نگهداری غذا و مواد غذایی در منزل میتواند مشکلات خاص خود را به وجود آورد و انواع مختلف مواد غذایی نیازهای متفاوت نگهداری را برای محافظت از نفوذ و پیشرفت باکتری‌ها دارند.
در اینجا نکات مفید و مهمی را ذکر می‌کنیم تا در جهت حفاظت از سلامت خود و خانواده مفید‌ واقع‌شوند.

نگهداری سبزیجات
1- سبزیجات را باید در یخچال نگهداری کرد. سیب زمینی، پیاز و سیر را در جای خنک، تاریک و با تهویه هوا نگهدارید اما لازم نیست که در یخچال نگهداری شوند. اگر گوجه فرنگی در یخچال نگهداری نشود طعم بهتری خواهد داشت. گوجه فرنگی بریده شده باید در یخچال نگهداری شود.
2- سبزیجات را در قسمت جا میوه‌ای در کیسه‌های پلاستیکی نگهدارید تا از دست رفتن رطوبت و ارزشهای غذایی آنها جلوگیری کرده باشید. اما بادنجان و فلفل دلمه باید در جا میوه‌ای نگهداری شوند زیرا درون کیسه‌های پلاستیکی عرق می‌کنند پس باید بیرون از کیسه در جا میوه‌ای نگهداشت. قارچ‌ها را درون یک پاکت کاغذی بگذارید و بعد در داخل جا میوه‌ای قرار دهید.

نگهداری میوه‌ها
1- سیب و توت همیشه باید در یخچال نگهداری شوند تا حداکثر تردی و تازگی خود را حفظ نمایند. میوه‌های تابستانی و صیفی جات (هندوانه، خربزه، طالبی ) باید درجای گرم نگهداری شوند تا برسند سپس داخل یخچال گذاشته شوند. انگور و میوه‌ه ایی که هنوز کال هستند و خوب نرسیده‌اند میتوانند درون کاسه یا ظرف میوه داخل آشپزخانه بمانند تا برسند.
2- مرکبات در دمای اتاق خوب می‌مانند مگر اینکه هوای خیلی گرم باشد که در این صورت میتوانند آنها را داخل یخچال نگهداری نمایید.
موزها را باید در اتاق با هوای خشک نگهداری کنید. ممکن است در صورت نگهداری در یخچال پوست موز سیاه شود (البته قسمت گوشتی موز هنوز هم خوب و سالم است)

نگهداری محصولات لبنی
1- همیشه تاریخ انقضا لبنیات را چک کنکید مخصوصا شیر. هرگز شیری را که 2 تا 3 روز از تاریخ مصرفش گذشته نخرید. بطور کلی شیر قبل از تاریخ انقضا شروع به بوی بد دادن می‌کند حتی اگر شما در یخچال آن را نگهداری کنید.
نگهداری غذای منجمد شده
مواد غذایی را در ظرف در بسته منجمد کنید و اگر از فروشگاه مواد غذایی منجمد شده تهیه می‌نمایید آنها را داخل ظروف در دار و در بسته نگهدارید تا به منزل برسید. اگر یخ آنها در راه باز شد آن را در یخچال معمولی دوباره منجمد کنید. تکه‌های بزرگ یخ غشاء سلولی مواد غذایی باز شده را فرم داده ولی به مواد غذایی مفید آن اجازه خارج شدن را می دهد.
 غذای منجمد را منجمد حفظ کنید تا کیفیت آنها حفظ شود زیرا وقتی که یخ مواد غذایی باز می‌شود باکتری‌ها شروع به فعالیت‌می‌کنند.

نگهداری محصولات گوشتی
1- گوشت تازه، مرغ و ماهی همیشه با خود مقداری باکتری به همراه دارند، بنابراین غذا باید همیشه در جای سرد نگهداری شوند. سرعت رشد باکتری در یخچال آهسته می‌گردد ولی در دمای اتاق این سرعت افزایش می‌یابد. پختن گوشت این باکتری‌ها را نابود می‌کند. گوشت، ماهی (غذاهای دریایی ) و مرغ را در قسمت جاگوشتی یخچال نگهدارید.
مراقب باشید که مواد غذایی و محصولات گوشتی خام در تماس با دیگر مواد غذایی درون یخچال نباشند. آنها باید در انتهای‌ترین قسمت یخچال نگهداری شوند تا آبی که از بسته‌بندی این مواد گوشتی می‌چکد دیگر مواد غذایی یخچال را آلوده نکند.
2- اطمینان حاصل نمایید که ماهی یا دیگر گوشت‌های دریایی خوب بسته بندی شده‌اند و هر چه سریعتر هم استفاده می‌شوند. اگر پس از دو روز استفاده نکردید آنها را دور بریزید و استفاده نکنید.
3- اگر قصد منجمد کردن گوشت – گوشتهای دریایی یا مرغ را دارید آنها را با بسته‌بندی مخصوص فریزری خریده و سپس به محض خریدن آنها را به منزل آورده و هر چه زودتر آنها را منجمد نمایید. تخم‌مرغ‌ها را نیز در یخچال و ترجیحا با کارتون مخصوص خودشان نگهدارید زیرا این کار علاوه بر جلوگیری از فاسد شدن تخم مرغ از دست دادن آب و رطوبت تخم مرغ از طریق پوسته آن جلوگیری خواهد کرد.

نگهداری دیگر محصولات مواد غذایی
اجازه ندهید غذای حیوانات خانگی با غذای شما تماس پیدا کنند. مواد غذایی انباری (غذاهای کنسروشده ) باید در جای تاریک مانند کمد یا کابینت یا انباری نگهداری شود.
روغن ها را دور از نور مستقیم نگهدارید.

ایمنی غذایی از دیدگاه سازمان خواربار جهانی
در کشورهای صنعتی سالیانه تا 30% مردم دچار بیماریهای ناشی از غذا می‌شوند.
سالانه 70% از حدود 5/1 میلیون مورد اسهال در جهان به علت آلودگی بیولوژیک در غذاها ایجاد‌می‌شوند.
غذاهای آماده نقش اساسی در اپیدمیولوژی وبا و سایر اشکال اسهال اپیدمیک که باعث سوء تغذیه می‌شوند را دارند.
بروز بیماریهای وابسته به غذا ممکن است 300 تا 350 برابر بیشتر از تعداد موارد گزارش شده در جهان باشد.
استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیکها منجر به پیدایش گونه‌های مقاوم باکتریها شده است. عوامل ایجاد کننده این حالت شامل مصرف زیاد آنتی‌بیوتیکها در احشام، تجویز بیش از حد توسط پزشکان و استفاده نامناسب توسط بیماران می‌باشد.

منبع : pardad.ir