راه حل‌هایی برای خرده ریزهای دست و پاگیر

 حتماً شما هم موافقید که عوامل اصلی این به هم خوردگی ها و آشفتگی ها در منزل، وسایل خرده ریز و دم دستی هستند که به راحتی به این طرف و آن طرف می روند. به طور قطع وسایلی از قبیل مبل و تلویزیون و امثال اینها مسبب به هم خوردگی ها نیستند و نخواهند بود. اما چه بایدکرد تا از پخش شدن اشیای خرده ریز در منزل جلوگیری کرد.
- اصل اساسی و مهم این است که برای هر چیزی در خانه جایی پیدا کنیم. جایی ثابت و دائم. مثلاً در آشپزخانه وقتی یک دستمال را بر می دارید و روی میز را با آن تمیز می کنید آن را همانجا رها نکنید، بشویید و سپس سرجایش ، حالا هرجایی که برای آن انتخاب کرده اید قرار دهید.
- تمیز کردن میز و کانتر آشپزخانه را به بعد منتقل نکنید. همیشه به این فکر کنید که بعد از گذشت هر نیم ساعت کار شما برای تمیزکاری دوبرابر می شود.مثلاً اگر در ابتدا فقط نیاز به تمیزکردن با یک دستمال نیمه مرطوب بود، حالا باید تمیز کننده هم اضافه کنید. در مورد وان حمام و سینک دستشویی هم وضع به همین منوال است. پس از استفاده از آن دو و قبل از خروج از حمام حتماً با حوله ای آن را خشک کنید. به این ترتیب دیگر مجبور نخواهید بود که هفته ای یک بار آن هم به مدت یک ساعت وان حمام را تمیز کنید.
شما هم مثل ما حتماً عادت دارید پس از ورود به منزل هرکدام از وسایلی را که به تن دارید مثل ژاکت، کفش، کیف و کلاه را به گوشه ای پرتاب کنید.ما توصیه می کنیم در کنار در ورودی کمدی تعبیه شود تا تمام این وسایل داخل آن قرار بگیرند و از پراکندگی دور شوند.
- ما عادت داریم وسایلی را که مدتی از آن استفاده نمی کنیم را به انبار می فرستیم. برای اینکه اتاق و انباری را به هم نریزید نام وسیله ای که به انبار می فرستید را یادداشت کنید تا بعدها تمام خانه را به هم نریزید تا وسیله مورد نظرتان را پیدا کنید.
- تمیزکردن خانه معمولاً هر دو روز یکبار صورت می گیرد. بنابراین وسایل مربوط به این کار هم جای مناسبی نیاز دارند. پشت در آشپزخانه یا در کنار دیوار حایل میان آشپزخانه و سالن در آشپزخانه های اوپن می تواند جایی مناسب برای قراردادن جارو، تی و وسایلی از این دست باشد. حتی یکی از دیوارها را که در دید نیستند را می توانید انتخاب کنید به وسیله میخ دیوار را سوراخ کنید و جارو و تی را از آن آویزان کنید.
- از دیگر به هم ریختگی ها در آشپزخانه مربوط به برداشتن یک ظرف یا ماهی تابه است که موجب پراکنده شدن سایر وسایل هم می شود. برای این کار و به منظور جلوگیری از به هم ریختگی بهتر است وسایلی را طبقه بندی شده در کابینت ها و کشوهای آشپزخانه قرار دهید تا به خاطر برداشتن یک وسیله مجبور به خارج کردن چند وسیله نشویم.
- از دیگر اشیایی که به طور حتم نظم خانه شما را به هم ریخته کاغذهای مختلف، مجلات و روزنامه هاست. این مشکل را هم به سادگی می توان حل کرد. فقط نیاز به عادت دارد. کافیست یک سبد یا یک میز در کنار اتاق نشیمن یا محلی که خواندن و نوشتن انجام می شود قرار دهید و تمام افراد خانه را موظف کنید تا پس از مطالعه کردن کاغذها را روی میز بگذارند یا داخل سبد قرار دهند. به این ترتیب با گذشت زمان و عادت کردن این مشکل هم حل خواهد شد.
- نکته بعدی در مورد اسباب بازی بچه هاست.این مشکل اغلب خانواده های بچه دار است. یک سبد پلاستیکی در نظر بگیرید و تمام اسباب و وسایل بازی بچه ها را داخل آن بریزید. اگر کودک وسیله ای خواست از داخل آن بر می دارد. پس از پایان بازی هم خیلی سریع می توانید وسایل بازی را مجدداً داخل ظرف پلاستیکی بریزید. به این ترتیب از پخش شدن اسباب بازی بچه ها در هر بخش از خانه جلوگیری خواهید کرد.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران