ایمنی در خانه

ایمنی در خانهدر فضای نشیمن و پذیرایی چنانچه فرزند کوچک در منزل دارید از میزهایی که صفحه روی آنها شیشه‌ای است، استفاده نکنید.

اگر از قبل چنین میزی در منزل دارید و امکان تعویض آن با یک میز صفحه چوبی وجود ندارد، یک قطعه برچسب شفاف و بی رنگ به ابعاد هم اندازه با صفحه شیشه‌ای بر روی آن بچسبانید. این برچسب‌ها پس از چسبیدن بر روی شیشه تقریباً دیده نمی‌شوند، اما در صورتی که شیشه بشکند از پاشیده شدن خرده های شیشه بر اطراف جلوگیری می‌کنند.
اگر با وجود فرزندی کوچک شومینه در منزل دارید، حتماً از محافظ مطمئنی در برابر شومینه استفاده کنید و هنگام ترک منزل حتماً آن را خاموش کنید. اگر کسی از اعضای خانواده شما سیگار می‌کشد، هر شب قبل از خواب زیرسیگاری را در سطل خالی کنید و از خاموش بودن ته سیگارها اطمینان حاصل کنید. این کار ضمن پیشگیری از آتش‌سوزی موجب می‌شود، بوی نامطبوع ناشی از ته سیگارها در فضای منزل باقی نماند و صبح‌ها هوای منزل مطبوع تر باشد.
فضای آشپزخانه مملو از مخاطرات و وسایل و مواد خطرآفرین است. اولین وسیله ایمنی لازم در یک آشپزخانه کپسول اطفای حریق است. ممکن است فکر کنید خرید و نگهداری چنین کپسول‌هایی از آنجا که هر چند گاه یک بار نیاز به شارژ کردن دارند، کاری غیرضروری است اما داشتن این کپسول‌ها با توجه به احتمال همیشگی آتش‌سوزی در فضایی که به طور گسترده در آن از آتش و برق استفاده می شود، به طور حتم بهتر از صرف نظر از آن است. کپسول اطفای حریق را در محلی که قابل دسترسی باشد، نصب کنید اما از نصب آن در نزدیکی اجاق گاز خودداری کنید، زیرا نزدیک بودن زیاد به اجاق گاز به‌عنوان یک منشاء احتمالی آتش سوزی موجب می‌شود در مواقع لزوم به کپسول دسترسی نیابیم.
به تمام اعضای خانواده اعم از کودکان بالای شش سال که قادر به استفاده از کپسول‌های کوچک هستند، نحوه استفاده از کپسول را آموزش دهید تا در صورت نیاز بتوانند از آن بهره بگیرند.
همواره تابه‌هایی که دسته بلند دارند را به نحوی روی اجاق گاز قرار دهید که دسته تابه به طرف اجاق گاز و روی آن قرار گیرد و از لبه سطح اجاق بیرون نزند. چون در این صورت ممکن است هنگام کار با گیر کردن آستین لباستان و یا برخورد بدن با آن تابه حاوی مواد داغ روی شما بریزد.
اگر فرزند کوچکی در خانه دارید از قرار دادن قابلمه غذا یا کتری روی شعله های جلوی گاز بپرهیزید و از کتری های شیردار نیز استفاده نکنید، زیرا ممکن است کودک با باز کردن شیر کتری آب داغ را روی خود بریزد.
شوینده‌ها اغلب در کابینت زیر سینک ظرفشویی نگهداری می‌شوند، اما این کابینت‌ها به‌راحتی برای کودک قابل دسترسی هستند. انواع شوینده‌هایی که معمولاً در آشپزخانه یافت می‌شوند، مواد شیمیایی مسمومیت‌زایی هستند که اگر در دسترس کودکان بوده و بلعیده شوند، می‌توانند به راحتی موجب بروز مسمومیت‌های خطرناک شوند. در بسیاری از کشورها این شوینده ها در قوطی‌هایی عرضه می‌شوند که کودکان قادر به باز کردن در آنها نیستند، اما متأسفانه در کشور ما هنوز استفاده از این نوع قوطی‌ها مرسوم نشده است. بنابراین برعهده مادران و سایر افراد بزرگتر در خانواده است که این مواد را در کابینت‌های بالایی و دور از دسترس کودکان قرار دهند. همین امر در مورد مواد دارویی نیز صدق می‌کند.
هنگام کار با وسایل تیز و برنده مانند چاقو و قیچی و یا چرخ گوشت هرگز آنها را در ارتفاع پایین تر قرار ندهید و کودک را حتی برای چند ثانیه نیز با این وسایل تنها نگذارید. چنین اشیایی را در کابینت‌های بالایی نگاه دارید و یا در کابینت‌های حاوی این وسایل را با استفاده از گیره‌های مخصوص ببندید.
علاوه بر وسایل برنده وسایل و لوازمی که حرارت بالا دارند، مانند اتو نیز باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند.
در حمام و دستشویی بیشترین خطر مربوط به لغزندگی سطوح صیقلی و مرطوب و احتمال سر خوردن و سقوط افراد است. برای رفع این مشکل از سطوح و صفحات لاستیکی استفاده کنید. وسایل برقی را از منبع آب دور قرار دهید، به نحوی که احتمال پاشیده شدن آن بر روی آنها نباشد. اگر از آب گرمکن گازسوز استفاده می‌کنید، برای نصب آن از یک متخصص کمک بگیرید تا از خطر گازگرفتگی در امان باشید. برای نصب کلیه وسایل گازسوز از جمله اجاق گاز و بخاری گازی نیز از وسایل مخصوص این کار و افراد متخصص و متبحر بهره بگیرید.
در اتاق خواب کودکان حتماً یک چراغ خواب کم نور با نوری ملایم قرار دهید تا چنانچه کودک نیمه شب از خواب بیدار شد، بتواند راه خود را پیدا کند.
کودکان از بالا و پایین پریدن روی تخت لذت می‌برند. توجه داشته باشید که تخت فرزندتان در کنار شیشه پنجره و یا میز شیشه‌ای یا سایر سطوح شیشه‌ای نباشد تا احتمال برخورد او با شیشه وجود نداشته باشد. برای ایمن کردن شیشه های پنجره نیز از برچسب های شفاف استفاده کنید تا در صورت شکسته شدن احتمال ریزش شیشه وجود نداشته باشد. پنجره‌ها و در تراس‌ها باید مجهز به قفل‌هایی باشند که کودک نتواند پنجره یا در تراس را به راحتی باز کند. کلیه پریزهای برق را با محافظ های مخصوص مسدود کنید.
بیشتر وسایل لازم برای ایمن سازی با قیمت ارزان در بازار قابل دسترسی و تهیه هستند، اما حتی اگر برای ایمن سازی بخشی از منزل مجبور به تقبل هزینه نسبتاً زیادی باشید نیز به خاطر داشته باشید که این هزینه هر قدر باشد، در برابر حفظ جان و سلامتی اعضای خانواده شما و ایجاد امنیت و آرامش در خانه ناچیز خواهد بود.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران