دوست من، جارو برقی

دوست من، جارو برقی‌جاروبرقی پرطرفدارترین و البته پر سر و صداترین کالای مورد نیاز خانواده‌ها در بازار لوازم خانگی است.

 بسیاری از لوازم طراحی شده برای آسان‌تر کردن کار و زندگی بشر بعد از انقلاب صنعتی پا به عرصه ظهور گذاشتند که جاروبرقی هم یکی از آنهاست.
امروزه جاروبرقی تقریبا در همه خانواده‌ها استفاده می‌شود. هنوز خیلی نگذشته است از زمانی که خانم‌های خانه‌دار مجبور بودند با جارو دستی، جارو کرده و با پارچه گرد و غبار را بگیرند، جارو دستی هم به‌جای اینکه تمیز کند، موجب برخاستن بیشتر گرد و غبار به هوا می‌شد و اگر پارچه‌ای جلوی بینی و دهان نمی‌بستی، تمام آن گرد و غبار ناخواسته وارد ریه‌ات می‌شد.
حالا اگر حساسیت و آسم هم داشتی که دیگر نور علی‌ نور بود. زدودن گرد و غبار فرش‌ها موکول می‌شد به خانه‌تکانی سالیانه. فرش‌ها را بیرون از خانه در حیاط آویزان می‌کردند تا آن را چوب بزنند و گرد و خاکش را خارج کنند. حالا بگذریم که آن‌ گرد و خاک کجا می‌رفت؟! کار خیلی سختی بود.
محصول نادر دیگری که انقلاب صنعتی به بار آورد، یک وسواس بهداشتی و پاکیزگی بود که در پی تبلیغات موسسات پزشکی در مورد خطرات آلودگی‌های خانگی به‌وجود آمد. ضدعفونی کننده‌ها، پاک کننده‌های خانگی و شوینده‌ها و وسائل بهداشتی گران قیمت به طور اتفاقی همزمان با ظهور توالت‌های بهداشتی‌تر در منزل پدیدار شدند و مطمئنا جاروبرقی هم نقش مهمی در این بهداشت خانواده داشت. این موج بهداشت که به طور ناگهانی ظاهر شده بود، فرصتی بود برای کارخانجات لوازم بهداشتی خانگی که سریعا غنیمت شمرده شد.
اولین جاروی مکنده در آمریکا در سال ۱۸۶۵ توسط مخترع شیکاگویی ساخته شد که از جنس چوب و کرباس بود و یک تلمبه دستی داشت که دو نفری باید آن را بکار می‌انداختند. اولین جاروی مکنده برقی آمریکایی در سال ۱۹۰۷ متولد شد. البته یک مهندس انگلیسی به نام هوبرت سیسیل بوث در سال ۱۹۰۱ یک جاروی بسیار بزرگ اختراع کرده بود که با بنزین کار می‌کرد و در خیابان پارک می‌شد تا او خرطوم جارو را از پنجره به داخل رستوران ببرد و زمین آن را تمیز کند. پس از آن تاریخ، جاروها کوچک‌تر و قابل حمل شدند اما سیستم همه آنها هنوز بر اساس مکش ذرات گرد و غبار به داخل یک کیسه یک‌بار مصرف است.
حتما این سوال برایتان پیش آمده که این گرد و خاک خانگی از چه چیزهایی تشکیل شده است: روزانه ما میلیون‌ها سلول مرده پوست خود را از دست می‌دهیم. حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد این گرد و خاک، سلول‌های مرده پوست انسان است. مو، شوره سر جانوران، مایت‌ها (جانوران بسیار کوچکی که عامل بیماری پوستی و حساسیت هستند)، ذرات گرد و غبار، خاک و شن وارد شده از بیرون خانه از راه پنجره یا رد پا و لباس، همه و همه اجزایی از این غبار خانگی هستند. البته هر چقدر جارو کردن با جاروبرقی با دقت انجام شده باشد باز هم کمی گرد و غبار باقی می‌ماند. اما همان مقدار گرد و غباری که توسط جاروبرقی مکیده می‌شود، باعث می‌شود، کف اتاق و در پی آن هوای خانه میزان کمتری از ذرات باقی بماند.
تحقیقات نشان داده کسانی که حساسیت و آسم دارند، اگر به طور مرتب جاروبرقی بکشند، کمتر اذیت می‌شوند. به‌خصوص کسانی که به ذرات مدفوع مایت‌ها حساسیت دارند، اگر هر روز صبح تشک و رختخواب خود را با جاروبرقی تمیز کنند، پس از ۱۰ هفته می‌توانند اثرات بهبودی را در خود مشاهده کنند. مزیت دیگر جاروبرقی بر جاروی دستی این است که لازم نیست برای استفاده از آن دو لا شده و دسته جارو را گرفته و آن‌را محکم به زمین بکشی و خلاصه جلوی خیلی از آسیب‌های مفصلی را هم می‌گیرد.
البته نیازی به تعریف از جاروبرقی نیست چون خودتان تجربه استفاده از آن را داشته‌اید. اما بگذارید راجع به نکاتی که رعایت آن در سلامت کارکرد و کاهش مصرف برق این وسیله مفید بسیار موثر است، چند کلمه بنویسیم:
جارو برقی باید همیشه کاملا تمیز باشد و لوله‌های آن گرفتگی نداشته باشد تا فشاری به موتور آن وارد نیاید. کیسه آشغال جارو را همیشه قبل از پر شدن کامل، عوض کنید و فیلتر آن را لااقل دو بار در سال شستشو یا تعویض کنید. در هنگام استفاده از جارو حتما دقت کنید که آشغال‌های مرطوب، ته سیگار روشن، اشیاء بزرگ و وسائل تیز و برنده را از سر راه دور کنید زیرا این اشیا می‌توانند به موتور دستگاه ضربه وارد کنند و توان آن را کاهش داده و به این ترتیب مصرف برق را افزایش می‌دهند.
در جاروهای برقی معمولا چندین درجه قدرت کشش وجود دارد، برای نظافت هر بخش منزل، از قدرت لازم (و نه قدرت بیش‌تر) استفاده کنید. از کار مداوم با جاروبرقی بپرهیزید، زیرا روشن بودن درازمدت (بیش از نیم‌ساعت) به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‌کند. ۱۰ دقیقه کار و سپس ۱۰ دقیقه استراحت روش مناسبی برای استفاده از جاروبرقی است. جارو برقی را نزدیک وسائل گرمازا مانند شوفاژ، اجاق و نیز مواد آتش‌زا مثل نفت و حشره‌کش نگذارید.
اگر تصمیم دارید جاروی جدیدی بخرید یا اگر برای دخترتان جهیزیه می‌خرید، هنگام خرید به اصل بودن، قدرت وات، مکش، صدا و قیمت آن توجه کنید. انتخاب جارو برقی بسیار پرقدرت، لزوما بهترین انتخاب نیست بلکه نوعی را انتخاب کنید که قدرتش متناسب با نیاز شما باشد.‌

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران