آکاایران: جوهر نمک را با سفید کننده ها مخلوط نکنید

خانه و خانه داری, روی خط خبرگزاری ها

رییس بخش مسمومین مرکز لقمان حکیم با بیان این که مخلوط جوهر نمک با سفید کننده در فضای دربسته، عوارض مسمومیت تنفسی و حتی عوارض گوارشی با گاز اسید کلریدریک را در پی دارد، گفت: چنان چه محلول شیمیایی جوهر نمک با سفید کننده در حجم زیادی مخلوط شود حتی یک تا دو تنفس این گاز برای فرد خطرناک است.

دکتر پژومند در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، با اشاره به بروز موارد مسمومیت بر اثر استنشاق گازهای مسموم کننده ی ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی جوهر نمک با سفید کننده در ماه پایانی سال گفت: استنشاق حتی یک تا دو تنفس از این گاز در فضاهای سربسته مثل دستشویی، حمام و وان می تواند باعث تخریب راه های تنفسی فوقانی(حلق، حنجره، دهان) و گاهی اوقات، بخش های عمقی تر دستگاه تنفسی نظیر ریه شود.
استنشاق گاز های شیمیایی موجب ذات الریه می شود.

وی با بیان این که ذات الریه (پنومونی شیمیایی) از عوارض استنشاق این گازها است، افزود: گاز اسید کلریدریک بر اثر تعامل دو ماده ی شیمیایی جوهر نمک با سفید کننده متصاعد می شود.
رییس بخش مسمومین مرکز لقمان حکیم، بخارات شیمیایی سوزنده ی متصاعد شده از محلول های شیمیایی برای شستشوی فرش را هم مضر و خطرناک برشمرد و افزود: این بخارات هم باعث سوختگی راه های تنفسی و پوست می شود.

دکتر پژومند خروج از محل آلوده، استنشاق اکسیژن خالص و رساندن فرد مصدوم به مرکز درمانی را از اقدامات لازم برای فرد عنوان کرد و یادآور شد: در مواردی برای کاهش اثرات سوزانندگی بخارات در دستگاه گوارش از شربت های آنتی اسید خوراکی استفاده می شود.

وی با بیان این که در اغلب موارد درمان های خانگی سودبخش است در پایان یادآور شد:
نگه داری مواد پاک کننده در ظروف فاقد در و غیر برچسب دار هم، باعث مصرف اشتباه این پاک کننده ها توسط کودکان می شود.
parsigold.com

.

منبع :