آنچه باید درباره پوشش دیوارهای خانه‌ بدانید

آنچه باید درباره پوشش دیوارهای خانه‌ بدانیدرنگ، کاغذ دیواری، پوشش‌ الیافی، پتینه و رول‌بُرد تزئینی. به اینها می‌گویند پوشش دیواری. اینکه رنگ‌ها تاثیر فراوانی بر روان افراد دارند، تردیدی نیست.

 به همین خاطر هم هست که پوشش دیوارهای خانه را می‌توان در ارتباط مستقیم با سلا‌مت روان اعضای آن خانواده دانست.
رنگ، رایج‌‌ترین پوشش دیواری در تمام دنیاست اما اگر شما از سادگی دیوارهای خانه‌تان خسته شده‌اید، می‌توانید یکی از این پوشش‌ها را جایگزین کنید.
برای ایجاد تنوع، راه‌های دیگری هم وجود دارد. مثلا اگر پوشش یک یا دو اتاق را متفاوت ولی هماهنگ با رنگ یا پوشش‌ سایر اتاق‌ها انتخاب کنید، به یک هماهنگی مطلوب می‌رسید که در عین حال، یکنواختی را از محیط خانه‌تان دور می‌کند. در این هفته و هفته بعد، درباره پوشش‌های دیواری خانه صحبت می‌کنیم.
● کاغذ دیواری از هیچ تا همه
اوج درخشندگی‌اش دهه ۷۰ بود. بعد از این دوره طلایی، طرفداران کاغذ دیواری کمتر و کمتر شدند تا اینکه این پوشش تبدیل شد به یک پوشش ارزان قیمت. یعنی کاغذ دیواری، پوششی شد که عمدتا توسط اقشار متوسط جامعه و برای پوشاندن دیوارهای ناهموار و بدساخت مورد استفاده قرار می‌گرفت.
کم‌کم با پیشرفت تکنولوژی، نسل جدیدی از کاغذهای دیواری با مقاومت بالا و طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به بازار دکوراسیون داخلی عرضه شد و بعدها با تولید کاغذهای دیواری سلامت‌محور، که قابل شستشو و آکوستیک‌ بودند و در بافت خود از الیاف طبیعی و الیاف گیاهی بهره می‌گرفتند، دست‌‌ها برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب، ‌بازتر و بازتر شد.
امروزه، پوشش‌های دیواری جدید در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون، گزینه‌های بیشتری را برای تعیین دکور خانه در اختیارمان می‌گذارند.
● خانه‌های گرم با رنگ‌های گرم
زرد، نارنجی، قرمز و هلویی. به این رنگ‌ها می‌گویند رنگ‌های گرم. رنگ‌های گرم، محیط را دلنشین و جذاب می‌کنند و حسی از صمیمیت و دوستی را به اطرف و اطرافیان انتقال می‌دهند. با استفاده از این رنگ‌ها می‌توانید فضا را غیر رسمی، دنج و خوشایند کنید. بهتر است از این رنگ‌ها در اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و محلی که برای دور هم جمع شدن در نظر گرفته‌اید، استفاده کنید. رنگ‌های گرم در اتاق‌های شمالی هم خوب جواب می‌دهند.
مطالعات نشان داده است آنهایی که در مناطق سردسیر و کوهستانی زندگی می‌کنند، میانه‌شان با رنگ‌های گرم بهتر است. واقعیت این است که القای حس گرما از این رنگ‌ها، بسیار زیاد و کاملا ملموس است. آدم‌های بانشاط و خوش‌روحیه هم از طرفداران رنگ‌های گرم‌هستند.
این قبیل آدم‌ها حتی اگر در محیطی قرار بگیرند که رنگ‌هایش سرد و یخ باشد، باز هم با اضافه کردن دکوری با رنگ‌های گرم و تند، محیط را با روحیه خودشان تطبیق می‌دهند.
● رنگ‌های سرد و دیوارهایی که دور می‌شوند
رنگ‌های سرد به رنگ‌های موِنث معروفند. این رنگ‌ها، احساس آزادی و بزرگی را القا می‌کنند. سبز، آبی، بنفش ‌روشن، کبود و خاکستری ‌روشن در زمره رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند و قادرند حس تازگی و هیجان را به محیط انتقال دهند.
این رنگ‌ها همچنین قادرند محیط‌های کوچک و بسته را بزرگ‌تر از حد و اندازه واقعی‌‌ نشان بدهند و به همین دلیل، به این رنگ‌ها می‌گویند رنگ‌های پس رونده. وقتی رنگ‌های پس رونده بر روی دیوارها می‌نشینند، این حس به بیننده منتقل می‌شود که انگار دیوارها دارند از هم دور می‌شوند.
با رنگ‌های سردی که ته‌رنگ خاکستری دارند، می‌توانید آرامش را به محیط تزریق کنید. اتاق‌های کوچک و شلوغ را هم بهتر است با این رنگ‌ها رنگ‌آمیزی کنید تا هم بزرگ‌تر به نظر برسند، هم حسِ آرامش به محیط القا شود.
از این رنگ‌ها همچنین می‌توانید در آشپزخانه‌هایی که در شرق خانه واقع شده‌اند و نیز در ایوان‌ها استفاده کنید. رنگ‌های سرد در قسمت آفتاب‌گیر خانه هم خوب جواب می‌دهند. همچنین در حمام‌، ترکیبی از رنگ‌های سرد، مناسب به نظر می‌رسد.
آرامش بخشیدن، القای حس رسمی، پس‌رونده بودن و بزرگ جلوه دادن محیط، از مهم‌ترین ویژگی‌های این رنگ‌هاست. در مکان‌های رسمی نیز می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید تا حس رسمی بودن را در محیط تثبیت کنید.
● رنگ‌های خنثی در اتاق‌های شلوغ
سفید و رنگ‌هایی در طیف سفید، خاکستری، بژ یا قهوه‌ای متمایل به زرد. به این رنگ‌ها می‌گویند خنثی یا پس‌دهنده. رنگ‌های خنثی، همان‌طور که از اسمشان برمی‌آید، تاثیر چندانی بر محیط ندارند و معمولا در کنار رنگ‌های گرم و سرد معنا پیدا می‌کنند.
در اتاق‌هایی که رنگ‌آمیزی شلوغ دارند، می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید چرا که این رنگ‌ها کاملا خنثی هستند و از لحاظ رنگ و سبک دکور، هیچ رقابتی با وسایل تزیینی و دکوری خانه‌ ندارند. رنگ‌های خنثی نیز رنگ‌های آرامش‌بخشی به حساب می‌آیند.
● درخشیدن با رنگ‌های نرم و سبک
هر رنگی می‌تواند با مقداری از رنگ سفید، جلوه‌ای درخشان و سبک داشته باشد. رنگ‌های سبک، محیط را سبک‌تر می‌کنند. اگر می‌خواهید ارتفاع دیوارها بیشتر به نظر برسد یا سقف‌ اتاق دورتر به نظر آید، می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید. استفاده از این رنگ‌ها در اتاق‌هایی که در قسمت جنوبی خانه واقع شده‌اند، بهتر جواب می‌دهد. رنگ‌های سبک نه تنها چشم را خسته نمی‌کنند، بلکه باعث رفع خستگی روزمره نیز می‌شوند.
در راهروها، کمدهای لباس، راه‌پله‌ها و در مکان‌های تاریک می‌توانید از این رنگ‌ها کمک بگیرید تا درخشندگی خاص این رنگ‌ها محیط را روشن‌تر و دلبازتر نشان دهد.
این رنگ‌ها علاوه بر القای حس سبکی، نرمی را هم در ذات خود دارند. یعنی اگر در قسمتی از خانه، دکوری با بافت خشن و ضخیم دارید؛ می‌توانید با انتخاب این رنگ‌ها از زبری و خشنی بافت کم کنید تا محیطی نرم‌تر و دلنشین‌تر به وجود بیاورید.
همچنین اگر دیواری با بافت‌های ناهموار، زبر یا درشت دارید، بهتر است از این رنگ‌ها استفاده کنید تا ناهمواری دیوار کمتر به نظر برسد.
سطوح صاف با رنگ‌های سبک و درخشنده (روغنی)، بازتاب درخشندگی این رنگ‌ها را به حداکثر می‌رساند و بر درخشندگی دیوار و محیط اتاق اضافه می‌کند. دیواری که بافتش درشت و زبر باشد، سایه بیشتری به وجود می‌آورد و درخشندگی رنگ را به حداقل می‌رساند، ولی در القای حس سبکی رنگ تاثیر چندانی ندارد، بلکه این رنگ‌های سبک هستند که بافت‌های خشن را نرم‌تر جلوه می‌دهند. درخشنده کردن محیط، القای فضای دلباز و وسیع و بزرگ‌تر نشان دادن اتاق، از مهم‌ترین ویژگی‌های این رنگ‌هاست.
● ساده و صمیمی با رنگ‌های تیره و سنگین
به هر رنگی که غلظت سیاهی و رنگ اصلی‌اش زیاد باشد، می‌گوییم رنگ تیره. به این رنگ‌ها، به خاطر پوشاندن معایب اتاق، رنگ‌های پوشش پنهانی هم می‌گویند. رنگ‌های تیره از ارتفاع اتاق کم می‌کنند و سقف را نزدیک‌تر به کف نشان می‌دهند. استفاده از این رنگ‌های تیره در اتاقی که پر از وسایل است، خیلی از وسایل داخل اتاق را محو می‌کند و باعث می‌شوند چندان به چشم نیایند.
رنگ‌های تیره، حس صمیمیت را القا می‌کنند. این رنگ‌ها نور و روشنی را به خود جذب می‌کنند و باعث می‌شوند اتاق‌ها کوچک‌تر و گرم‌تر به نظر برسند. از رنگ‌های تیره می‌توان بر روی دیوارهای ناهموار استفاده کرد. رنگ‌های تیره بر روی سطوح ناهموار و سطوح صافی که تنها با رنگ‌آمیزی ساده دکور شده‌اند، باعث می‌شوند فضا تاریک‌تر به نظر برسد. بهتر است برای ایجاد تعادل در فضای اتاق حتما از رنگ‌های سرد و روشن و گرم در کنار رنگ‌های تیره استفاده کنید. وقتی رنگ دیوارها را تیره انتخاب می‌کنید، بهتر است برای انتخاب دکور و مبلمان، رنگی متفاوت در نظر بگیرید تا تعادل در محیط برقرار شود.
● کودکان و رنگ‌های درخشنده
از رنگ‌های درخشان بهتر است که در اتاق کودکان استفاده کنید. این رنگ‌ها باعث ایجاد انرژی و هیجان در کودکان می‌شود. رنگ‌های درخشنده معمولا با رنگ سفید رقیق می‌شوند.
درباره نحوه پوشش اتاق کودکان و آخرین تکنولوژی های سلا‌مت محور در شماره آینده بازهم مطالبی خواهید خواند.
● ۱۰ فرمان برای پوشاندن دیوارها
۱) در اتاق نشیمن بهتر است از پوشش‌های دیواری با الیاف طبیعی و پارچه‌ای استفاده کنید تا یک حس دوستانه و صمیمی به اطرافیانتان منتقل شود.
۲) در اتاق پذیرایی ترجیحا از پوشش‌هایی استفاده کنید که در آن از براده‌های چوب، خرده‌های فلز و موادی مثل پی‌وی‌سی به کار رفته باشد. چنین پوششی در ضمن رسمی بودن، مقاومتش نسبت به سایر پوشش‌ها بیشتر است.
۳) در تعیین پوشش اتاق بچه‌ها می‌توانید از طرح‌های متنوع عروسکی و رنگ‌های شاد و درخشان کمک بگیرید.
۴) با استفاده از طرح‌های عمودی و با فاصله، می‌توانید دیوارها را بلندتر جلوه داده و این حس را القا کنید که انگار سقف در فاصله‌ای مرتفع‌تر از ارتفاع واقعی‌اش قرار گرفته است.
۵) با استفاده از طرح‌های افقی، می‌توانید خانه را وسیع‌تر و پهن‌تر از آنچه هست، نشان ‌داده و در عین حال، سقف را به کف نزدیک‌تر نشان دهید.
۶) با استفاده از طرح‌های شلوغ و گُل‌دار، می‌توانید فضا را کوچک‌تر نشان دهید.
۷) با استفاده از طرح‌های قطری و زیگزاگ، می‌توانید محیط را زنده‌ و پویا جلوه ‌دهید. چنین طرح‌هایی به عنوان طرح‌های انرژی‌زا شناخته می‌شوند.
۸) یادتان باشد که اگر الگوی پوشش دیواری‌تان خیلی نزدیک به هم و مرتب در خطوط افقی و عمودی قرار داشته باشد، پوشش دیوارتان بر جلوه محیط غلبه خواهد کرد، به نحوی که مبلمان و و سایل داخل اتاق کمتر دیده می‌شوند.
۹) یادتان باشد که هماهنگی بین بافت پوشش دیواری و دیگر زیر مجموعه‌های مبلمان بسیار مهم بوده و بهتر است که این اقلام را در یک طیف رنگی و یا مکمل یکدیگر انتخاب کنید.
۱۰) بهتر است قبل از انتخاب پوشش دیواری، از تاثیر رنگ‌ها بر محیط و موارد استفاده‌شان در مکان‌های مختلف آگاهی داشته ‌باشید. رنگ‌ها حتی اگر با الیافی طبیعی و در قالب پوشش دیوار هم باشند، تاثیر زیادی بر محیط می‌گذارند. باید توجه کنید که انتخاب طرح و رنگ باید با روحیه اعضای خانواده متناسب باشد چون هر کدام از طرح‌ها و رنگ‌ها می‌توانند حس متفاوتی را به محیط القا ‌کنند.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران