اصول خانه‌داری-2

 شما می‌توانید داخل آستربالش یا متکای خود گل‌های سرخ، برگ‌های معطر شمعدانی و گیاهان دیگر را قرار دهید. روغن اوکالیپتوس نیز از زمان‌های خیلی دور برای مداوای بیماری سرماخوردگی و باز شدن حفره‌های سینوسی و راه‌های تنفسی استفاده می‌شده است. مقدار کمی از عطر اوکالیپتوس را در داخل کیسه ای کوچک در متکای خود جای دهید، به طور حتم خواب راحت‌تری خواهید داشت. برای اینکه همیشه رایحه این عطر تازه باشد می‌توانید هر چند وقت یکبار چند قطره اسانس گل‌های معطر یا اوکالیپتوس در آن بچکانید.
ـ شکر را معطر کنیم
تعجب نکنید. شکر معطر شده در بیسکویت، کیک، پودینگ، بستنی، شربت و نوشیدنی‌های خوشمزه برای روزهای بلند بهاری و تابستانی به کار می رود. برای تهیه شکر معطر یک دست از برگ‌ها و گلبرگ‌های خشک را درون ظرف شکر قرار دهید، در ظرف رابسته و آن را سه هفته به همین حال باقی گذارید و تنها گاهی ظرف را تکان دهید. پس از سه هفته برای استفاده از شکر معطر آن را الک کنید. نعنا، هل، برگ رزماری، گلهای اسطوخودوس و برگ پونه از جمله گیاهان معطری هستند که می‌توانند شکرهای شما را معطر کنند.
ـ لباس‌های نایلونی را چگونه باید شست؟
قبل از هر چیز باید بدانید که پارچه‌ها و لباس‌های نایلونی را باید زود به زود شست. برای شستشوی نایلون، کافی است که نخست آن را در آب صابون خیس کنید و سپس آن را چند بار در کف صابون تکان دهید و یکی دو بار آبکشی کنید. نایلون را پس از آبکشی مانند پارچه‌های معمولی فشار ندهید، زیرا پس از خشک شدن، خطوط آن را حفظ خواهد کرد.
لباس‌های نایلونی را هرگز در آب داغ نشویید و همچنین با بنزین و محلول‌های لکه زدا پاک نکنید. برای تمیز کردن لباس‌هایی از جنس نایلون همیشه اندکی آب کافی است. دقت کنید که نایلون اگر خوب شسته شود نیازی به اتو ندارد و اگر اتو ضروری به نظر رسید، با کمترین حرارت، لباس مورد نظر را اتو کنید.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران