بسته بندی بهداشتی کره و مارگارین

بسته بندی بهداشتی کره و مارگارینمطابق استانداردهای مربوط به مارگارین و کره ، مشخصاتی برای بسته بندی و نشانه گذاری این دو محصول درج شده است که از آن جمله می توان به الزام استفاده از نام و نوع فرآورده ، تاریخ تولید و انقضا، شرایط نگهداری ، وزن خالص ، نام و نشانی تولیدکننده و شماره پروانه ساخت و مواد افزودنی و قیمت برای مصرف کننده برای بسته بندی های کوچک و شماره محموله در مورد کره های وارداتی در بسته های بزرگ در رابطه با کره و نام و مواد متشکله در مورد مارگارین اشاره کرد.

با این حال استاندارد مارگارین به طور اخص ، ذکر هرگونه مطلب دور از حقیقت که موجب گمراهی مصرف کننده شود را غیرمجاز می شمارد.
با تمام ین اوصاف واحدهای تولیدی کره و مارگارین علاوه بر رعایت دقیق موارد مذکور باید میزان مواد افزودنی و نگهدارنده ، شرایط سنی مصرف کنندگان (اگر برای گروه سنی یا بیماری خاص ضرر دارد، درج شود) و همچنین وعده های غذایی توصیه شده برای مصرف و میزان دقیق چربیهای مربوطه نیز به موارد مذکور اضافه شود و این امر می تواند نقش برجسته ای در شفاف سازی داشته باشد. با این حرکت که قطعا باید در سازمان های مرتبط تصمیم گیری و برای واحدهای تولیدی الزام گردد، ضمن احترام به شعور و فرهنگ مصرف کنندگان ، حق انتخاب محصولات را به طور قطعی به مردم داده ایم.
چربیها نقش انرژی زایی دارند و نقشهای مهم و متعددی را در بدن به عهده دارند. به مردم توصیه می شود در مصرف چربیها موارد زیر را مد نظر قرار دهند:
۱) اعتدال در مصرف چربیها (بالاخص کره و مارگارین ) را رعایت کنند. به نحوی که ۲۵تا ۳۰درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدنشان را از طریق کل چربیها تامین کنند و برای اطلاع از جزییات مواد مغذی موردنیاز با کارشناسان و متخصصان تغذیه مشورت کنند و در نظر داشته باشند که با استفاده متناسب از تمامی گروه های غذایی و همچنین یک رژیم غنی از فیبر و با کاهش کلسترول ، اسیدهای چرب ترانس و اسیدهای چرب اشباع می توان درصد ابتلا به بیماری هایی چون ؛ سکته قلبی و مغزی ، انواع سرطان ، دیابت نوع ۲ و چاقی را کاهش داد.
۲) در هنگام خرید به برچسب تغذیه ای و ترکیب مواد تشکیل دهنده توجه کنند.
۳) مصرف کره ، مارگارین و چربی ها در بیماران قلبی و عروقی ، دیابتی ، افراد چاق و سالمندان باید محدود و تحت نظر کارشناسان و متخصصان تغذیه صورت پذیرد.
۴) با کسب اطلاعات جامع و کامل از مراجع علمی و بی طرف که در پی اطلاع رسانی و شفاف سازی اذهان هستند و با درنظرگرفتن کلیه جوانب نسبت به انتخاب و مصرف کره یا مارگارین اقدام کنند.

بیرتک