دوراندیشی برای فصل سرما

تقریباً بیشتر خانم‌های خانه به فوت و فن پختن مربا آشنایی دارند و آن را جزء هنر‌های خود
می دانند. با این حال سرعت زندگی ماشینی برای خیلی از خانواده‌ها پرداختن به این امور را دشوار کرده و آنها ترجیح می دهند از انواع آماده مربا که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود، استفاده کنند.
هرچند طعم این مربا‌ها با نوع خانگی قابل مقایسه نیست اما در بین محصولات با کیفیت‌تر می‌توان طعم‌هایی نزدیک به طعم مربای خانگی پیدا کرد.
البته گاهی هم کیفیت این محصولات بسیار پایین و ضعیف است. برای مثال برخی از کارخانه‌ها از میوه‌های نامرغوب استفاده کرده و برای رنگ و طعم دادن به مربا از اسانس و رنگ و مقادیر زیادی شکر استفاده می کنند.
به هرترتیب در صورتی که قصد خرید مربای آماده را دارید به تاریخ مصرف آن و وجود شکرک در شیشه مربا توجه کنید.
مربا‌هایی که خیلی سفت شده یا تغییر رنگ داده‌اند، برای خرید مناسب نیستند‌اما اگر قصد دارید در خانه مربا تهیه کنید همیشه از میوه‌های سالم استفاده کنید و هر بار بیش از ۲ تا ۳ کیلو میوه را به مربا تبدیل نکنید.
مقدار شکر مورد نیاز برای مربا نیز معمولا ۱.۵ برابر وزن میوه است و برای جلوگیری از شکرک زدن می‌توان پس از پایان کار از مقدار کمی آبلیمو یا جوهر لیمو استفاده کرد.
مربا را باید در جای سرد و خشک نگهداری و از فرو بردن قاشق خیس یا چرب درون شیشه مربا خودداری کرد زیرا به سرعت موجب کپک زدن آن می‌شود.
توجه داشته باشید که مربا حاوی مقدار زیادی شکر است به همین دلیل خوردن آن برای افراد چاق یا دیابتی توصیه نمی‌شود.
به هر حال تهیه مربا در فصل تابستان نوعی دوراندیشی برای فصل سرما به شمار می‌آید.
با توجه به اینکه مربا یک ماده غذایی پرکالری است به همین دلیل موارد استفاده از آن بیشتر در فصل سرماست پس اگر می‌خواهید زمستان خوشمزه‌ای داشته باشید از همین حالا به فکر تهیه مربا باشید

همشهری آنلاین
ویرایش و تلخیص:آکاایران