آکاایران: کاربرد انواع سقف کاذب در ساختمان

آکاایران: شاید شما هم از آن دست آدم هایی باشید که تمایلی به استفاده از بالکن خانه خود نداشته باشید، از آن به عنوان یک انباری کوچک استفاده کنید یا مثلا اگر بالکن بزرگ تری دارید حتی آن را به عنوان یک محیط کار کوچک برای انجام کارهای مختلف در نظر بگیرید.

برای اینکه شما بتوانید در فصول سرد و در هر شرایط جوی از جمله باران و برف از این قسمت های خانه استفاده کنید باید فضایی بسته و مطمئن را به وجود بیاورید، برای این کار نیاز به کاربرد سقف کاذب دارید.گاهی هم شما تصمیم می گیرید بخشی از حیاط خانه خود را تبدیل به یک کارگاه انجام کارهای فنی مثل نجاری کنید یا یک اتاقک برای بازی کودکانتان در گوشه ای از حیاط ایجاد کنید.

 

 

سقف کاذب انواع بسیار گوناگونی دارد و با توجه به شرایط آب و هوایی و زیبایی انواع آن متفاوت است و هزینه های متفاوتی هم دارد.

یکی از انواع سقف کاذب، رابیتس و اندود است که پرکاربردترین نوع سقف کاذب هم می باشد.

 

 

رابیتس ورق فولادی مشبکی است که با سیم یا مفتول آرماتوربندی به شبکه فرعی متصل می شود. ویژگی مهم رابیتس این است که تقریبا تمام ملات ها به آن می چسبد و ترک بر نمی دارد.

به طور کلی رابیتس دو نوع مسطح و برجسته دارد که برای ابعاد کوچک از رابیتس برجسته و برای ابعاد بزرگ از رابیتس مسطح استفاده می کنند. کاربرد دیگر آن نیز اندودکاری روی کانال های کولر و تاسیسات دیگر است.

 

 

سقف کاذب آکوستیک که در واقع به نوعی کار همان عایق صدا را هم انجام می دهد با مصالحی همچون پارچه چین دار، پلاک های گچی، پلاک های چوبی یا ورقه های مقوایی فشرده سفید رنگ و سوراخدار ساخته شده و در مکان هایی مانند سالن های سخنرانی، سینما، استودیو های موسیقی و... به عنوان عایقی برای جلوگیری از انعکاس صدا به کار می رود.

یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد سقف کاذب، استفاده از آلومینیوم است، به طوری که پشت آن را پشم شیشه پر می کنند و تجهیزات اتصال این نوع سقف همگی از جنس فولاد گالوانیزه می باشند.

 

 

گاهی برای بعضی سقف های کاذب زیبایی هم برای ما اهمیت دارد و برایمان مهم است که سقف کاذب چه طرح و رنگی داشته باشد، یکی از سقف های کاذبی که می تواند جلوه بی نظیری به اتاق شما بدهد سقف کاذب چوبی است، در این نوع سقف، ابتدا دور تا دور سقف را با چهار تراش چوبی مناسب کلاف کشی و تراز می کنند. شبکه اصلی این نوع سقف فولاد و یا همان چهار تراش چوب است و شبکه فرعی و آنچه که شما می بینید چوب است که به شکل لمبه های چوبی از جنس چوب نراد خارجی روی کلاف کشی نصب می شود که قطعا شما می توانید طرح و رنگ چوب مورد نظر را با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

آنچه اکنون در کشور ما بیش از همه انواع سقف کاذب متداول است استفاده از قطعات پیش ساخته گچی است. شبکه اصلی و زیرین این سقف آلومینیوم است که قطعات گچی در داخل آن قرار می گیرد، البته این قطعات را می توان روی شبکه های چوبی هم نصب کرد. این نوع سقف کاذب مزایایی دارد که شاید همین مزایا باعث کاربرد آن بیش از سایر روش ها شده است.

 

 

یکی از ویژگی های این نوع سقف کاذب سبکی آن است، طوری که هر مترمربع از این سقف بین ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم می باشد.

سهولت و سرعت نصب آسان این قطعات گچی یکی دیگر از مزایای آن است، ضمن اینکه شما می توانید به راحتی در صورت تمایل قطعه ای را تعویض کنید یا جا به جا نمایید. از ویژگی های ظاهری این سقف کاذب می توان به ثبات رنگ آن در طول زمان و در برابر نور آفتاب اشاره کرد و همچنین تنوع رنگی و طرحی که شما می توانید مانند سقف های گچی معمولی به آن بدهید. بد نیست بدانید که این نوع سقف کاذب در برابر آتش مقاومت بسیاری دارد و در صورت سوختن هم دود چندانی ایجاد نمی کند.

 

 

سقف کاذب گچی همانند دیگر سقف های کاذب می تواند عایق خوبی برای صدا باشد و همچنین حرارت و رطوبت محیط را تنظیم می کند و به علت عدم وجود مواد زیان آور به محیط زیست آسیبی نمی رساند.

سقف کاذب می تواند ترکیبی باشد یعنی چند نوع سقف کاذب را در کنار هم و به صورت یک طرح هندسی منظم یا نا منظم همراه با شکست و اختلاف سطح به کار ببریم و در نهایت هم با نورپردازی جلوه های خاصی به آنها بدهیم که این یکی از روش های زیباسازی سقف کاذب محسوب می شود.

البته کاربرد این نوع سقف کاذب بیشتر در فضاهای وسیع مناسب است و جلوه می یابد و شاید در آپارتمان کوچک شما کاربردی نداشته باشد.

 

 

یکی دیگر از سقف های کاذبی که جنبه دکوراتیو دارد سقف کاذب گریلیوم است، این سقف از ورق های آلومینیومی و آهن یا ورق های آلیاژی ساخته می شود. به سقف گریلیوم سقف باز هم گفته می شود؛ چرا که بعد از نصب چیزی که شما می بینید مربع ، مستطیل هایی است که به طور پیوسته کنار هم قرار گرفته و هیچ پوششی در داخل یا پشت آن موجود نیست و پشت سقف و تجهیزات کار شده به راحتی دیده می شود. معمولا این نوع سقف کاذب را به صورت ترکیبی اجرا می کنند و سقف با زنجیری از سقف اصلی آویزان می شود.

 

 

اما برای دلپذیر کردن سقف کاذب ایجاد شده می توانید از آسمان مجازی استفاده کنید آسمان مجازی قطعات مربع شکلی است که وقتی کنار هم بر روی سقف نصب می شوند یک آسمان واقعی را برای شما تداعی خواهند کرد چرا رنگ های زنده و شفاف آن تصویر آسمان را برایتان واقعی تر می کند.

نصب این آسمان مجازی کار بسیار آسانی است، قطعات آن قابل شست وشو و ضدعفونی هستند و نیاز به کار ساختمانی خاصی برای نصب آن ندارید.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :