آکاایران: شاید در ابتدا کمی سخت باشد تا دست از این وسیله خوش آب رنگ و خوشمزه بردارید! اما اگر به سلامتی خود و خانواده تان اهمیت می دهید و بدانید چه عواقبی در انتظار شماست فاقد درنگ آن را از آشپزخانه دور می اندازید. بله این وسیله سرخ کن است. اطلاعات بیشتر در این زمینه را در بخش زیر دنبال کنید.

به گزارش نازوب، دکتر مریم قراچورلو، دانشیار دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گفت: اصولا سرخ کن هایی که در خانه ها استفاده می شود حداقل دارای ظرفیت ۱لیتر است و از این مقدار کم تر نیست.

وی افزود: روغن های سرخ کردنی و به طور کلی روغن های مایع به محض حرارت دیدن زیاد رادیکال آزاد تولید می کنند که این رادیکال آزاد موجب اکسایش سلول های بدن و در نهایت (سرطانی شدن) سلول های بدن خواهد شد.

این متخصص صنایع غذایی تصریح کرد: در سرخ کن هایی که امروزه استفاده می شود به عنوان مثال ۱ لیتر روغن در مخزن آن ریخته می شود و در بهترین حالت و تنها نیمی از آن صرف سرخ کردن خواهد شد و نیمی از آن باقی می ماند ولی متأسفانه ما بدترین کار را انجام می دهیم و به روغنی که داغ شده روغن تازه اضافه می کنیم و آن را سرطانی می کنیم.

وی در پایان توصیه کرد: بهترین کار استفاده نکردن از سرخ کن است و اینکه از ماهی تابه های کوچک استفاده کنیم تا سطح تماس با هوا کاهش یابد و روغن ما دچار اکسایش نشود.


.

منبع :