آکاایران: ساختمانی از مواد بازیافتی در هلند

پروژه های برجسته: ساختمان Houtskelet Gebouw در شهر آمستردام هلند واقع شده است و کاملا با مواد بازیافت شدنی ساخته شده و اولین خانه ای در هلند است که دارای دو تاییدیه و گواهی نامه در زمینه خانه های غیرفعال است: یکی برای طراحی و دیگری برای نتیجه کار. این خانه های ردیفی توسط شرکت ZwartHout طراحی و ساخته شده است و در ساخت سطوح آن ها از تکنیک «Shou-Sugi-Ban» که به معنی «سوزاندن سرو ژاپنی» است استفاده شده است.

 

به طور سنتی از درخت سرو ژاپنی و یا همان سوگی برای این کار استفاده می شده است اما با چوب درختان دیگر نیز می توان این تکنیک را اجرا کرد. فرایند این کار ابتدا سوزاندن چوب است، سپس خنک کردن آن، تمیز کردن و در نهایت سطح آن را با روغن طبیعی پوشاندن. در پایان این فرایند سطحی به وجود می آید که باعث می شود چوب کم تر در معرض آتش، حشرات، و پوسیدگی قرار بگیرد.

 

نمای این ساختمان منحصربه فرد است و اگرچه کمی با دیگر خانه های پیرامون خود متفاوت است اما در کنار نمای قرمز رنگ ساختمان کناری خود ترکیب زیبایی ایجاد کرده است.

 

 طراحی مقرون به صرفه

اگر ساختمان Houtskelet Gebouw در کنار ساختمان قرمز رنگ قرار نداشت، این ساختمان کمی ناهماهنگ به نظر می رسید. به همین دلیل ساختمان Houtskelet Gebouw پیوندی میان ساختمان های سنتی با ساختمان های مدرن ایجاد کرده است. شرکت ZwartHout با ترکیب سطوح سنتی با جزئیات هندسی معاصر این ساختمان را همچون پلی میان ساختمان های دیگر طراحی کرده است.

 

 خانه هوشمند

جزئیات خاصی که در نمای ساختمان به کار رفته است و من عاشق آن هستم شیوه ای است که معماران از قطعات لمینیت شده از تخته های بازیافتی برای جدا کردن ردیف های چوب های سوزانده شده استفاده کرده اند. کنتراست به وجود آمده هم گرم است و هم سرد و یک ترکیب رنگی فوق العاده دلپذیر میان روشنی و تاریکی ایجاد می کند.

 

 پروژه های برجسته

خطوط صاف چوب های روشن که چوب های سوزانده شده را از هم جدا می کند باعث شده است تا شیشه های پنجره ها کم تر دیده شود، در حالی که پنجره های بالاتر به خوبی دیده می شوند و شکل های هندسی زیبایی ایجاد می کنند. دو پنجره خاص این ساختمان دارای حاشیه های سفیدرنگ هستند. نمای این ساختمان دارای طراحی انتزاعی است و به خوبی نشان می دهد که چگونه می توان با کمی خلاقیت در طراحی به ظاهری منحصربه فرد و خاص دست یافت.

 

ساختمانی از مواد بازیافتی در هلند فضاهای مسکونی

این دو پنجره زیبایی خاصی به ساختمان داده اند و باعث شده اند تا توربین های بادی موجود در تراس پشت بام ساختمان از نظر بصری با کلیت ساختمان هماهنگی دارا باشند.

 

 پروژه های برجسته

استفاده از توربین های بادی شیوه ای برای استفاده از انرژی های طبیعی است. توربین های بادی در روزهای کوتاه زمستان و روزهای ابری انرژی گرمایی ساختمان را تامین می کنند.

 

 خانه های غیر فعال

یک اتاق در ساختمان وجود دارد که نیرو جمع آوری شده توسط توربین بادی و پنل های خورشیدی را در خود ذخیره و به دیگر قسمت های ساختمان منتقل می کند.

 

 تکنولوژی

یک شومینه با سوخت چوب در درون اتاق نشیمن طبقه سوم گرمای طبیعی خانه را تامین می کند. این شومینه در کنار راه پله قرار گرفته است و از این طریق گرمای ایجاد شده به طبقه چهارم نیز منتقل می شود.

 

اطلاعات معماری

یک طبقه پایین تر از اتاق نشیمن، دفتر کار قرار گرفته است. این فضا بیش تر شبیه یک نیم طبقه است و در مقابل پنجره سفیدرنگ بزرگ ساختمان قرار گرفته است. دفتر کار دارای فضای کوچکی ولی دارای طراحی خاصی است. برای مثال از تنه درخت در این فضا برای پشتیبانی از اتاق نشیمن استفاده شده است.

 

در این عکس نمای زیبایی از دفتر کار را می بینید. تنه درخت زیبایی خاصی در این فضا دارد و خطوط منحنی موجود در آن ترکیب خوبی با نرده های شیشه ای و دیواره های چوبی ایجاد کرده است. در این فضا هم می بینیم که با اندکی خلاقیت فضایی منحصربه فرد و جذاب طراحی شده است.

 

حتی راهروی طبقه چهارم هم دلپذیر است و این زیبایی را مدیون نرده های عمودی کابلی و تخته چوب هایی است که از دل دیوار بیرون آمده اند. این راهرو علاوه بر زیبایی بسیار کاربردی هم هست و راه پله موجود در آن راهی است که به پشت بام منتهی می شود.

 

 طراحی مقرون به صرفه

در پشت راهرو یک اتاق خواب قرار گرفته است که به بالکن راه دارد و در آن می توان حیاط پشتی ساختمان را مشاهده کرد.

 

 خانه هوشمند

این اتاق خواب دارای طراحی خاصی است به طوری که در آن یک وان فرورفته در کف اتاق، یک فضای دوش گرفتن شیشه ای، موزائیک هایی به رنگ بنفش، و دیوارهایی به رنگ بنفش وجود دارد.

 

 پروژه های برجسته

در نمای پشت ساختمان نیز دو پنجره سفید رنگ و بالکن را می بینیم که در حیاط روبه روی آن یک آلاچیق دلپذیر قرار دارد.

برای دیدن عکس های نمای خارجی می توانید اینجا را ببینید.

تبلیغات
مرکز آموزش های تخصصی معماری
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
<>
.

منبع : chidaneh.com