سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهیخوردن یکی از قدیمی ترین ضروریات و در عین حال تفریحات بشری بوده است.تحقیقات نشان می دهد ایرانیان در شمار نخستین مردمانی بودند که به طبخ غذا پرداختند.

آش، سوپ و میرزاقاسمی با چهار هزار سال قدمت نشان از تمدن ایرانیان دارد.عمر سبزی پلو با ماهی به عنوان غذای ویژه شب عید در مقایسه با قدمت چند هزار ساله نوروز بسیار کوتاه است. قدیم ترها، ایرانیان در شب عید، خوراکی غیر از اطعمه همیشگی و روزمره و به اصطلاح غذایی اعیانی مانند فسنجان یا شیرین پلو طبخ می کردند. معلوم نشده که سبزی پلو و ماهی(سفید) از چه زمانی عنوان غذای رسمی شب عید نوروز را با خود یدک می کشد.
▪ مواد لازم:
برنج، روغن، ماهی تازه و متوسط، سبزی ها شامل: تره، جعفری، گشنیز، شوید، بابونه (اگر دسترستان بود) و سیر تازه.
▪ شیوه پخت:
طبق روال همیشگی آشپزی تان، اول برنج را در آب جوش بریزید و آبکش نمایید سپس سبزی های ساطور شده را که از قبل آماده کرده اید لابه لای برنج بگذارید و فراموش نکنید که گذاشتن چند ساقه سیر تازه در وسط سبزی پلویتان، عطر خاصی به غذا می بخشد.
▪ آماده کردن سبزی:
دقت کنید که سبزی پلو را با ساطور نباید خرد کنید که له شود چون آب انداخته و برنج را به هم می چسباند. شما می توانید هنگام پخت دادن به برنج در لحظات آخر سبزی را ریخته و پس از چند جوش آبکش کنید اما بسیاری معتقدند شما نوع اول را بهتر است انتخاب کنید یعنی سبزی را پس از آبکش نمودن برنج لابه لای آن بپاشید، زیرا مزه و عطر و بوی سبزی به جا مانده و با جوشیدن و آبکش شدن از بین نمی رود.
▪ شیوه پخت ماهی:
شما و ذایقه افراد خانواده تان تعیین می کند که از کدام روش برای پخت ماهی استفاده کنید اما اگر عقیده متخصصان تغذیه را بخواهید به شما می گویند: «گوشت ماهی سفید لذیذ و شکننده است لطفاً آن را نفله نکنید!»
در روش اول می توانید ماهی را شکم پر کنید در این صورت هم شکل ماهی حفظ می شود و هم گوشت آن در اثر نسوختن مغذی تر است. در صورت تمایل می توانید ماهی را در فر یا تنور و یا کباب پز، کباب کنید.(ماهی برای کباب شدن به نسبت حجم و ضخامتی که دارد از نیم تا یک ساعت در فر ۲۰۰ درجه یا وسایل دیگر، آماده می شود) نوع سوم آماده سازی ماهی، سرخ کردن آن در روغن است (فراموش نکنید که پوست ماهی در حالت سرخ شده، چندان فایده ای ندارد!) اکنون انتخاب با شما است.
▪ وقتی ماهی لیز می خورد: همه ما بارها شاهد لیز خوردن ماهی از روی تخته گوشت بوده ایم چنانچه می خواهید همه آداب آماده سازی سبزی پلو با ماهی را به جا آورید و خودتان ماهی را در آشپزخانه پاک کنید، از دو روش زیر استفاده کنید:
الف) کمی نمک روی تخته ای که ماهی بر روی آن قرار می گیرد بپاشید. نمک سبب می شود ماهی به تخته بچسبد.
ب) می توانید از چند برگ روزنامه استفاده کنید.
▪ تیغ های خوش خط و خال:
کم نبوده اند خانواده هایی که همان شب عید به هنگام خوردن سبزی پلو با ماهی، به زخم تیغ های ماهی گرفتار شده اند و کار برخی نیز به بیمارستان کشیده شده است. به نظر می رسد خوردن ماهی ترتیب و آدابی دارد. در زیر به سه نکته اشاره شده است برای کسانی که خدای ناکرده تیغ ماهی در گلویشان ممکن است گیر کند:
۱) به هنگام خوردن ماهی از ششدانگ حواستان بهره بگیرید.
تیغ های ریز را به خوبی از هم جدا کنید و در این کار نیز صبور باشید، به زحمتش می ارزد!
۲) پیشگیری کنید. به عنوان کدبانوی منزل، ظرف ماهی را با قطعات سیب زمینی پخته تزیین نمایید تا در صورت گیر کردن تیغ ماهی از این قطعات استفاده کنید.
۳) برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از خراش تیغ ماهی در گلو، به آرامی آب لیموترش را قورت بدهید... اگر مشکل بسیار حاد بود، جای هیچ گونه درنگ نیست و سریعاً فرد را به پزشک برسانید.
▪ چند نکته: روی سبزی پلو دم کشیده با زعفران خوش رنگ تر می شود. اگر فردی از اعضای خانواده میانه خوبی با ماهی و بوی آن ندارد، کوکوسبزی نخستین گزینه جایگزین ماهی است. برخی معتقدند که این غذا را می توان با دست هم خورد، البته به شرطی که زیر ناخن ها به خوبی تمیز شده باشد! دلیل آن این که ماهی جز با دست از تیغ و استخوان جدا نمی شود. به خاطر داشته باشید، سرو ماهی بدون نارنج یا لیموترش، پا نهادن بر قسمتی از رسومات حسنه سفره ایرانی است.

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران