قالیچه های شرقی قیمتی هستند از آنها مراقبت کنید

 آنها علاوه بر تأمین راحتی و رفاه ساکنان، وظیفه آراستن اتاقها و تلطیف فضای خانه را نیز به عهده دارند. پس چه خوب است قدر و قیمت آنها را بدانیم و در نگهداری از آنها کوشا باشیم آن هم با رعایت چند نکته ساده اما بسیار کاربردی و مفید.
در مورد قالیچه هایی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار دارند، جابجا کردن موقعیت آن اهمیت به سزایی دارد. هرچند وقت یکبار قالیچه را سروته کنید تا تأثیر نور خورشید بر روی تمام قسمتهای آن به یک میزان باشد و رنگ قالیچه یکدست باشد. توجه داشته باشید اگر قالیچه به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد، رنگ آن به شدت آسیب خواهد دید. بنابراین برای پنجره هایی که در کنار و روبروی آنها قالیچه ای پهن کرده اید از سایه بان و یا پرده استفاده کنید.
همچنین قالیچه خود را از رطوبت و گرد و غبار حفاظت کنید. به خصوص در زمستان که از شومینه و یا بخاری های دیواری استفاده می کنید سعی کنید محیط رطوبت نداشته باشد زیرا بخار آب با گازهای متصاعد شده از شومینه و یا بخاری ترکیب شده و اسیدی شکل می دهند که تأثیر مخرب بر پشم و در نتیجه الیاف قالیچه ها دارد. گرد و خاک زیاد نیز باعث مات و کدر شدن رنگ قالیچه می شود. مراقب گلدانهایی که در نزدیکی قالیچه ها بر روی زمین قرار داده اید باشید زیرا ممکن است آب آنها قالیچه ها را خیس کرده و باعث پوسیدگی آنها شود.
اگر سوراخی هرچند بسیار کوچک بر روی قالیچه شما ایجاد شود بلافاصله از یک فرد ماهر و وارد بخواهید که آن را تعمیر کند. هرگز گمان نکنید که این سوراخ کوچک است و اهمیتی ندارد زیرا به سرعت بزرگ خواهد شد و قالیچه را از بین خواهد برد. لبه ها و گوشه های قالیچه ها از جمله نواحی بسیار آسیب پذیر به شمار می آیند اما می توان آنها را تعمیر کرد. حتی اگر قالیچه آنقدر فرسوده و آسیب دیده باشد که شما فکر کنید دیگر اصلا به درد نخواهد خورد، یک فرد ماهر یک قالیچه کوچکتر از دل آن بیرون خواهد آورد.
دشمن اصلی قالیچه ها موریانه و حشرات موذی هستند، به خصوص در نواحی گرمسیر. قالیچه هایی که همه روزه زیر پا و جلو چشم هستند کمتر با این خطر روبرو هستند اما این در مورد قالیچه هایی که در نقاط دورافتاده خانه، در گوشه ها و در نقاط کم نور و در محلهایی که کمتر در معرض آمدوشد هستند قرار دارند صادق نیست. به خصوص اگر پایه مبل بر روی این چنین قالیچه هایی قرار دارند بدانید که خطر سوراخ شدن و خورده شدن آنها به وسیله موریانه بسیار بالاست. موریانه ها نه تنها کرک روی قالیچه را می خورند بلکه گره های آنها را هم از بین می برند. برخی از حشرات موذی نیز علاقه دارند که در میان کرک قالیچه ها تخم ریزی کنند. بنابراین به طور مرتب سلامت قالیچه ها را کنترل کنید و هر از گاهی مثلاً دو بار در سال پشت و روی قالیچه ها را با اسپری ضد حشرات سم پاشی کنید.
اگر بتوانید زیر قالیچه های خود از تشکهای پلاستیک با کرک نخی استفاده کنید بسیار مفید خواهد بود. به این ترتیب که قالیچه را روی این تشک که طبیعتاً از ضخامت بسیار کمی برخوردار است پهن کنید تا هم مستقیماً به کف اتاق نچسبد و امکان تهویه برای آن باشد و هم روی سرامیک یا سنگ و پارکت نلغزد.
تمیز کردن قالیچه ها از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چند هر روز روی آن را جاروبرقی می کشید اما حداقل هر دو روز یکبار جاروی سنتی نمدار بر روی آن بکشید تا گردو غبار آن زدوده شود و درخشندگی رنگهای آن زنده شود. همچنین هر وقت یکبار _ مثلاً هر دو سال یکبار بسته به میزان استفاده از قالیچه _ آن را بتکانید و با چوب ضربات متعددی به هر دو طرف آن وارد کنید. البته در هوای خشک.
هنگام استفاده از جارو برقی توجه داشته باشید که از مکش پایین استفاده کنید تا جارو کرکهای فرش را نکند. همچنین یک کیسه نو و تمیز در جاروبرقی بیندازید تا گردوغبار کیسه هایی که چندین بار مورد استفاده قرار گرفته اند به قالیچه زیبا و گرانقیمت شما منتقل نشود. همچنین هرگز سعی نکنید برخلاف خواب قالیچه جاروبرقی بکشید. روی ریشه ها را نیز هرگز با مکش بالا جارو نکنید.
اگر می خواهید قالیچه خود را بشویید، هرگز خود این کار را انجام ندهید بلکه آن را به افرادی بسپارید که از این کار اطلاع کافی دارند. استفاده از مواد شیمیایی و نیز بخار آب داغ باعث می شود چربی طبیعی الیاف پشمی از بین برود و آنها خشک و شکننده بشوند. در مورد قالیچه های ریزبافت و گرانقیمت معمولاً پاک کردن سطح کفایت می کند ونیازی نیست که قالیچه به طور کامل در آب وارد شود.
فرورفتگی قالیچه به علت فشار سنگینی پایه های مبلمان قابل بازگشت است. کافی است محل فرورفتگی را خیس کنید و سپس روی آن یک برس نرم بکشید.
اگر می خواهید قالیچه خود را از دیوار آویزان کنید هرگز از میخ و امثالهم برای این کار استفاده نکنید زیرا این کار باعث می شود وزن قالیچه به طور غیرمساوی تقسیم شده و قسمتهایی که سنگین تر هستند از بدنه قالیچه جدا شوند. بهترین کار آن است که از یک میله مخصوص آویزان کردن پوستر برای این کار استفاده کنید.
اگر می خواهید برای مدتی قالیچه خود را کنار گذاشته و از آن استفاده نکنید حتماً آن را لای یک پارچه نخی و یا کیسه های مخصوص این کار بپیچید. در عین حال اطمینان حاصل کنید که قالیچه می تواند «نفس» بکشد. می توانید کمی نفتالین در گوشه ای از یک قفسه قرار دهید و سپس قالیچه را با خیال راحت کنار آنها قرار دهید. دیگر موریانه ها سراغ آن نخواهند رفت. مراقب تهویه مناسب هوای این محل باشید.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران