صرف گیاهان در منزل

 این روغن‌ها، فررار هستند و با اندک حرارتی تبخیر می‌شوند، بنابراین باید با آنها ظریف عمل کرد. اگر سبزیها را تازه تهیه می‌کنید، آنها را قبل از خشک شدن در کیسه یا جعبه‌ی پلاستیکی دربسته قرار دهید و در یخچال نگه دارید. برگ و ساقه‌های نازک را در محلول آب نمک حاوی سرکه و ادویه برای ترد کردن گوشت، بریزید.
برای استفاده در غذا، سبزی خرد شده را به کار برید؛ البته آشپزهای با تجربه توصیه می‌کنند به جای خرد کردن سبزی، آن را برگ برگ جدا کنید و در غذا بریزید، زیرا بعضی از سبزی‌ها در اثر خرد شدن غذا را بد طعم می‌کنند. بسیاری از سبزی‌ها و گیاهان عطر و مزه‌ی خود را در اثر طولانی شدن زمان پخت و یا جوشیدن از دست می‌دهند؛ بخصوص گیاهانی که خیلی ترد و لطیف هستن، مانند مرزنجوش، جعفری فرنگی و شوید.
لذا بهتر است آنها را در لحظات آخر به غذا اضافه نمود. بعضی از گیاهان ساقه درشت مثل اورگانو و آویشن، مزه‌ی خود را در غذاهای دیرپز حفظ می‌کنند و با پختن تدریجی و طولانی آنها در ظروف سفالی یا ماهیتابه‌ی سر بسته، مزه و عطر غذاها بهتر می‌شود. به استثنای گیاهان ترد و لطیف گیاهانی که مزه‌ی تندی دارند، بهتر است ادویه و سبزی‌های غذا‌های دیرپز و یا سس‌هایی را که برای آماده‌ شدن باید بجوشند، در ده تا پانزده دقیقه آخر طبق اضافه نمود.

دوستان
ویرایش و تلخیص:آکاایران