آنچه حتما" باید نو خرید

بسیاری از وسایل و اشیا هستند که نباید دست دوم خریداری شوند و ضرری که از خرید دست دوم آن به مال با ارزش ما میرسد بسیار بیشتر از تفاوت قیمت نو و کهنه آن است.در اینجا تعدادی از آنها را معرفی میکنیم:
▪ لپ تاپ / نوت بوک : خریدن یک کامپیوتر دست دوم کاری ریسکی است، اما دست دوم خریدن ابزاری مانند لپ تاپ که به راحتی آسیب میبیند، کاری سراسر اشتباه است. لپ تاپ در معرض بر زمین افتادن، به در و دیوار خوردن است و ممکن است هر از گاهی نوشیدنی یا خوردنی روی آن بریزد. به این دلیل ساده که لپ تاپ وارد اجتماع شده است اما کامپیوتر رومیزی شما، تقریبا همیشه سرجایش روی میز نشسته است. به همین دلیل هم لپ تاپها از جمله معدود وسایلی هستند که هنگام خرید، وجود وارانتی و خدمات بعد از فروش برایشان بسیار اهمیت دارد و خرید دست دوم آن نه تنها شما را از این خدمات محروم میکند، شما حتا از آسیبهایی که به وارد شده هم بی اطلاعید و نمیتوانید در صورت بروز مشکل دلیل آنرا بیابید.
▪ صندلی اتوموبیل کودک : صندلی کودک، پس از وقوع یک حادثه رانندگی، دیگر کارایی چندانی ندارد و انواع خراب و صدمه دیده این صندلی ها هم کم نیستند. صندلی کودک شاید وسیله چندان ارزانی نباشد اما یک دنیا می ارزد و در ضمن، همواره انواع جدیدتر آن از تکنولوژی بهتری برخوردارند و راحت تر و ایمن ترند. استثنا : اگر صندلی را از دوست یا فامیلی میخرید یا امانت میگیرید و از سالم بودن آن مطمئن هستید، اشکالی ندارد هرچه باشد سلامتی فرزند شما برای آنها هم بسیار اهمیت دارد. اما باز هم آنرا توسط یک متخصص چک کنید. و در هر صورت، نو یا کهنه، مطمئن شوید که صندلی را محکم نصب کرده و استفاده از آن را بلد هستید.
▪ تلویزیونهای پلاسما : این هم مورد دیگری از خریدی است که شما در آن به گارانتی بلند مدت احتیاج دارید، چرا که در صورت خرابی صفحه تلویزیون و نداشتن وارانتی، شما گاهی باید پولی معادل قیمت آنرا صرف تعمیرات کنید. استثنا : اگر به موردی با قیمت باورنکردنی برخوردید و برایتان مهم نبود که صفحه تلویزیون کمی بعد از رسیدن به خانه برای همیشه خاموش شود.
▪ DVD Players : هرچند خرید DVD دست دوم بدون خط و سالم، اشکالی ندارد، اما این دلیل نمیشود که پخش کننده آن را هم بشود دست دوم خرید. این نوع وسایل که دارای ابزارهای لیزری هستند، خیلی زود کهنه میشوند و تعویض قطعه در آنها بسیار گران تمام میشود. مراقب باشید که هر زمان تعمیر وسیله ای آنقدر گران است، باید آنرا نو خرید. به خصوص که در مورد وسایل صوتی و تصویری، با به بازار آمدن مدلهای جدید، انواع قدیمی تر- با همان کارآیی و نو- ارزان میشوند.
▪ تلویزیون پلاسما از جمله کالاهایی که باید نو خریداری شوند جارو برقی : این هم مورد دیگری از وسیله آسیب پذیری است که تعمیر آن از نو خریدنش گرانتر تمام میشود. از طرفی، جارو برقی، وسیله چندان گرانی نیست و با توجه به تنوع آن در بازار میتوانید مدلی مناسب با بودجه خودتان را پیدا کنید. فقط مطمئن شوید که جارو کردن با مدل مورد نظرتان ساده و سیستم فیلتر آن هم قوی باشد و خاک را دوباره به بیرون پس ندهد.
▪ دوربینهای ویدیویی خانگی : شاید روزی این دوربینها را از پلاستیک بسازند تا پس از به زمین افتادن آسیب کمتری ببیند، میدانید که این اتفاق هم به دفعات پیش می آید.آسیبی که دوربین با یک بار زمین افتادن میبیند، شاید هنگام خرید آن مشخص نباشد اما چنین دوربینی به زودی به یک تعمیر گران احتیاج خواهد داشت. موتور این دوربینها هم عمر مشخصی دارد و اگر کهنه شده باشد، چاره ای جز تعویض آن ندارید. اگر میخواهید دوربین ویدیویی ارزان تری بخرید میتوانید به جای مدل دیجیتال، مدل آنالوگ خریداری کنید یا حتا از مدلهای سال گذشته یکی را انتخاب کنید.
▪ کفش : کفشی که درست اندازه پا نباشد، میتواندموجب مشکلاتی اساسی، از پینه گرفته تا کمر درد شود. هرگز کفشی را که به شکل پای دیگری فرم گرفته است، خریداری نکنید. به خصوص برای کودکان، که پاهایشان در حال رشد بوده و امکان از شکل افتادن آن بسیار زیاد است. به جای این کار منتظر حراج بمانید یا برای کار و مدرسه کفشی از مدلهای قدیمی تر که ارزان شده، خریداری کنید.
▪ ملحفه : دوست دارید که در میان باکتریها، قارچها و عرق بدن یک غریبه استراحت کنید؟ تصور میکنم دلیل کافی برای خرید ملحفه نو را به دست شما داده باشم. تنها استثنا، زمانی است که شما این خرید را از یک دوست یا فامیل انجام میدهید که در واقع ملحفه دست دوم او، استفاده نشده است و فقط آنرا در صندوق، برای روز مبادا، نگه داشته است.
▪ کلاه ایمنی : این مورد هم مانند صندلی کودک، باید در یک حادثه، از شما محافظت کند، نه بیشتر. یک ضربه یا تصادم، لایه فوم داخل کلاه را ضعیف میکند و موجب ترک خوردن آن میشود، کلاهی که یک بار در حادثه ای صدمه دیده، حتا اگر نامحصوص باشد، چندان قابل اعتماد نیست. کلاه ایمنی موتور سواری و دوچرخه سواری، آنقدر که مهم هستند، گران نیستند و اگر بیش از حد درگیر رنگ و تزئینات آن نشوید، میتوانید انواع ارزانتر آنرا، با همان مقدار ایمنی، خریداری کنید.در این مورد به هیچ وجه خساست نکنید. توجه کنید که مراسم تشییع جنازه یا نگهداری از یک بیمار قطع نخاع شده، هزینه بسیار بیشتری دارد.

بهترین های ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران