آب بریز، برنج بریز و اما ۹ نکته ریز

آب بریز، برنج بریز و اما ۹ نکته ریز● توصیه ‌های ایمنی برای استفاده بهینه از پلو پز
این روزها اگر دیگ و قابلمه‌های آشپزخانه را با دقت نگاه کنی، می‌بینی آخرش می‌رسد به یک دوشاخه که باید بزنی توی پریز برق. نمونه این ظروف کار راحت کن، پلوپز است.

 به خصوص اگر برایتان مهمان بیاید، به آسایش و راحتی که این وسیله برایتان فراهم می‌کند بیشتر پی می‌برید.
فرض کنید به روش قبل بخواهید پلو بپزید. در حالی که کتری و قوری چای و چند ظرف خورشت روی اجاق گاز است ، باید یک قابلمه پر آب هم بگذارید روی شعله و صبر کنید تا آب به جوش بیاید. بعد برنج‌ها را که شسته‌اید با مقداری نمک بریزید توی آب جوشی که دارد قل می‌زند . بعدش هم باید دائم مراقب باشید که برنج وا نرود، زود یا دیر برداشته نشود.
زمانی که موقع‌اش رسید محتویات در حال جوش قابلمه را توی آبکش خالی کنید، دوباره قابلمه را بگذارید روی شعله گاز و کمی ‌روغن ، چند برش سیب زمینی یا یک تکه نان کف آن بگذارید و بعد برنج آبکش شده را بریزید توی دیگ، روی آن کمی‌آب و روغن بدهید و در قابلمه را توی یک پارچه بپیچید و بگذارید تا دم بکشد. از این مرحله به بعد هم باید مراقب باشید یک موقع شعله کم و زیاد نشود و برنج ته نگیرد (این قسمتش مثل برنامه‌های آشپزی شد اما عیب ندارد، یکی به نفع آنهایی که تازه خانه‌دار شده‌اند.)
خب، حالا که تکنولوژی به کمک شما آمده به جای اینکه دست رد به سینه‌اش بزنید، از آن استقبال کنید و روش صحیح استفاده‌اش را یاد بگیرید. مثلا در مورد پلوپز کار خیلی راحت‌تر است و دیگر لازم نیست نگران کم و زیاد کردن شعله باشید و چون مقدار و زمان حرارت خود تنظیم است احتمال سوختن غذا خیلی کم است. حالا که می‌خواهیم از این وسیله استفاده کنیم بهتر است نکاتی درباره آن بدانیم .
● آب بریز ، برنج بریز ، دقت کن به چند نکته ریز بعد دوشاخه را بزن به پریز!
▪ بعد از ریختن برنج شسته شده ، نمک ، روغن و آب در ظرف داخلی پلوپز، آن را روی صفحه گرم کن قرار دهید و مطمئن شوید که درست در جای خودش قرار گرفته است.
▪ پلوپز را روی یک سطح صاف دور از مواد آتش‌گیر مثل فرش و موکت قرار دهید. سعی کنید یک جای ثابت و مطمئن برایش درنظر بگیرید.
▪ زمانی که آب برنج به جوش می‌آید بهتر است چند دقیقه در ظرف را بردارید تا محتویات ظرف بیرون نریزد یا به اصطلاح سر نرود.
▪ بعد از پخت، پلوپز را خاموش کنید و سیم را با در دست گرفتن دوشاخه از پریز و بدنه پلوپز جدا کنید.
▪ سیم را به دقت نگهداری کنید و هر چند وقت یک بار آن را بررسی کنید. وجود پارگی و فرسودگی در سیم خیلی خطرناک است. در صورت مشاهده هر نوع اشکال در سیم، با مراجعه به تعمیرگاه مجاز شرکت سازنده، آن را تعویض کنید.
▪ محل اتصال بدنه پلوپز به سیم برق را خشک و تمیز نگه دارید.
▪ ظرف داخلی را با اسفنج بشویید و برای تمیز کردن بدنه خارجی از دستمال مرطوب استفاده کنید و بلافاصله با دستمال خشک رطوبت آن را بگیرید. مرطوب شدن بدنه پلوپز موجب آسیب دیدن قطعات و بروز خطر برق گرفتگی می‌شود.
▪ سطح گرمکن را همیشه تمیز نگه دارید. وجود آلودگی روی سطح گرمکن موجب ایجاد اخلال در گرما رسانی و پخت می‌شود.
▪ ظرف داخلی پلوپز را روی حرارت اجاق گاز یا در فر قرارندهید.‌

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران