آکاایران :پرده رومن یکی از خاص‌ترین ایده‌های طراحی و اجرای پرده برای پنجره است. این پرده جزو پرده‌های مدرن به‌حساب می‌آید اما استفاده از آن در ساختمان‌های کلاسیک هم به طراحی دکوراسیون خانه لطمه‌ای وارد نمی‌کند.یکی از نشانه‌های پرده رومن را می‌توان  عدم وجود آستر در زیر پرده دانست و به این صورت که در پشت پارچه اصلی پرده، از آستری‌های رایج استفاده نمی‌شود.

زمانی که از آستری در زیر پرده استفاده نمی‌شود، پنجره‌ها هم از داخل خانه و هم از بیرون، از نمایی زیبا و شیک برخوردار هستند. درست کردن این پرده ی رومی کاره بسیار آسونیه . و اکثرا از این مدل پرده برای پنجره ی آشپزخونه ازش استفاده می کنن. در این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری اکاایران, تصمیم داریم  نحوه ساخت پرده های کرکره ای رومی را به صورت تصویری و مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت پرده رومی

برای ساخت پرده های کرکره ای رومی در خانه مراحل ذیل را به ترتیب انجام دهید...

پرده کرکره قدیمی را بازکنید و روی زمین پهن کنید

در خانه کرکره بسازید

برای مرحله اول،شما باید پرده قدیمی را از دیوار جدا نمایید و آن را بر روی زمین پهن نمایید تا بتوان از آن در مراحل بعدی استفاده کرد.

توجه:برای ساخت پرده های کرکره ای رومی،ما قصد داریم تا آنرا با استفاده از پرده های کرکره ای پلاستیکی که در محیط های کاری بیشتر از آن استفاده می شود،به شما آموزش دهیم که از قطعات آن در پرده رومی استفاده خواهیم نمود.

بریدن و قطع کردن نخ های پرده قدیمی

نحوه ساخت کرکره در خانه

نخ هایی که در پرده قبلی خود برای بالا و پایین آوردن آن استفاده می شد را برش دهید.البته توجه نمایید که این نخ ها را به گونه ای از پرده قبلی خارج نمایید که بتوان از آن مجددا در پرده جدید رومی استفاده کرد.

خارج کردن نخ های پله ای از پرده قبلی

آموزش ساخت کرکره خانگی

پس از بریدن و قطع کردن نخ ها از پرده قبلی تنها کافی است اینک این نخ ها که به شکل پله هستند را بدون آسیب رساندن از پرده قدیمی خارج سازید.

تعیین میزان تا خوردگی پرده

همان گونه که در تصویر نهایی پرده های کرکره ای رومی مشاهده می کنید،پس از بالا کشیدن آنها تعدادی تا خوردگی را مشاهده می کنید که در این مرحله شما باید این میزان از تا خوردگی را مشخص نمایید.

خارج و حذف کردن میله های اضافی

کرکره در خانه

در این آموزش ما قصد داریم تا از 4 تا استفاده کنیم،بنابراین 4 میله از پرده قبلی خارج می کنیم تا از آنها در پرده کرکره ای رومی جدید خود استفاده نماییم.برای خارج کردن این میله های فلزی،تنها کافی است تا دکمه متصل را از میله فلزی خارج کنید.

پیش نمایش طرح نهایی

نحوه ساخت کرکره در خانه

بعد از خارج کردن میله های اضافی طرح نهایی را می توانید اینک به سادگی مشاهده نمایید اما هنوز پرده که این میله ها را به آن متصل خواهیم کرد هنوز آماده نشده است و باید در طی مراحل بعدی پارچه را به پرده اضافه کنیم.

اتو کردن پارچه

نحوه ساخت کرکره رومی

برای ساخت نهایی پرده رومی،تنها نیاز دارید اینک پرده را مطابق با نیاز خود و اندازه پنجره خریداری نمایید و پس از خرید ، آنرا با استفاده از اتو صاف کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از آن جهت ساخت پرده کرکره ای رومی استفاده کنید.

دور دوزی پارچه پس از اتو کردن

ساخت کرکره رومی

اینک در این مرحله از ساخت پرده کرکره ای رومی،باید پارچه اتو شده را با استفاده از چرخ خیاطی به دور دوزی نمایید.

اضافه کردن فضای آزاد در 4 گوشه پرده

آموزش ساخت کرکره رومی

پرده ای که ما از آن استفاده می کنیم،"153 سانتی متر" است که باید هر میله با فاصله "38 سانتی متری" از یکدیگر قرار بگیرند.توجه کنید که "5 سانتی متر" از بالا را آزاد نگه دارید چرا که از این فضای آزاد برای اتصال پرده به سقف استفاده خواهیم کرد.

چسباندن میله ها به پارچه با استفاده از چسب

کرکره رومی ساده

ابتدا پارچه اتو و دوردوزی شده را کاملا صاف و پهن کنید و سپس میله های جدا شده را با رعایت فاصله با استفاده از چسب به پارچه بچسبانید.توجه نمایید که نخ ها را به چسب اغشته نکنید.

چسباندن قسمت بالای پرده به پارچه با استفاده از چسب

ساختن کرکره رومی به سادگی

همان گونه که در مرحله 9 گفته شد،باید 5 سانتی متر را از بالای پارچه آزاد نگه میداشتید.اینک قسمت بالای پرده را با استفاده از چسب به پارچه متصل نمایید.

نصب پرده به بالای پنجره

کرکره قدیمی را به کرکره رومی تبدیل کنید

خوب کار ما تموم شد. برای انتخاب پارچه ی شیک و ایدده گرفتن بهتر شما عزیزان, در ادامه نمونه هایی از پرده کرکره های رومی ساخته شده و استفاده شده را گردآوری کرده ایم که مشاهده خواهید کرد. امیدواریم از این طرح ها ایده بگیرید. 

تبدیل پرده کرکره های قدیمی به کرکره رومی

پرده رومن یا رومی

پرده رومن

کرکره

کرکره به انگلیسی

کرکره اشپزخانه

کرکره بن صرصره

کرکره فلزی آشپزخانه

کرکره برقی

کرکره برقی قیمت

کرکره ابن صرصره

کرکره چوبی

کرکره رومی

نما رومی کرکره

نحوه ساخت کرکره رومی در خانه

نحوه ساخت کرکره رومی دستی

در خانه کرکره رومی بسازید

در خانه کرکره بسازید

نحوه ساخت کرکره در خانه

آموزش ساخت کرکره خانگی

کرکره در خانه

نحوه ساخت کرکره در خانه

نحوه ساخت کرکره رومی

ساخت کرکره رومی

آموزش ساخت کرکره رومی

کرکره رومی ساده

ساختن کرکره رومی به سادگی

کرکره قدیمی را به کرکره رومی تبدیل کنید