مراقبت از گیاهان خانگی

مراقبت از گیاهان خانگی● اصول اولیه مراقبت از گیاهان خانگی
▪ عوض کردن گلدان
▪ کاشت
▪ آب دهی
▪ کود دادن
▪ مراقبت در طول مسافرت و تابستان
▪ میز کردن گلهای خانگی

● کود دادن به گیاه خانگی
مراقب باشید که بیش از حد به گیاهتان کود ندهید گیاهان زمانی که به طور فعالانه در حال رشد هستند باید کود داده شوند اغلب گیاهان خانگی بیشتر از یکبار در هر ۱ تا ۳ ماه نیاز به کود ندارند که آن هم معمولاً بین ماههای اسفند تا شهریور مناسب است .
در طول روزهای کوتاه زمستان ، گیاهان دورهٔ استراحتی دارند و معمولاً به مقدار اندکی کود نیاز دارند نه بیش از حد و این برنامه برای حفظ سلامتی آنها مناسب است . اگر گیاه را مرتباً کود بدهید ، در این صورت گیاه در اثر رشد زیاد از گلدان و فضای خود خیلی زود بیرون می زند و ممکن است آسیب بییند . به خصوص زمانی که سرعت رشد آنها در نور کم کند است، مقدار زیاد کود می تواند ریشه را بسوزاند .
● حال از چه نوع کودی استفاده کنیم ؟
ما یک نوع کود تجاری قابل دسترس را پیشنهاد می کنیم ، خصوصاً کودهای بر چسب دار مخصوص کارهای گیاهان خانگی بسیار مناسب است . بهترین نسبت برای انتخاب ۱-۲-۱ مانند ۵-۱۰-۵ و ۱۰-۲۰-۱۰ است . همچنین یک نسبت متعادل هم می تواند مناسب باشد مثل ۱۰-۱۰-۱۰ .
از دستور العمل روی بر چسب پیروی کنید و هرگز از ترکیب قوی تر از آن چه روی دستور العمل گفته شده ، استفاده نکنید .
کودها را می توان به شکل مایع ، پودری یا قرص تهیه کرد . فرم ترکیب کننده آرام و تدریجی آن را می توان در زمان کاشت داخل خاک گلدان مخلوط کرد و یا مستقیماً روی سطح خاک ریخت . اغلب آنها ۳ تا ۴ ماه اثر گذاری شان طول می کشد.
برای جلوگیری از ایجاد املاح طبیعی در خاک ، گلدان ها را هر ۴ تا ۶ ماه آبشویی کنید . در این روش مقداری آب خالص را داخل گلدان ریخته و اجازه دهید آب آن کم کم خالی شود و سپس آن ظرف زیر گلدان را خالی کنید .

شمیم
ویرایش و تلخیص:آکاایران