بالکن، پاسیو و حیاط خلوت: در این فصل که هوا مطبوع تر و روز ها طولانی تر است وقت گذراندن در حیاط پشتی راهی عالی برای لذت بردن از بعد از ظهر های طولانی تابستان است. اما در مورد دردسر های فضای بیرونی مانند باران، تگرگ، و آفتاب داغ چه؟ در این مطلب به 9 نکته اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند وقت خود را در فضاهای بیرونی خانه راحت‌تر و بهتر بگذرانید.

 


1. دقیقا آن‌چه از فضای بیرونی خانه خود توقع دارید را مشخص کنید. این مسئله به نظر بدیهی می‌رسد، اما خیلی ساده می‌توان فضایی را برای هدفی مشخص طراحی کرد (مثلا یک اتاق غذاخوری در فضای بیرونی) اما آن‌چه واقعا به دنبال آن هستید چیزی کاملا متفاوت بوده باشد (مانند جایی که بتوانید در آن وقت بگذرانید و با دوستان خود گفتگو کنید). خیلی ساده می‌توان ترجیحات خود را در اولویت قرار داد و یا از آن‌ها چشم پوشی کرد، برای مثال بعضی عاشق فضای باز هستند اما برخی دیگر به باد و آفتاب حساسند و یا برخی عاشق تفریح کردن با دیگران هستند در حالی که برخی دیگر تنهایی را می‌پسندند. سعی کنید پیش از انجام هر کاری به سوالات زیر پاسخی دقیق بدهید تا هدف روشنی از آن‌چه به دنبال آن هستید داشته باشید:

. آیا ترجیح می‌دهید در حیاط وقت خود را با خانواده و دوستان بگذرانید یا تنها باشید؟
. چگونه می‌خواهید از فضای بیرونی خانه خود استفاده کنید: برای غذا پختن، غذا خوردن، استراحت کردن، و یا بازی کردن؟ یا می‌خواهید ترکیبی از همه این‌ها باشد؟

. دوست دارید نحوه دسترسی فضای داخلی به فضای بیرونی چگونه باشد؟
. دوست دارید در فضای باز بنشینید و یا فضایی سرپوشیده را ترجیح می‌دهید؟

. حریم و خلوت شما چقدر مهم است؟
. در چه زمانی از روز می‌خواهید از فضای بیرونی استفاده کنید؟

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


2. مقابله با حشرات. اگر پشه‌ها در فضای بیرونی شما یک مسئله و مشکل هستند و می‌خواهید از فضای بیرونی خانه لذت ببرید مقابله با این مسئله نکته‌ای حیاتی است. استفاده از حصار شیشه‌ای یکی از راه‌های حل این مسئله است. راه‌های دیگر برای خلاص شدن از شر حشرات به شرح زیر است:

 سعی کنید هیچ آب راکدی در ملک شما وجود نداشته باشد. حتی یک گلدان پر از آب باران می‌تواند فضایی برای پرورش حشرات باشد.
سعی کنید امکانات آبی موجود در ملک در جریان باشند تا راکد.
از پنکه‌های سقفی استفاده کنید: پشه‌ها اصلا علاقه‌ای به هوای در جریان ندارند.

 

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


3. از پارچه‌ها و مصالح مخصوص فضای بیرونی در فضاهای روباز استفاده کنید. در یک ایوان سرپوشیده می‌توانید از مبلمان ظریف‌تر و بالشتک‌ها و کوسن‌های معمولی استفاده کنید. اما اگر فضای نشیمن شما روباز است باید از پارچه‌ها و مبلمانی استفاده کنید که مخصوص فضاهای بیرونی تولید شده‌اند. این‌گونه پارچه‌ها معمولا گران‌تر هستند اما در معرض نور خورشید کم‌رنگ و پوسیده نمی‌شوند، لک نمی‌شوند، و آب داخل آن‌ها نمی‌رود. کوسن‌ها و بالشتک‌های مخصوص فضاهای بیرونی از موادی پر می‌شوند که آب به سختی وارد آن‌ها می‌شود و به همین دلیل سنگین نمی‌شوند.

4. از کوسن‌ها و بالشتک‌ها مراقبت کنید تا خیس نشوند. اگرچه کوسن‌ها و بالشتک‌های مخصوص فضاهای بیرونی در برابر باران مقاوم هستند، اما برای مدتی پس از بارش باران مرطوب می‌مانند. برای جلوگیری از نشستن روی بالشتک‌های نمناک، فضاهایی را مخصوص نگهداری از آن‌ها در فضای زیرین نیمکت‌ها طراحی کنید تا هنگامی که حس می‌کنید هوا بارانی خواهد شد آن‌ها را در این فضا قرار دهید. اگر دارای هر نوع صندلی تاشو سبک‌وزن هستید (مانند عکس بالا) آن‌ها را در زیر برآمدگی دیوارها قرار دهید. اگر فضای بیرونی شما خیلی از خانه دور است، از نیمکت‌های نگهدارنده ضدآب استفاده کنید و تمامی بالشتک‌ها و کوسن‌ها را در آن قرار دهید. هم‌چنین برخی از بالشتک‌ها را می‌توانید در زیر میز وسط بگذارید.

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


5. از صدای آب استفاده کنید. صدای آب صداهای مزاحم پیرامون خانه را در خود هضم می‌کند. یک فواره در محل نشیمن خود در فضای بیرونی نصب کنید و از فضای آرام پیرامون خود لذت ببرید.

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


6. از سایه‌بان استفاده کنید. نشستن زیر نور خورشید در یک روز گرم تابستانی بدون سایه‌بان فقط برای 5 دقیقه لذت‌بخش است. پس از این 5 دقیقه شما و مهمانان‌تان سریع به سمت داخل خانه سرازیر می‌شوید. راه‌های زیادی برای اضافه‌کردن سایه‌بان در فضای بیرونی وجود دارد مانند استفاده از چترهای ساده، پارچه‌ها، شبکه‌های توری، یا استفاده از سایه درخت یا یک آلاچیق.

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


7. وسایل غذاخوری مخصوص فضای بیرونی را در کنار هم قرار دهید. اگر این وسایل را یک‌جا جمع کرده باشید بیش‌تر انگیزه غذاخوردن در فضای بیرونی خانه خود را خواهید داشت. سعی کنید این وسایل را در درون یک سبد یا یک سینی بزرگ دسته‌دار قرار دهید تا بتوانید به‌سرعت و بی‌دردسر آن را به فضای بیرون خانه منتقل کنید. فقط ممکن است چیزهایی را بخواهید در بین این وسایل قرار دهید:

لیوان‌ها و بشقاب‌های نشکن
یک پارچ آب
دستمال‌های بزرگ
شمع، کبریت، و یا فندک
پشه‌کش برای دور کردن پشه‌ها از کنار غذا
ظروف پذیرایی مخصوص فضاهای بیرونی
دربازکن

8. چند پتو برای شب‌های سرد در دسترس داشته باشید. چند پتو را در کنار در نگه دارید- پتوهای مسافرتی، لحاف‌های سبک‌وزن، یا پارچه‌های ضخیم- و در شب‌های سرد به مهمانان‌تان بدهید. قطعا در آن لحظه چیزی بیش از این پتوها آن‌ها را خوشحال نخواهد کرد.

 

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


9. نورپردازی را فراموش نکنید. نورپردازی درست در شب می‌تواند ساده‌ترین فضاهای بیرونی را تبدیل به فضایی زنده و شاداب کند. سعی کنید یک منبع نوری را در زیر نیمکت‌ها قرار دهید تا نوری ملایم ایجاد شود و چند چراغ فانوسی را در نزدیکی میز غذاخوری قرار دهید. نورپردازی در فضایی دورتر می‌تواند فضار را بزرگ‌تر و پررمز و رازتر به نظر برساند.

دکوراسیون فضای بیرونی, چیدمان فضای بیرونی خانه


 

دکوراسیون بیرونی خانه

طراحی دکوراسیون فضای باز مدرن و شیک برای ویلاهای مجلل

طراحی دکوراسیون فضای باز در ویلاها و خانه هایی با حیاط و یا بالکن بزرگ دارای اهمیت بسیار زیادیست مخصوصا در تعطیلات آخر هفته و یا روزهای گرم سال که به علت استفاده گسترده تر از فضای حیاط و بالکن، دکوراسیون فضای باز منزل بسیار بیشتر مورد توجه قرار می گیرد امروزه در اکثر کشورهای جهان برای طراحی دکوراسیون فضای باز برنامه و طرح های بیشماری دارند که در ادامه قصد داریم چند طراحی زیبای دکوراسیون فضای باز و فضای سبز در منزل را با هم بررسی نماییم.

 

 

طراحی دکوراسیون فضای باز در منزل:

طراحی دکوراسیون فضای باز بیش از هر خانه ای در ویلاها مورد توجه قرار می گیرد. دلیل این امر بسیار واضح است زیرا در سایر ساختمان ها به ندرت می توان فضایی باز با مساحت زیاد برای اجرای طرح ها و ایده های متفاوت یافت، اگر چه در آپارتمان های زیادی بالکن های بزرگ و وسیع یافت می شود اما باید پذیرفت که داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان های ایرانی چندان رایج نیست، ما ایرانی ها عاشق فضای سبز و طبیعت هستیم (البته به همان اندازه نیز دشمن آن ها) این علاقه را می توان در انتخاب مکان های تفریحی دریافت. باید بدانیم که اهمیت به داشتن فضای باز زیبا و بهره گرفته از طبیعت می تواند هر خانه ای را با شکوه و شاداب گرداند. در این میان طراحی زیبا برای دکوراسیون فضای باز در منزل می تواند به تک تک اعضای خانواده روحی شاداب ببخشد و ساعات سپری شده در فضای باز خانه را به لحظاتی لذت بخش و به یاد ماندنی تبدیل کند. امروزه در سراسر دنیا طراحی دکوراسیون فضای باز منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در ادامه چند طراحی اجرا شده زیبا و مدرن را برای دکوراسیون فضای باز برای شما قرار داده ایم.

دکوراسیون بیرونی

دکوراسیون بیرون خانه