آشپزی یکی از مهم ترین کارهای خانم های خانه است که هیچ وقت هم تمام نمی شود و استراحتی هم در کارش نیست. برای همین اگر خانم خانه بتواند در این بخش، با موفقیت همه کارها را پیش برده و براحتی غذاهایی لذیذ آماده کند، نه تنها خودش کمتر خسته خواهد شد، بلکه سایر اعضای خانواده هم از چشیدن طعم خوب غذاها حس بهتری پیدا خواهند کرد.

در این فرصت سعی می کنیم نکاتی را برای آشپزی ساده تر با شما در میان بگذاریم تا کار تهیه و پخت غذا هم راحت تر و دلنشین تر انجام شود.

رب داخل قوطی نماند

برای تهیه بیشتر غذاهای ایرانی باید از رب گوجه فرنگی استفاده کنیم؛ اما شیوه نگهداری رب، پس از هر بار مصرف نکته مهمی است که خانم خانه دار باید آن را در نظر داشته باشد. وقتی در قوطی رب را باز کردید، هیچ وقت بقیه آن را بدون در داخل یخچال نگذارید؛ چراکه باعث می شود رب، کپک زده و خراب شود. پس بهتر است بقیه رب را داخل یک ظرف شیشه ای ریخته و در آن را هم ببندید و داخل یخچال نگه دارید.

بوی غذا را از خانه بیرون کنید

یکی از مشکلاتی که خیلی از خانم ها هم با آن روبه رو هستند، پیچیدن بوی غذا داخل خانه است؛ بویی که معمولاً موجب اذیت و آزار اعضای خانواده شده و حتی گاهی باعث می شود اشتهای آنها هم از بین برود. اما اگر شما هم با این مساله روبرو شده اید و نمی دانید راه حل چیست، اول از همه سعی کنید پنجره های خانه را باز کنید تا هوا جریان پیدا کرده و بوی نامطبوع خارج شود. علاوه بر این، دود کردن اسپند هم شیوه ای موثر برای کاهش بوی غذایی است که داخل خانه جمع می شود.

همچنین برای از بین بردن بوی سوختگی غذا می توانید یک کاسه آب را روی گاز قرار داده و داخل آن کمی دارچین بریزید؛ وقتی آب جوش بیاید، عطر دارچین در فضا پیچیده و بوی سوختگی را از بین می برد. البته به جای دارچین می توانید از چند تکه لیموترش هم کمک بگیرید تا بوی لیمو داخل خانه شما بپیچد.

ژله را بی دردسر خارج کنید

یکی از دسرهای مورد علاقه و پرطرفدار، ژله های رنگارنگی است که براحتی هم آماده شده و روی میز غذا جامی گیرد. اما اگر نتوانید ژله را بدرستی و بدون این که ظاهرش به هم بریزد، از قالب خارج کنید، زیبایی آن هم به چشم نمی آید. بنابراین حواستان باشد قبل از ریختن ژله داخل قالب، آن را با کمی روغن مایع چرب کنید و بعد از این که ژله سفت شد و خودش را گرفت و هنگامی که می خواهید آن را خارج کنید، حتماً قالب را به مدت چند ثانیه داخل آب ولروم قرار داده و ظرف را تکان دهید تا ژله براحتی از قالب جدا شود.

اگر روزی فراموش کردید به برنج نمک بزنید، اصلاً نترسید؛ هنگامی که می خواهید برنج را در ظرف بریزید و سر سفره غذا ببرید، می توانید نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کرده و روی برنج بریزید

برنج تان را تزئین کنید

خانم های ایرانی همیشه برای این که دیس برنج زیباتر بوده و طعم آن هم بهتر شود، از زعفران کمک می گیرند. اما برای این که زعفران شما رنگ بهتری داشته باشد، می توانید داخل یک استکان یا کاسه کوچک مقداری زعفران سائیده شده بریزید ـ البته بهتر است زعفران را درست قبل از استفاده بسائید تا رنگ بهتری داشته باشد ـ و مقدار کمی هم آب جوش به آن اضافه کنید. سپس هنگامی که برنج را آبکش می کنید، این ظرف حاوی زعفران را هم داخل برنج فروکنید و بگذارید همراه غذا دم بکشد. به این شیوه، زعفران رنگ بهتری خواهد داشت و بر زیبایی سفره شما می افزاید.

نگران برنج های بی نمک نباشید

اگر روزی فراموش کردید به برنج نمک بزنید، اصلاً نترسید؛ هنگامی که می خواهید برنج را در ظرف بریزید و سر سفره غذا ببرید، می توانید نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کرده و روی برنج بریزید.

البته گاهی هم برعکس می شود و برنج خیلی شور است؛ در این شرایط باید هنگام آبکش کردن برنج، آب بیشتری روی آن بریزید تا نمک اضافی اش گرفته شود.