اتاق درس در آستانه مهر

 هیچ کدام از بچه ها هم احتمالاً از بازگشایی مدارس استقبال نمی کنند. اما به هر حال چاره ای نیست مدارس کمتر از یک ماه دیگر آغاز به کار می کنند.
می خواهیم با استفاده از سلیقه فرزندانمان بدون نیاز به صرف هزینه ای برای آنها فضایی مناسب برای درس خواندن فراهم کنیم. البته با کمک خود آنها. باید از ابتدایی ترین کار برای تزیین اتاق آنها و اگر اتاقی نیست برای بخشی از خانه که قرار است بچه ها در آن کارهای مدرسه را انجام دهند استفاده کنید. اجازه بدهید آنها در خصوص نحوه قرار گرفتن میز و صندلی و همچنین محل قرار گرفتن کتب درسی خود اظهار نظر کنند. اجازه بدهید چند تصمیم اصلی در خصوص اتاق را خود بچه ها بگیرند و در عین حال هسته مرکزی و اصلی اتاق را خودتان طراحی کنید.
فضا را طوری طراحی کنید که علاوه بر این که مناسب درس خواندن باشد، برای بچه ها خسته کننده و کسالت آور نباشد.
فرزندان شما برای مطالعه نیاز به یک فضای آرام و البته پرنور دارند. به هر حال زمان، زمان تحصیل است. به فرزندانتان آموزش بدهید که میز آشپزخانه محل مناسبی برای انجام تکالیف ریاضی آنها نیست و البته تختخواب آنها هم جای مناسبی برای درس خواندن نیست. طراحان داخلی منزل پیشنهاد می کنند یک اتاق خلوت و البته نسبتاً ساکت انتخاب کنید و گوشه ای از آن را برای درس خواندن معین کنید. یک اتاق بزرگ برای جمع بودن هوش و حواس و تمرکز فکر زیاد مناسب نیست. برای تمرکز بیشتر توصیه می شود میز درس بچه ها همانطور که در بالا گفته شد در گوشه از اتاقی ساکت، روبه دیوار و بدون هیچ منظره ای از فضای بیرون قرار دهید. این کار به تمرکز بیشتر بچه ها کمک می کند. نقطه ای را برای قرار دادن میز و صندلی درس خواندن بچه ها انتخاب کنید که پر رفت و آمد و شلوغ نباشد. مثلاً این فضا را در نزدیکی آشپزخانه انتخاب نکنید. مطمئن شوید که در نزدیکی محل مورد انتخاب شما تلویزیون، رادیو و امثال این وسایل وجود نداشته باشد.
انتخاب میز مناسب از دیگر مسائلی است که شما باید آن را مد نظر قرار دهید. اندازه میز مهمترین چیزی است باید در نظر داشته باشید.
طوری که کتاب ها و سایر وسایل نوشتاری روی آن جا شوند. اگر می خواهید کامپیوتر را هم روی آن بگذارید حواستان باشد فضای زیادی اشغال نکند. اگر اتاق به اندازه کافی دارید می توانید اتاقی دیگر را برای کامپیوتر و قرار دادنش در آن اتاق انتخاب کنید. صندلی هم باید در زیر میز جا شود و اندازه آن طوری باشد که پای فرزندان شما به زمین برسد. البته نه به اندازه ای که پای آنها در زیر جمع شود. به هر حال و با هر شرایطی باید اندازه صندلی به نحوی باشد که نوشتن ساده باشد.
اما از وسایل دیگری که لازم است تا محل درس خواندن فرزند شما مناسب باشد تهیه یک تخته سفید کوچک است. آن را می توانید در گوشه ای از اتاق قرار دهید که بچه ها برنامه کاری و درسی خود را روی آن بنویسند و نکاتی که باید به خاطر داشته باشند را روی آن بنویسند.
می توانید یک قفسه بالای میز ایجاد کنید تا بچه ها بعضی از کتاب های درسی را روی آن بگذارند. حواستان باشد ارتفاع آن زیاد نباشد تا بچه ها برای برداشتن کتاب مورد نظر با مشکل مواجه نشوند. چراغ مطالعه هم از نیازهای اتاق درس فرزندان است که برای مطالعه راحت تر باید در اتاق بچه ها قرار بگیرد. برای این کارها فعلاً یک ماه فرصت دارید. پس با دقت و بدون عجله کارها را انجام دهید.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران