داستان لباس‌های زمستانی

داستان لباس‌های زمستانی، مثنوی هفتاد من کاغذ است: زیرپوش‌های زمستانه، پولور، جلیقه، ژاکت، کاپشن، پالتو، شلوار پشمی، دستکش، کلاه و چتر. البته شهروندان تهرانی، زمستان امسال در کنار همه اقلام این فهرست، دغدغه دیگری هم داشتند: ماسک.
● و اوایل پارچه بود
همه چیز از پارچه شروع می‌شود. پارچه‌ها در یک نگاه کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: یا مثل ابریشم، پشم و کتان (نخی) از موجودات زنده یا گیاهان به‌ دست می‌آیند یا مانند نایلون و پلی‌استر به وسیله آدمیزاد ساخته می‌شوند. به دسته اول می‌گویند الیاف طبیعی و به دسته دوم می‌گویند الیاف مصنوعی. پارچه‌های پشمی و ابریشمی که از دسته الیاف طبیعی هستند، جان می‌دهند برای لباس زمستانی. همان طور که از اسمش هم پیداست، پشم را از پوست و پوشش خارجی بدن حیوانات تهیه می‌کنند.
بعضی از انواع پارچه‌های پشمی زبر است ولی خیلی از انواع آن هم نرم است. الیاف پارچه‌های پشمی، مجعد و پیچ‌خورده است. همین حالت اسفنجی آنهاست که باعث می‌شود این پارچه‌ها مانند یک عایق عمل کنند و گرما را حفظ کنند. اگر پشم از نوع بافته‌شده باشد، درخشندگی کمی دارد، درست و حسابی خط اتو نمی‌گیرد و کمی هم سنگین و حجیم است. در مقابل، پشم ریسیده‌شده نرم‌تر است، درخشندگی بیشتری دارد، شکم نمی‌دهد، زانو نمی‌اندازد، بهتر خط اتو می‌گیرد، سبک‌تر و کم‌حجم‌تر است و دوام بیشتری هم دارد. پارچه های پشمی در برابر کثیفی، گرد و خاک و ساییدگی مقاومند. جالب‌تر این است ‌که، می‌توانند بدون اینکه خیلی سنگین شوند رطوبت زیادی را به خود جذب کنند.برای تمیز کردن پارچه‌های پشمی، بهتر است آنها را خشک‌شویی کنید.
اما اگر سخت‌تان است، می‌توانید آنها را با آب سرد و کمی پودر و با دست شست‌وشو بدهید. یادتان باشد که زیاد پودر نریزید و دور وایتکس را هم خط بکشید. برای خشک کردن لباس‌های پشمی، آنها را آویزان نکنید. بهتر است روی یک سطح صاف، پهن‌شان کنید. آویزان کردن لباس‌های پشمی باعث می‌شود از ریخت بیفتند. پارچه های پشمی را از نور و حرارت مستقیم دور نگه‌ دارید. بعضی از این پارچه‌ها به اتوی گرم نیاز دارند و بعضی به اتوی سرد. طبق برچسب لباس و دستورالعمل روی آن رفتار کنید. بهتر است لباس‌های پشمی و بافتنی را در کنار بخاری یا شوفاژ خشک نکنید چون گرما می‌تواند آنها را شل کند و از شکل بیندازد.
داستان پارچه‌های ابریشمی هم داستانی آشناست: ابریشم به وسیله بعضی از انواع حشرات، و بیشتر از همه به وسیله کرم‌های ابریشم، تولید می‌شود. پارچه‌های ابریشمی خیلی راحت، شیک، ظریف و در عین حال مقاوم هستند. در برابر گرد و خاک، بیدزدگی و کپک راحت تسلیم نمی‌شوند و از جمله قوی‌ترین الیاف طبیعی به‌شمار می‌آیند.
● تا زمستان سال بعد
نزدیک عید، در ایام خانه‌تکانی، کم‌کم وقت آن می‌رسد که لباس‌های زمستانی را جمع کنید و برای استفاده سال آینده کنار بگذارید. اگر ژاکت، پولور، کاپشن، بارانی و پالتو خود را عجولانه جمع کنید و آنها را در اولین جعبه، کیسه یا چمدانی که دم دستتان است بگذارید، چه بسا زمستان آینده حسابی غافلگیر شوید. پوشاک در معرض انواع آسیب‌ها هستند و به همین خاطر بهتر است برای جمع‌آوری و کنارگذاشتن لباس‌های زمستانی خود، وقت بگذارید و آنها را به طور شایسته‌ای جمع و جور کنید. در همین رابطه به این چند توصیه دقت کنید:
۱) تمام لباس‌ها را قبل از جمع‌آوری به خوبی تمیز کنید به نحوی که لکه یا بویی روی آنها باقی نماند. اگر بو یا لکه‌ای، هر چند ناچیز، روی لباس مانده باشد می‌تواند در طول زمان، از این زمستان تا زمستان آینده، کم‌کم به نسج پارچه رسوخ کند و آن را برای همیشه لک یا بویناک کند. به علاوه، تمیز کردن لباس احتمال لانه‌گزینی حشرات را در بافت پارچه کم می‌کند. این حرف به‌خصوص درباره لباس‌های پشمی صدق می‌کند. لکه‌های غذا، بید را به خود جذب می‌کند. اما اگر لباس‌ها تمیزند و فقط نگران چین و چروک آنها هستید، کافی است قبل از جمع کردن، آنها را اتوی خشک بزنید.
۲) استفاده از محفظه‌های پلاستکی برای نگهداری لباس‌های زمستانی بد نیست اما اگر تخم حشره در میان لباس‌ها باقی مانده باشد، محیط پلاستیکی سور و سات حشرات بالغ آینده را تکمیل خواهد کرد. جعبه‌های مقوایی به درد نگهداری موقت لباس می‌خورند. تازه، باید حتما جعبه‌ای انتخاب کنید که نو و کارنکرده باشد، و گرنه هم خطر لک شدن لباس هست، هم خطر بیدزدگی. جعبه‌های مقوایی به خودی خود قادرند حشرات را جذب کنند. بهترین چیز برای نگهداری یک‌ساله لباس، یک چمدان است، به شرطی که زیاد مستعمل نباشد و حسابی هم تمیز شده باشد. داخل چمدان را حتما با کاغذ بدون اسید یا با یک پارچه سفید بپوشانید. بقچه هم چیز خوبی است به شرط اینکه محکم گره زده نشود و رنگ پارچه آن هم روشن باشد.
۳) مدت‌هاست که از نفتالین، سدر، صابون عطری و چیزهای مشابه برای محافظت از لباس‌ در برابر بیدزدگی استفاده می‌شود. اگر از نفتالین استفاده می‌کنید، مواظب باشید. شکل و بوی آن طوری است که بچه‌ها به سمتش کشیده می‌شوند. بلع این ماده می‌تواند مرگبار باشد. برای مقابله با بوی نفتالین، می‌توانید یک شیشه کوچک عطر را در محل نگهداری لباس‌ها قرار دهید. هم سدر و هم نفتالین در برابر حشرات موثرند اما یادتان باشد اثر هیچ کدام صددرصد نیست.
۴) پولور، ژاکت و چیزهای مشابه پشمی یا بافتنی را آویزان نکنید، چرا که ممکن است در دراز مدت شکل خود را از دست بدهند. آنها را با دقت تا کنید و در محل مورد نظر بگذارید. لباس‌های تا شده را طوری روی هم بچینید که سنگین‌ترها زیر باشد و سبک‌ترها، رو. آنها را به صورت فشرده روی هم انبار نکنید تا هوا بین آنها جریان پیدا ‌کند. لباس‌های سفید را از لباس‌های رنگی و تیره جدا کنید تا شفافیت آنها حفظ شود.
۵) اگر قرار است لباسی را آویزان کنید، از گیره، قلاب و آویز استفاده کنید. روی آنها را با یک پوشش پارچه‌ای سفیدرنگ بپوشانید تا لباس برای نفس کشیدن جا داشته باشد. این‌طوری خطر قارچ و کپک کمتر می‌شود. به علاوه، چروک لباس هم کمتر می‌شود و لباس کمتر می‌شکند. اصلا خوب نیست که لباس را داخل کاورهای پلاستکی بگذارید چون این پوشش‌ها جایی برای نفس کشیدن لباس باقی نمی‌گذارند.
۶) این چهار کلمه را به خاطر بسپارید: تمیز، خنک، تاریک و خشک. محلی که قرار است لباس‌های زمستانی‌تان یک سال تمام را در آنجا بگذرانند، باید تمام این چهار خاصیت را داشته باشد. محل را قبلا خوب تمیز کنید. محل مورد نظر نباید در معرض آفتاب باشد. جاهایی را که نزدیک منابع گرمایی است انتخاب نکنید. محیط تاریک دو حسن دارد: هم رنگ لباس نمی‌پرد و هم اینکه دما بالا نمی‌رود. محل نگهداری لباس باید حتما خشک باشد چرا که رطوبت به رشد قارچ و کپک کمک می‌کند.
انتخاب پالتو در بارداری
خانم های باردار که بخشی از دوره بارداری‌شان با زمستان مقارن می‌شود، دچار این تردید می‌شوند که پالتوی مخصوص دوران بارداری بخرند یا با همان پالتو یا بارانی معمولی خود سر کنند. برای اینکه از تردید دربیایید و تصمیم درستی بگیرید، به این چند پرسش، پاسخ بدهید:
۱)‌ در چه ماهی از حاملگی هستید؟ اگر در همان ماه‌های اول هستید، می‌توانید قید پالتوی مخصوص بارداری را بزنید و از همان پالتوی قدیمی خود استفاده کنید، چرا که هنوز چندان افزایش سایز پیدا نکرده‌اید. اگر در میانه‌راه یا در اواخر آن هستید می‌توانید به گزینه خرید پالتوی مخصوص بارداری بیشتر فکر کنید.
۲) آیا به بارداری‌های بعدی هم فکر می‌کنید؟ بعضی‌ها برای خرید لباس و لوازم مربوط به حاملگی یا حتی وسایل بچه، حسابی دست و دلبازی می‌کنند چون قصد دارند آن را برای نوبت‌های بعدی هم استفاده کنند. این تصمیم، تصمیم عاقلانه‌ای است. پس بروید با خیال راحت یک پالتوی مخصوص بارداری بخرید.
۳) کجا زندگی می‌کنید؟ اگر محل زندگی‌تان چندان سرد نیست یا تجربه می‌گوید که زمستان سردی در پیش نخواهد بود، خرید پالتوی مخصوص حاملگی ضرورتی ندارد.
۴) میانه‌تان با سرما چطور است؟ بعضی‌ها خیلی سرمایی نیستند. بعضی‌ها هم در دوران بارداری آن‌قدر گرم‌شان می‌شود که دیگر نیازی به پالتو ندارند. به قول قدیمی‌ها، زن حامله "دو نفسه" است و دائم گرمش می‌شود.
اگر به این سوال‌ها جواب دادید و در نتیجه تصمیم گرفتید که قید پالتوی مخصوص بارداری را بزنید، می‌توانید به گزینه‌های زیر فکر کنید:
الف) همان پالتوی معمولی خودتان را بپوشید اما دیگر دکمه‌هایش را نبندید.
ب) در صورت لزوم، پالتوی همسرتان را امانت بگیرید.
ج) یک پالتوی حاملگی دست دوم بخرید یا از یکی از خانم‌های دوست یا فامیل امانت بگیرید.
د) در هوای سرد، یک شال بلند و گرم بیندازید.
ه) چند لایه لباس بپوشید تا دیگر به پالتو نیاز نداشته باشید.
و) پالتویی پیدا کنید که یک قسمت ضمیمه جداشدنی مربوط به بارداری یا حمل بچه داشته باشد که بشود آن را در آینده جدا کرد.
● نکاتی در مورد پولور و ژاکت
پولور همان Pull-over انگلیسی‌هاست. اگر چه در فارسی "پولی‌وِر" تلفظ می‌شود، اما دیکته درست آن همان است که دیدید: پولور. این لباس در فصل زمستان برای خودش برو و بیایی دارد. نوعی بالاپوش است که بالاتنه و دست‌ها را می‌پوشاند و گرم نگه می‌دارد. وزنش چندان سبک نیست. خانم و آقا هم ندارد. معمولا آن را روی یک پیراهن، بلوز یا تی‌شرت می‌پوشند. می‌شود آن را به تنهایی یا روی یک زیرپوش هم پوشید. پولور بیشتر از پشم درست می‌شود هر چند که نوع نخی یا صناعی آن هم در بازار هست. پولورها بنا به نوع یقه‌شان نامگذاری می‌شوند: یقه‌هفت، یقه‌اسکی، یقه‌گرد، یقه‌باز، یقه‌سه‌سانتی و یقه‌های دیگر. بلندی آن معمولا تا روی باسن است که البته ممکن است کوتاه‌تر یا بلندتر هم باشد. آنهایی که فقط تا روی خط طبیعی کمر را می‌پوشانند، زیباترند. اکثرا آن را روی شلوار می‌اندازند. اما اگر نازک باشد، می‌شود آن را حتی داخل شلوار قرار داد. کری گرانت- هنرپیشه- و گری کوپر، خواننده، هر دو معروفند به اینکه پولورهای خود را داخل شلوار می‌کردند. بعضی از پولورهای زنانه طوری است که باید حتما روی آن کمربند بزنند. بعضی‌هایش هم این کمربند یا بند را خودشان دارند.
خاصیت کش‌سانی پولور باعث می‌شود تا بدون به خرج دادن وسواس‌های دوزندگی، به تن اغلب اشخاص بنشیند و جلوه داشته باشد. البته همین خاصیت، آدم را هنگام شست‌وشو به زحمت می‌اندازد.
وقتی دارید پولور یقه‌هفت می‌خرید، دقت کنید که یقه‌اش زیاد گشاد نباشد چون بعد از شست و شو جا باز می‌کند و ممکن است یقه‌اش حسابی گشاد شود. به علاوه، حواستان باشد که قسمت زیربغل آن تنگ نباشد. اگر تنگ باشد، سریع عرق می‌کند و به این صورت هم خودش زود کثیف می‌شود، هم آنچه زیرش پوشیده‌اید.
اگر آستین‌های پولور را بردارید، می‌شود جلیقه. اما اگر جلوی آن را باز کنید و از بالا تا پایین، دکمه یا زیپ بگذارید، می‌شود ژاکت. ژاکت هم مانند پولور، یا با دست بافته می‌شود یا با دستگاه. جنس آن هم معمولا یا پشمی است یا نخی. ژاکت را هم خانم‌ها می‌پوشند، هم آقایان اما انگار در بین خانم‌ها بیشتر هوادار دارد. نوع یقه‌هفت از دیگر انواع ژاکت‌ها محبوب‌تر است. طبیعتا، طراحان لباس از اینکه جلوی ژاکت باز است خیلی راضی‌اند چون این‌طوری دست آنها هم در طراحی بازتر است.
● گرم و لاغر در زمستان
زمستان اگر آن طورکه توقع می‌رود سرد باشد، فصلی است که آدم مجبور است لباس روی لباس بپوشد. تازه، در آخر کار هم نوبت به پالتو و بارانی می‌رسد. خیلی‌ها وقتی لباس زمستانی می‌پوشند، با آنکه لاغر هستند، برجسته و چاق به نظر می رسند. برعکس، خیلی‌ها طوری لباس به تن می‌کنند که در عین‌حال که گرم می‌شوند، خوش‌اندام جلوه می‌کنند. از قرار معلوم، پوشیدن لباس‌های زمستانی رمز و رازی دارد که بعضی‌ها از آن آگاهند.
چند پیشنهاد برای اینکه هم گرم بمانید، هم اینکه چاق و پف‌کرده به نظر نرسید:
۱) زیرپوش‌های زمستانه، یا اصطلاحا پیراهن‌وشلوار گرمکن را فراموش نکنید.‌ زیرپوش زمستانه باید از جنسی باشد که حسابی گرمتان کند. هم خوب عمل تهویه را انجام بدهد و هم عایق باشد. به علاوه، باید چسبان باشد تا باعث انباشتگی نشود. حسن دیگر تنگ بودن زیرپوش این است که مثل شکم‌بند عمل می‌کند و همان اندک چربی‌ای را هم که ممکن است داشته باشید، مخفی نگه می‌دارد. برای خرید زیرپوش زمستانه، خست به خرج ندهید. اگر زیرپوش گرم و خوبی را انتخاب کنید، می‌توانید در یک یا دو لایه از لباس صرفه جویی کنید. بدیهی است که هر چه تعداد لایه‌هایی که می‌پوشید کمتر باشد، لاغرتر به نظر می‌رسید.
۲) وقتی لباس یکسره بلند یا دامن می‌پوشید، برای اینکه پاهای‌تان لاغرتر به نظر برسد، جوراب ساق‌بلند پشمی به پا کنید. یادتان باشد که رنگ آن یا مشکی باشد یا از میان دیگر رنگ‌های تیره انتخاب شود.
۳) تعداد لایه‌های لباس خود را کم کنید و در عوض همان چند لایه معدود را از میان گرم‌ترین انواع پارچه‌ها انتخاب کنید. کشمیر، پشم و ابریشم انتخاب‌های خوبی برای این منظور هستند.
۴) پالتو، بارانی یا کاپشنی که می‌پوشید، نباید تنگ باشد چون پف می‌کند و برجستگی‌هایی ایجاد می‌کند که شما را چاق نشان می‌دهد.
۵) یک شال بلند پشمی، هم گرمتان می‌کند و هم شما را بلندتر و باریک‌تر نشان می‌دهد. هیچ توده، برجستگی و حجمی هم به بدنتان اضافه نمی‌کند.● دست کش و هفت توصیه قبل از خرید
۱) برای اینکه دست‌‌هایتان هر چه بیشتر گرم بماند، دستکشی را انتخاب کنید که از پارچه پشمی یا بافت پشمی تهیه شده باشد. دستکش‌ آستردار هم گزینه مناسبی است.
۲) دستکش‌های کشمیر، هم بسیار زیبا هستند و هم در حفظ و نگهداری گرما خوب عمل می‌کنند و به علاوه، این جنس دستکش، دوام فوق‌العاده‌ای هم دارد.
۳) بعضی از دستکش‌ها دارای دو لایه مجزا هستند، به نحوی که لایه خارجی آنها در برابر آب و رطوبت مقاوم است.
۴) هنگام خرید دقت کنید که دستکش حتما تا بالای مچ را بپوشاند، ‌یعنی جایی را که خط بند‌ساعت قرار می‌گیرد و نبض‌ حس می‌شود. گرم نگه‌داشتن این ناحیه در حفظ دمای دست‌ها اهمیت دارد. بهتر است دستکش در این قسمت حالت کش‌سانی محکمی داشته باشد تا از ورود هوای سرد به داخل دستکش جلوگیری ‌شود.
۵) به رنگ دستکشی که می‌خواهید بخرید خوب فکر کنید. هماهنگی رنگ و طرح دستکش با کلاه و بارانی یا پالتو، ظاهری آراسته به شما می‌دهد.
۶) به درزهای دستکش و شیوه دوخت آنها دقت کنید. معمولا دستکش‌های باکیفیت، دوخت محکم و درعین حال پنهان از چشم دارند.
۷) برای امتحان کردن دستکش، دست‌های خود را چند بار باز و بسته کنید. اگر احساس می‌کنید که دستکش کمی تنگ است، یک سایز بزرگ‌تر را بردارید چرا که پس از مدتی، درزهای دستکش ممکن است باز شود. جدای از این مسئله، فشار ناشی از تنگ بودن دستکش می‌تواند روی دستتان صدمات پوستی ایجاد کند.
● هفت توصیه برای خرید چکمه
چکمه در میان خانم‌ها طرفداران زیادی دارد. این کلمه یک کلمه ترکی است که وارد فارسی شده اما این‌روزها معادل انگلیسی آن، بوت )boot(، خیلی شنیده می‌شود. به هرحال، چه می‌خواهید چکمه بخرید چه بوت، این ۸ توصیه را در نظر داشته باشید:
۱) قبل از خرید با خودتان فکر کنید که چکمه را برای چه منظوری می‌خواهید و به چه تناوبی از آن استفاده می‌کنید؟ برای پیاده‌روی روزانه می‌خواهید یا برای مهمانی؟ آیا نوع پاشنه‌دار را می‌پسندید یا بی‌‌‌‌پاشنه؟
۲) قبل از اینکه وارد مغازه شوید، حتما حسابی پیاده‌روی کنید. ترجیحا بعدازظهر یا شب به خرید بروید تا در انتخاب سایز مناسب اشتباه نکنید.
۳) هنگام امتحان کردن چکمه، همان نوع جورابی را به پا کنید که اغلب از آن استفاده می‌کنید. اگر به استفاده از جوراب‌های پشمی و ضخیم عادت دارید، حتما چکمه را یک سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید.
۴) اصراری نداشته باشید که سایز چکمه، همان سایز معمول کفش‌تان باشد. چکمه‌هایی که مخصوص پیاده روی هستند، با چکمه‌های مهمانی و پاشنه‌دار تفاوت سایز دارند. این تفاوت ممکن است از یک مارک به مارک دیگر هم وجود داشته باشد. درباره سایز وسواس نداشته باشید و به راحتی و نرمی چکمه دقت کنید.
۵) قسمت جلویی پایتان باید داخل چکمه کاملا راحت باشد. کمترین اختلاف سایز در این ناحیه باعث می‌شود انگشتانتان تاول بزند.
۶) وقتی چکمه‌ را پوشیدید، بدون اینکه آن را کیپ کنید یا ببندید، پنجه خود را تا آنجا که می‌شود به سمت جلو فشار دهید. اگر در این حالت به اندازه یک انگشت، بین پشت‌پا و پاشنه‌کفش فاصله وجود داشته باشد یعنی اینکه احتمالا سایز مناسب را پیدا کرده‌اید.
۷) چکمه‌ها را در صورت امکان در سراشیبی امتحان کنید. روی نوک چکمه بایستید و مطمئن شوید که پایتان در داخل چکمه‌ها سر نمی‌خورد. آیا با پاشنه‌های آن راحت هستید؟ آیا تسلط کافی روی آن دارید؟ پایتان پیچ نمی‌خورد؟ پاهایتان را محکم به زمین فشار بدهید و ببینید که آیا پنجه پایتان دچار گرفتگی نمی‌شود و گیرنمی‌کند؟ اگر چنین باشد، احتمالا در بلندمدت به گرفتگی پنجه‌پا دچار می‌شوید.
۸) اگر به طور معمول از کفی‌های طبی استفاده می‌کنید، حتما آنها را هنگام خرید همراه داشته ‌باشید و چکمه‌ را با آن امتحان کنید.
● نفرین بافتنی
می‌گویند اگر روسری یا دستمالی را به عزیزی هدیه بدهید، ممکن است میان شما و آن عزیز، جدایی بیفتد. غربی‌ها، و بعضا شرقی‌ها می‌گویند اگر برای یکی از عزیزان خود یک پولور یا ژاکت ببافید، میان او و شما جدایی خواهد افتاد. به این می‌گویند <نفرین پولور> یا <نفرین پولور عشق.>
اگرچه این نفرین، نوعی خرافه است اما خیلی از کسانی که به طور حرفه‌ای لباس می‌بافند به آن اعتقاد دارند. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ در آمریکا انجام شد و نتایج آن در مجله "نیترز ریویو" چاپ شد، ۱۵ درصد از کسانی که به طور جدی به کار بافتن اشتغال داشتند، ادعا کردند که این نفرین را شخصا تجربه کرده‌اند و ۴۱ درصد دیگر، با توجه به آنچه در زندگی دیگران دیده بودند، به آن اعتقاد شخصی پیدا کرده بودند. جالب اینکه آنها معتقد بودند که بافتن دیگر انواع لباس هم می‌تواند این اثر را داشته باشد اما به شدت نفرین ناشی از پولور و ژاکت نیست.با توجه به گستردگی این باور، روان‌شاسان مختلفی سعی کرده‌اند برای این به اصطلاح نفرین، یک توجیه منطقی پیدا کنند. در همین رابطه پنج فرضیه مطرح شده است:
۱) بافتن پولور و ژاکت طول می‌کشد و در طول زمان، هر رابطه‌ای ممکن است به دلایل مختلف دچار بحران شود.
۲) بافنده به طور ناخودآگاه، احساس می‌کند که رابطه در آستانه به هم خوردن است و پیشاپیش اقدام به بافتن پولور یا ژاکت می‌کند تا بلکه با این هدیه، رابطه را نجات بدهد.
۳) بافتن یک پولور امری بسیار صمیمانه است و ممکن است از جانب گیرنده این طور تعبیر شود که رابطه دارد خیلی صمیمی‌تر از آنچه باید، می‌شود. شاید گیرنده نخواهد رابطه‌ای در این حد صمیمیت داشته باشد و یا شاید هم احساس کند نمی‌تواند این سطح صمیمیت را جبران کند. پس، رابطه را به هم می‌زند.
۴) طرف مقابل شاید دوست نداشته باشد پولور، آن هم از نوع دست‌بافت، بپوشد. شاید آن را زیاد تحویل نگیرد و همین امر باعث دلخوری شخص بافنده شود.
۵) علاقه شخص بافنده به بافتنی خود بیش از اندازه زیاد است و اشارات مکرر او به آن و زمان زیادی که روی آن می‌گذارد، طرف مقابل را کلافه می‌کند.
● ۹ توصیه برای خرید پالتو، بارانی و کاپشن
وقتی می‌خواهید بارانی یا پالتو بخرید، باید به این فکر کنید که کجا و چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید؟ آیا قرار است هر روز از آن استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید تنها به عنوان یک پوشش ضدآب عمل کند یا ترجیح می‌دهید آن قدر گرم باشد که تنها هم بشود آن را پوشید؟ پیش از خرید پالتو یا بارانی، به این ۹ نکته دقت کنید:
۱) هنگام خرید، پالتو یا بارانی مورد نظر را بپوشید و چند بار دست‌هایتان را باز و بسته کنید. اگر احساس کشیدگی و ناراحتی در ساعد و بازوهایتان می‌کنید یعنی باید بروید سراغ یک سایز بزرگ‌تر. راحتی دست در پالتو و بارانی خیلی مهم است. آستین‌های بارانی باید به اندازه‌ای بزرگ و راحت باشد که بتوانید زیر آن از لباس‌های ضخیم استفاده کنید. آستین‌ها باید حتما تا روی مچ دست باشند، نه بیشتر و نه کمتر. حواستان باشد که به هنگام نشستن و برخاستن، قسمت دامنی پالتو نباید بالا برود و هیچ‌کشیدگی‌ای نباید در آن ناحیه ایجاد شود.
۲) خیلی از بارانی‌ها و پالتوها هم گرم هستند و هم لایه خارجی آنها طوری است که در مقابل برف و باران مقاومند. به این نوع می‌گویند پالتو یا بارانی دولایه. طبیعتا بارانی‌های دو‌لایه از انواع تک‌لایه گران‌ترند. اندازه پالتوهای دولایه باید نزدیک به سایز مانتو و یا کت شما باشد چون آن قدر گرم هستند که دیگر احتیاجی نیست زیر آنها لباس‌های ضخیم بپوشید. ولی آنهایی که دولایه نیستند و فقط حکم یک پوشش ضد آب را دارند، باید یک یا دو سایز بزرگ‌تر از سایزتان باشد. دلیلش هم معلوم است: این بارانی‌های تک‌لایه گرمای چندانی ندارند و آدم مجبور است زیر آنها لباس‌های ضخیم بپوشد.
۳) بلندی و قد بارانی و پالتو هم مهم است. معمولا آقایان انواع بلند را انتخاب می‌کنند، در حالی‌که خانم‌ها مدل‌های کوتاه‌تر را ترجیح می‌دهند. در بحث رنگ هم آقایان رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای، خاکستری و مشکی را برای پالتو و بارانی می‌پسندند اما خانم‌ها رنگ‌های روشن را. اگرچه انتخاب رنگ به سلیقه شخصی آدم‌ها برمی‌گردد، اما به یاد داشته باشید که لباس‌های تیره‌رنگ بیشتر از لباس‌های روشن، گرما را جذب می‌کنند. اگر به استفاده از چتر عادت دارید، پالتو یا بارانی بدون‌کلاه را انتخاب کنید. هرچند‌که خانم‌ها معمولا نوع کلاه‌دار را می‌پسندند.
۴) نوع و کیفیت پارچه هم از نکات مهمی است که باید در انتخاب پالتو و بارانی به آن دقت کنید. اگرجیبتان اجازه می‌دهد، پارچه‌ای مانند کشمیر را انتخاب کنید که در عین‌حال ‌‌که حسابی گرم است، سبک هم هست. اما خب، قیمتش هم بالاتر است.
۵) اگر بالاتنه‌تان بزرگ است، هنگام خرید پالتو و بارانی چند بار آن را بپوشید و امتحان کنید که آیا دکمه‌های آن به راحتی باز و بسته ‌می‌شود یا نه. چند بار با آن خم و راست شوید، بنشینید و بایستید. تا مطمئن نشدید که کاملا در آن راحت هستید، آن را نخرید. یک توصیه دیگر برای آنها که بالاتنه بزرگ و برجسته دارند: بهتر است یقه پالتویی که انتخاب می‌کنید، بزرگ و ضربدری باشد.
۶) اگر پایین‌تنه‌تان چاق و پهن است، چه بهتر که بارانی یا پالتویی که می‌خرید از کمر به پایین کمی کلوش باشد تا به‌راحتی در بدنتان بخوابد. هنگام امتحان کردن هم چند بار بنشینید و بلند شوید. این دسته از افراد باید از پالتوهایی استفاده کنند که دارای کلاه‌متصل یا شال‌ پوست‌مانند هستند. به این ترتیب، برجستگی پایین تنه‌ کمی محو می‌شود و کمتر به چشم می‌آید.
۷) آنهایی که شانه‌های پهن و بزرگ دارند بهتر است بارانی یا پالتویی بپوشند که اِپُل نداشته باشد تا شانه‌ها بزرگ‌تر از آنچه هست، نشان داده نشود. البته خودتان هم می‌توانید اپل پالتو را بردارید.
۸) پالتوهای ساده و بدون‌کلاه برای اندام‌های ظریف و ریزنقش، برازنده‌تر است. زیبایی پالتو هم بیشتر خودش را نشان می‌دهد. برعکس، پالتوهای آبشاری و بلند، برجستگی‌های ناموزون بدن را حذف و کمرنگ می‌کنند.
۹) کاپشن در واقعی نوعی پالتوی سبک است که بلندی آن می‌تواند تا کمر یا تا روی ران‌ها باشد. مرد، زن، پیر، جوان کودک و حتی نوزاد می‌تواند در سه فصل از چهار فصل سال از این بالاپوش استفاده کند. کاپشن در مدل‌ها و جنس‌های متنوع موجود است. آنچه درباره خرید پالتو و بارانی گفته شد، در مورد کاپشن هم صدق می‌کند

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران