حوادث در خانه

نیمی از این آمار متعلق به حوادث جاده‌ای، شغلی و جوی است و نیمی دیگر به حوادث خانگی مربوط می‌شود. بنابراین برقراری امنیت محیطی در خانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مسمومیت، برق گرفتگی و گازگرفتگی مهم‌ترین حوادث خانگی هستند که در بسیاری موارد به دلیل نادیده گرفتن مسائل جزیی اتفاق می‌افتد.
در جلوگیری از بروز اینگونه حوادث تمامی خانواده بایستی خود را مسئول دانسته و در کنترل موارد به ظاهر کم اهمیت ایمنی بکوشند. برقراری ایمنی در خانه تنها به جلوگیری از سرقت اشیاء منزل و نصب دزدگیر محدود نمی‌شود. برای اینکه یک خانه امن داشته باشید و همه از کوچک و بزرگ در آن احساس آرامش و آسایش کنند، به کارگیری راهکارهای زیر بسیار توصیه می‌شود. کودکان در سنین خردسالی بسیار کنجکاو هستند و هرچه را که بیابند به دهان برده و می‌بلعند. پس اگر فرزند خردسال دارید و احیاناً عادت به تعمیر لوازم برقی منزل مثل رادیو پس از تعمیرات ابزارآلات به ویژه میخ و پیچ را با دقت از روی زمین جمع کنید تا از دسترس کودکان دور بماند. برای ایمنی پریزها حتماً از درپوش استفاده کنید. تخت، کمد و جالباسی اتاق کودک‌تان را در جای خود ثابت نگه دارید تا در حین بالا رفتن یا برخورد فرزندتان به آن واژگون نشود. اگر کودک زیر دو سال دارید، حتماً برای تختخواب او حفاظ نصب کنید. در ساخت حفاظ، پلکان منزل را نیز فراموش نکنید. بیشتر آسیب‌های وارده به کودکان و افراد کهنسال بر اثر نداشتن حفاظ رخ می‌دهد. بلافاصله پس از کار با لوازم برقی آشپزخانه دوشاخه آن را از پریز بیرون آورید.
مواد شوینده و پاک کننده را دور از دسترس اطفال قرار دهید. برای جلوگیری از تجمع منواکسید کربن هر زمستان وسایل گرمایشی و گاز سوز را چک و در صورت لزوم تعمیر کنید. اگر در منزلتان مشغول به کار هستید، حتماً برای اتاق کارتان تهویه تعبیه کنید. آشپزخانه، حمام و دستشویی نیز هر کدام نیازمند تهویه ای جداگانه هستند. میز کارتان را در جایی بگذارید که از لحاظ نورگیری مناسب باشد و صندلی تان را طوری تنظیم کنید که از بروز درد در ناحیه کمر، ستون فقرات و گردن درامان بمانید.
در صورت داشتن استخر حفاظ مناسبی برای آن بسازید تا مانع از لیز خوردن و افتادن کودکان به داخل آن شود. مواد آفت کش گل و گیاه را در جای دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.
حتماً در خانه کپسول آتش نشانی نصب کنید و طرز استفاده آن را به افراد خانواده آموزش دهید.
برای جلوگیری از مسمومیت‌های غذایی که اغلب به دلیل عدم رعایت بهداشت در آشپزخانه بروز می‌کند، سطح آشپزخانه را همیشه تمیز نگه دارید. کارد آشپزخانه را پس از تماس با گوشت، مرغ و ماهی خام بشویید و هرگز قبل از ضدعفونی در کنار سبزیجات و دیگر مواد غذایی قرار ندهید زیرا سریعا ً باعث انتقال میکروب و بروز بیماری‌های عفونی می‌شود. تخم‌مرغ‌ها را بشویید و سپس در یخچال قرار دهید. از آنجا که اغلب کودکان بدون سئوال از یخچال میوه برمی‌دارند، میوه و سبزیجات را شسته در یخچال بگذارید. بهتر است، مواد غذایی داخل قوطی نظیر رب و سس را در ظرف شیشه‌ای ریخته و در یخچال جای دهید. برای پاک نمودن سطوح از دستمال کاغذی به جای دستمال پارچه‌ای استفاده کنید.
غذاهای فاسدشدنی را بیش از دو ساعت در بیرون از یخچال نگهداری نکنید. داروهای تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید تا از مصرف مجدد آنها جلوگیری شود. از گذاشتن هرگونه وسیله برنده (چاقو و تیغ) در قفسه‌های قابل دسترس کودکان خودداری کنید.
حیوانات خانگی در برخی موارد موجب حساسیت و انتشار برخی عفونت‌ها و بیماری‌های انگلی می‌شوند. پس در صورت نگهداری به بهداشت آنها بسیار توجه کنید. مدفوع گربه حاوی انگلی به نام توکسوپلاسما است که در بزرگسالان باعث بروز بیماری توکسوپلاسموز می‌شود. این بیماری در زنان به ویژه زنان باردار بسیار خطرناک است و باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به جنین می‌شود. نهایتاً این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که خردسالان به دلیل ناتوانی در انجام بسیاری امور در معرض خطر جدی‌تری نسبت به دیگر افراد خانواده قرار دارند. پس هرچه سریع تر نسبت به آنچه باعث برهم زدن امنیت در خانه می‌شود، بکوشید.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران