مصرف گوشت و فراورده های آن

مصرف گوشت و فراورده های آن برای مصرف گوشت و فراورده های آن، موارد زیرتوصیه می شود:

۱) درصورتی که از گوشت قرمز استفاده می کنید از گوشت های بدون چربی (گوشت لخم) مصرف کنید. به یاد داشته باشید مقدار قابل توجهی چربی در لابه لای گوشت قرمز( تحت عنوان چربی مرمرین) قراردارد که اغلب در نگاه اول دیده نمی شود.
۲) اگر از گوشت مرغ استفاده می کنید از چربی همراه گوشت مرغ و به ویژه پوست مرغ استفاده نکنید.
۳) تا حد ممکن مصرف فراورده های دریایی( انواع ماهی) را جای گزین گوشت قرمز کنید. چربی موجود در فراورده های دریای از نوع مفید هستند.
۴) از سرخ کردن شدید گوشت و ماهی بپرهیزید.
۵) آب پز کردن، آرام پز کردن ، استفاده ازمایکرویو( تندپز) یا پخت با دمای پایین از خطربروز سرطان زایی مواد گوشتی می کاهد.
۶) درسنین بالا از مصرف فراورده های دودی ( به طور مثال سوسیس دودی) بپرهیزید.
● تغییر رژیم غذایی از پایه ی فراورده های حیوانی به گیاهی
موضوعی که نظرمحققان را برای ارتباط دادن غذا با سرطان جلب کرده، کاهش بروز سرطان در افرادی است که پایه ی غذایی آن ها برروی مواد گیاهی قراردارد، یکی از فرضیات شیوع بالای سرطان در دنیای مدرن امروز، تغییر پایه ی غذایی از مواد گیاهی به مواد گوشتی است. براین اساس ادعا شده که ارتقای سلامتی و کاهش بروز سرطان با مصرف غذاهای برپایه ی گیاهی برروی سه عامل زیرقراردارد:
۱) گیاهان چربی کم تری دارند.
۲) گیاهان فیبربیش تری دارند.
۳) گیاهان دارای مواد(Phytonutrients) هستند.
داشتن مواد فیبری در گیاهان به عنوان ترکیب ضد سرطان پیش تر بیان شده است. قراردادن رژیم اصلی غذایی برپایه ی فراورده های گیاهی و مصرف انواع حبوبات و غلات( مانند لپه ها، برنج، سویا، لوبیا و نخود) توصیه می شود. در این گیاهان ترکیبات بازدارنده پروتئازی (Protease inhibitors) به عنوان ترکیب ضد سرطان شناخته شده اند. اثرضد سرطانی این ترکیب با کاهش دادن رشد سرطان های سینه، روده و پوست در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.
با توجه به موارد فوق یکی از اصول مهم مصرف غذاهای ضد سرطان، جای گزینی رژیم غذایی گیاهی با گوشتی است. یک بررسی نشان داده است که مصرف غذای گوشتی هر ۱۰ روز یک بار(سه وعده در ماه) می تواند نیازهای تغذیه ای افراد سالم درمیان سالی( درجوامع شهری) را به پروتئین موجود در گوشت برآورده سازد.

موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار
ویرایش و تلخیص:آکاایران