چند نکته کوتاه اما پرفایده کدبانوگری

الف) در آشپزخانه بیشتر ما اتفاق می افتد که در شیشه مربا باز نمی شود زیرا شکرک زده یا خشک شده است. با استفاده از ۴ روش زیر به راحتی موفق به انجام این کار خواهید شد:
۱) پارچه مرطوبی به دور در بپیچید و با فشار دست آن را باز کنید.
۲) شیشه را زیر شیر آب گرم بگیرید و چند دقیقه نگه دارید.
۳) در ظرف بزرگی آب جوش بریزید و شیشه را در آن بگذارید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا در باز شود.
۴) با چاقو لبه های در شیشه را بلند کنید تا هوا خارج شود و کناره های چسبیده شده از شکر باز گردد.
ب) تمییز نگه داشتن ترازو:
اگر می خواهید ترازوی آشپزخانه همیشه تمییز بماند به هنگام استفاده بر روی کفه ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد.
ج) با فر اجاق گاز چگونه تا کنیم:
توجه داشته باشیم که هر بار باز و بسته کردن در فر باعث به هدر رفتن ۳۰ درصد از گرمای فر می شود. ظروف را روی صفحه فلزی داخل فر بگذارید تا با بازتاب انرژی گرمای داخل فر موثرتر عمل کند. روی گاز را با فویل نپوشانید زیرا این کار مانع از عبور هوا شده و با اختلال در جریان هوا زمان پخت را افزایش می دهد. مرتب اجاق گازتان را تمییز کنید زیرا جرم و چربی سبب مصرف بیشتر انرژی و کوتاه تر شدن عمر دستگاه می شود. به هنگام تمییز کردن اجاق گاز، برای پاک کردن سوراخ های شعله پخش کن بهتر است از سنجاق قفلی محکم استفاده کنید.
د) حمامی پاکیزه و خوشبو داشته باشیم:
به رنگ سرامیک ها و دیوارهای حمام توجه کنید. بهتر است از سرامیک و سنگ های روشن بهره بگیرید. سفید، طوسی روشن، کرم یا گل بهی رنگ های توصیه ای دکوراتورهای حرفه ای است.
با نورپردازی اصولی، می توانید به زیبایی محیط کمک کنید و نیز نور بیشتر و بهتری برای زمان اصلاح خود در آینه ایجاد کنید؛ برای این کار فقط کافی است که ۲ عدد لامپ مهتابی با نور گرم (آفتابی) در دو طرف آینه نصب کنید. با پادری یا موکت مناسب، جلوی روشویی را پوشش دهید. برای لباس های چرک از سبد چوبی یا کنفی استفاده کنید. بهتر است این سبد در هم داشته باشد تا بوی جوراب ها و سایر لباس های چرک، فضای حمام را بد بود نکند.
حوله ها را از رنگ های روشن و هماهنگ انتخاب کنید زیرا حوله های رنگ و وارنگ هماهنگی حمام شما را برهم خواهد زد. در پایان می توانید باقرار دادن چند شمع تزیینی و خوشبو محیط حمام خانه خود را هر اندازه که هست، هر چه بیشتر خوشبو و زیبا کنید.

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران