توصیه‌های بهداشتی به زنان خانه‌دار

شوینده‌ها، عموما خاصیت از بین برنده چربی ها را دارند و از آنجا که در پوست نیز لایه محافظی از چربی وجود دارد، استفاده مکرر از مواد شوینده بدون محافظ همچون دستکش سبب خواهد شد تا ضمن از بین رفتن مقدار چربی لایه شاخی پوست، به آن آسیب جدی وارد آید.

آسیب های یاد شده ابتدا به شکل جمع نشدن دست بروز پیدا می کند و سپس باعث می‌شود تا شیارهای دست واضح تر از قبل مشخص شود و پس از ایجاد خارش به عنوان شروع موارد حاد، التهاب و اگزما ایجاد می‌شود که گاها همراه با عفونت و ترشح پوستی خواهد بود.

همچنین ممکن است اگزما به سایر قسمت های پوست منتقل شود؛ استفاده از دستکش‌های نخی مخصوصا سفید که حساسیت کمتری ایجاد می کند و استفاده از دستکش کار بر روی آن از تحریک پوست و صدمه دیدن آن با مواد شوینده جلوگیری می کند.

اگزمای پوستی با دارو قابل کنترل بوده و درمان پذیر است؛ اما چنانچه اصول یادشده رعایت نشود ضمن آنکه اگزمای پوستی در فرد مجددا آغاز می شود؛ امکان ماندگاری این مشکل سالیان سال وجود خواهد داشت.
افرادی که در زمینه بروز چنین مشکلاتی در پوست استعداد ژنتیکی یا زمینه قبلی دارند حتما باید از دستکش هایی که گفته شد حتی در مواقعی که به میزان کم از این مواد مصرف می کنند استفاده کنند.

حکیم باشی
ویرایش و تلخیص:آکاایران