با کمترین هزینه یک دفتر کار کوچک در خانه داشته باشید

شما می توانید از مزایای یک دفترخانگی بهره مند شوید. هنوز راه هایی وجود دارند که گوشه ی یکی از اتاق ها را به یک دفتر کار کوچک اما کارآمد تبدیل کنید.

کامپیوتر را بی شک می توان جزء لاینفک زندگی در عصر حاضر دانست چرا که این دستگاه مفید را می توان در اغلب خانه ها یافت. چه به منظور انجام کارهای جدی و چه به دلیل حفظ ارتباط با دنیای اینترنت و استفاده های آموزشی. کامپیوتر،  امروز در لیست وسایل متداول در خانه ها جای گرفته است. از این رو نیاز جدیدی در خانه های آپارتمانی و کوچک برای یافتن مکانی مناسب جهت جای دادن یک دستگاه کامپیوتر و وسایل و لوازم جانبی آن شکل گرفته است. در خانه های کوچک با تعداد محدود اتاق خواب ها اغلب امکان اختصاص دادن یک اتاق به اتاق کار برای قرار دادن میز تحریر و یا میز کامپیوتر و ایجاد یک دفتر کار خانگی وجود ندارد و به ناچار باید از بخشی از فضای یکی از اتاق ها اعم از اتاق خواب یا اتاق پذیرایی و نشیمن برای این منظور استفاده کنیم. اما جای دادن این وسیله در یکی از اتاق ها باید به گونه ای باشد که به دکوراسیون و زیبایی ظاهری اتاق خدشه وارد نکند. اگر نمی توانید از مزایای یک دفترخانگی بهره مند شوید هنوز راه هایی وجود دارند که گوشه ی یکی از اتاق ها را به یک دفترکار کوچک اما کارآمد تبدیل کنید، بدون آن که به نمای ظاهری اتاق صدمه بزنید.

زمانی که قصد دارید گوشه ای از یک اتاق رابرای ساخت دفترکار کوچکتان انتخاب کنید و چنانچه مایلید در این دفترکار به پروژه های نیمه تمام کاری و یا امور جدی بپردازید سعی کنیدخلوت ترین اتاق را برای این منظور در نظر بگیرید. به خصوصاگر در منزل کودکی دارید، کم رفت و آمدترین اتاق خانه را انتخاب کنید تا هنگام کار از سکوت و آرامش کافی برخوردار باشید.

فضایی در منزل را در نظر بگیرید کهاز نور کافی و متعادل برخوردار باشد.اگر اتاقی که می خواهید دفترکار کوچکتان را در آن بسازید از نور مستقیم شدیدی در طول روز برخوردار است بهتر است برای پنجره های آن پرده های مناسبی تهیه کنید تا در مواقع لازم میزان نوری که به درون اتاق می تابد قابل کنترل باشد.

در اولین گام برای ساخت این دفترکار کوچک فضای مورد نیازتان را محاسبه کنید، از قبیل سطوح کافی برای جای دادن کلیه لوازم جانبی و آنچه مایلید در این فضا در دسترس باشد. غیر از لوازم ضروری مورد نیاز در این فضا جایی نیز برای برخی اشیا مورد علاقه مانند یک قاب عکس یا یک گلدان کوچک در نظر بگیرید. افزودن این اشیا  کوچک به دفترکار خانگی در ایجاد شادی و آرامش در روحیه شما تأثیر بسزایی دارد.

 داشتن فضای کافی برای نگهداری از وسایل مورد نیاز کلید رسیدن به یک دفتر کار مرتب و منظم است. از این رو از میزهای کشودار استفاده کنید و در فکر نصب طبقات کوچک برای قرار دادن کتاب ها و سایر وسایل مورد نیاز باشید.

پس از انتخاب مکان قرارگیری دفترکار در گوشه ای از خانه و محاسبه سطح کار مورد نیاز باید در فکر راهی برای پنهان کردن آن در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرد باشید. چرا که نمای این دفترکار کوچک با میزی مملو از خرده  ریزهای گوناگون، مانیتور،  صفحه کلید و دیگر لوازم کامپیوتر در گوشه ای از پذیرایی یا اتاق خواب چندان زیبا نیست. از این رو بهتر است هنگام انتخاب میز کامپیوتر از میزهایی که به صورت کمدهای دردار و به این منظور ساخته می شوند، بهره بگیرید. خوشبختانه این نوع میز کامپیوترهای کابینتی در کشور ما نیز ساخته می شوند، و ابعاد و تعداد طبقات آنها متناسب با اندازه مانیتور و دیگر قسمت ها و لوازم جانبی مانند پرینتر طراحی شده است. یک تخته کشویی نیز در این میزها به عنوان جای صفحه کلید تعبیه می شود. این نوع میزهای دردار به شما این امکان را می دهند که پس از پایان کار کلیه وسایل کارتان را از نظرها پنهان کنید و از دفترکار شلوغ شما تنها نمای یک کمد مرتب و کوچک در کنار اتاق باقی بماند. در این صورت تنها صندلی شما باقی می ماند که بهتر است دارای پایه های چرخ دار بوده تا به راحتی قابل جابه جایی باشد. پس از بستن درهای کابینت می توان صندلی را در کنار آن یا در گوشه مناسبی از اتاق قرار داد.

 گاه ممکن است شما در یکی از اتاق های منزل مثل اتاق خوابتان کمدهای دیواری داشته باشید که از نظر اندازه و عمق قابل تبدیل به یک دفتر کار کوچک و جای مناسبی برای قرار دادن کامپیوتر و سایر وسایل جانبی آن باشد. در این صورت کافیست با نصب طبقات مناسب و در صورت امکان چند کشوی کوچک در این کمد دیواری ، مکان مناسبی برای قرار دادن کامپیوترتان بسازید. علاوه بر ساختن طبقات، لازم است با نصب چراغ های سقفی در داخل کمد نور کافی جهت کار در این فضا تأمین شود که این امر نیز با یک سیم کشی تمیز روکار به راحتی قابل اجرا خواهد بود.

چنانچه امکان خرید میز کامپیوتر دردار و یا تبدیل کمد دیواری به جای مناسبی برای قراردادن کامپیوتر و وسایل آن  ندارید، می توانید به روش های ساده تر و کم هزینه تری نیز جای مجزایی برای کامپیوترتان بسازید. در گوشه ای از اتاق یک میز کامپیوتر کوچک دو طبقه قرار دهید. میزتان را از نوعی انتخاب کنید که ضمن آن که ابعاد کوچکی دارد با استفاده بهینه از فضای عمومی در زیر میز از طبقات و کشوهای متعدد برخوردار باشد تا بتوانید جهت جای دادن لوازم و وسایل کارتان از فضایی که میز اشغال می کند بیشترین بهره را ببرید.

درست در بالای میز و با فاصله کافی از آن برای ارتفاع مانیتور یک یا دو تخته به صورت طبقات کوچک نصب کنید. حال برای پنهان کردن این دفترکار کوچک کافیست یک چوب پرده خمیده به شکل نیم دایره یا مستطیل با گوشه های گردشده در بالای میز کامپیوتر و طبقات نصب کنید. سپس با پرده ای به رنگ متناسب با دکوراسیون و سایر مبلمان و لوازم اتاق ، آن را در مواقع لزوم بپوشانید.

منبع : tebyan.net