پرده‌ها را با گره زدن و پاپیون بیاویزید

پرده‌ها را با گره زدن و پاپیون بیاویزید پرده‌های بلند و تمام قد را با گره‌هایی که به سر آن می‌زنید از یکنواختی درمی‌آورید، شما می‌توانید از پارچه‌های همرنگ و یا پارچه‌های جور و مناسب پرده تان برای بندینک پاپیون استفاده کنید. پهنای روبان‌ها را در اندازه ۳تا ۵ سانتیمتر درنظر بگیرید.

اندازه پارچه برای پرده را برابر ۱‎/۵ تا ۲برابر پهنای پنجره محاسبه کنید و اندازه بلندی پرده را از زیرچوب پرده بگیرید تا هر قدر که مایل هستید پرده بلند باشد. به اضافه چندسانتیمتر بیشتر برای دوختن درزها و سجاف و تازدن دو سر پرده.
حاشیه‌ای به پهنای ده سانتیمتر و به اندازه طول نهایی تخته پرده ببرید. برای هربندینک نواری از پارچه به اندازه ۲۵*۱۰ سانتیمتر ببرید و اگر می‌خواهید به جای گره زدن، پاپیون بزنید، نوار پارچه با بلندتر ببرید.
برای مشخص کردن تعداد بندینک‌هایی که لازم دارید به این ترتیب عمل کنید که یک جفت بندینک برای هر دو سر انتهای پرده، یک جفت برای مرکز پرده و بقیه به تناوب فواصل هر ۱۵تا ۲۰سانتیمتر یک جفت محاسبه کنید. برای تهیه بندینک‌ها نوار بلندی به پهنای ده سانتیمتر ببرید، سپس آن را به قطعات کوچکتر تقسیم و قیچی کنید.
۱ ـ نوار باریکه را از طول نوار تا بزنید (روی پارچه به تو باشد) دو طرف نوار، یک سر انتهایی نوار و بلندی نوار را بدوزید. حدود یک سانتیمتر برای اضافه درز باقی بگذارید. گوشه نوار را با قیچی بچینید، نوار را پشت رو کنید و اتوبزنید.
۲ ـ با سوزن ته گرد یک جفت نوار را به فواصل مساوی روی پارچه به سر لبه پرده سنجاق کنید. یک نوار از پارچه به پهنای پرده ببرید و روی پارچه پرده و نوارها قراردهید و سنجاق کنید. توجه داشته باشید روی پارچه‌ها روبه روی هم قراربگیرد. لبه پارچه‌ها را به هم بدوزید.
۳ ـ پارچه دوخته شده به پرده را به پشت برگردانید. به این ترتیب یک سر بندینک های پاپیون در سر پرده آزاد هستند. دو طرف لبه حاشیه ها را به اندازه یک سانتیمتر تا بزنید. دو طرف لبه حاشیه را به اندازه یک سانتیمتر تابزنید، لایی پشت چسبدار را بین پارچه حاشیه آستری و پرده قراردهید و اتو کنید تا به هم بچسبد.
۴ ـ پارچه ساتن یا پارچه ابریشمی خیلی محکم و کلفت را ازتوی قسمت بالایی پرده توری رد کنید و برای آویزان کردن پرده روی چوب پرده گره و یا پاپیون بزنید.
۵ ـ از پارچه توری یک شکل دایره ببرید و یا از رومیزی‌های توری حاضر آماده خرید، می توانید لبه رومیزی را والان دهید، حاشیه پهن از توری به آن اضافه کرده بدوزید. رومیزی مرتب و آراسته دیده می‌شود، یا این که لبه دور رومیزی را ۶ تا ۸قسمت تقسیم و به طرف بالا جمع کنید و به آن شکل دهید.
برای جلوه رومیزی و این که توری بیشتر نمایان شود، خوب است آن را روی رومیزی از پارچه ساده و یک رنگ و یا پارچه نقشداری که بلندی آن تا کف زمین باشد، بیندازید.
۶ ـ برای به کنار کشیدن پرده، همچنین آراستن آن با بندپرده پاپیون بزنید.
۷ ـ برای این که تشکچه صندلی در جای خود محکم قرار بگیرد، آن را به پایه صندلی ببندید و قشنگتر این که بعد از گره زدن با بند پاپیون بزنید.
۸ ـ لبه رومیزی را که به طرف بالا چین داده جمع کرده اید، با نواری که از پارچه رومیزی تهیه کرده اید پاپیون بزنید و به لبه رومیزی بدوزید. یکی از آسان ترین روش های آراستن طرح تزئینی و یا جلوه دادن، گره زدن و پاپیون های بزرگ و نرم است. برای تزئین پرده های کناری، والان پرده و تزئینات پرده ای، نوارهای پارچه ای به بلندی ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر بسیار مناسب و مجلل است، بهتر است از پارچه های سبک استفاده کنید و برای پارچه شل قبل از این که پارچه را برش بزنید و بدوزید، لایی پشت چسبدار به پشت پارچه با اتو بچسبانید.
چگونگی دوخت نوار پاپیون یک تکه ای
۱ ـ نوارهایی به اندازه ۱۸سانتیمتر برای پهنای پاپیون ۷‎/۵سانتیمتر و ۲۳سانتیمتر برای پاپیونی به پهنای ده سانتیمتر از پارچه ببرید، نوارهای باریک را تا آنجا که می‌توانید بلند در نظر بگیرید و در نتیجه می‌توانید از یک تکه باریکه چندتا روبان برای پاپیون زدن ببرید. نوارها را از طول تا بزنید، روی پارچه را به طرف داخل تا کنید. درز لبه پارچه را بدوزید و برگردانید و اتوکنید.
۲ ـ نوار را به چند قسمت دلخواه (بسته به بلندی پاپیونی که در نظر دارید) با متر اندازه گیری قیچی کنید، هر دو سر انتهایی نوا را به‌صورت اریب قیچی کنید. لبه‌ها را به توتابزنید اتوکنید و سر آنها را بدوزید.
۳ ـ وسط نوار پاپیون را سوزن ته گرد بزنید و علامت بگذارید و گره بزنید.توجه کنید اول گره پاپیون را بزنید، سپس آن را ضمیمه و وصل کنید، می‌توانید پاپیون را به تشکچه یا رومیزی و یا بند پرده بدوزید.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران