و پس از پنج دقیقه پوست آن را جدا کنید.
▪ روش پختن نخود فرنگی:
وقتی می خواهید نخود فرنگی را بپزید ، آن را با غلاف بپزید بعد از پختن ، نخود فرنگی از غلاف جدا می شود و روی آب می آید در ضمن نخود فرنگی طعم بهتری می گیرد.
▪ از بین رفتن تلخی کاهو:
اگر کاهویی را می خواهید برای سالاد استفاده کنید، تلخ می باشد می توانید آن را چند دقیقه ای ( حدوداً ۱۵ دقیقه) داخل آب نمک سرد قرار دهید . با اینکار تلخی کاهو گرفته خواهد شد.
▪ بیرون راندن حشرات از سبزیجات:
برای اینکه حشرات داخل سبزیجاتی مانند کلم، گل کلم و نظایر آن را بیرون بیاورید ، ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی که با چند قاشق چایخوری نمک یا سرکه مخلوط کرده اید قرار دهید

تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران