به نقل از آکاایران: فرش های ایرانی در تمام دنیا زبانزد هستند اما قیمت بالای آنها باعث شده تا رقیب های تازه ای در بازار پیدا کنند. مدت زیادی نیست که پای فرش های تزئینی و کفپوش های مدرن به خانه ها باز شده است. فرش هایی که شکل ظاهری قابل قبولی دارند اما ممکن است پس از خرید و استفاده از آنها پشیمان شویم. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد خرید فرش مطالعه کنید.

فرش و گلیم

آکاایران: صنعت فرش در ایران تا کنون رونق بی نظیری داشته، به استثنای این ماه های اخیر که به علت تحریم های ایجاد شده بر سر راه اقتصاد ایران که کمی از تب و تاب افتاده است. ما تقریبا چیزی حدود یک سوم بازار های جهانی فرش را در اختیار داریم و به کشور های زیادی از جمله امارات، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا، برزیل، سوئد، قطر، لبنان و استرلیا فرش صادر می کنیم، آمریکا هم که تا به حال یکی از بزرگترین بازار های صادرات فرش ایرانی بود به دلیل تحریم ها در حال حاضر از گردونه خارج شده است، در مورد واردات فرش دستباف هم آماری که اعلام می شود صفر است، اما نمونه های محدودی از فرش های بلژیکی در بازار وجود دارد که با وجود ماشینی بودن شباهت بسیار زیادی به فرش های دستباف ایرانی دارند و از کارخانه های معروف ورباتکس، بللو و گالاکسی وارد می شوند.

برای انتخاب فرشی مناسب و ایده آل اولین قدم این است که شیوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آن را در نظر داشته باشید. فرشی که در یک اتاق پذیرایی پر رفت و آمد و یا در یک اتقا ناهارخوری شلوغ انداخته می شود حتما باید قابلیت پاخوربودن را داشته باشد و برای استفاده های طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولی برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و همچنان پر رفت و آمد هم نیست می توانید فرشی با جنسی لطیف و از طیف رنگ های روشن استفاده کنید.

آن دسته از فرش هایی که در بافت شان نایلون به کار رفته است بادوام تر از نمونه های دیگر هستند. این نوع فرش ها در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند و نسبت به دیگر فرش ها قیمت ارزان تری دارند. ایرادی که به اینگونه فرش ها می گیرند این است که گرد و خاک را به سادگی به اطراف منتقل می کنند. فرش هایی که در بافت شان اولفین به کار رفته، در برابر رطوبت مقاوم بوده و به سادگی تمیز می شوند. به مرور زمان حالت اصلی این فرش ها از دست می رود و به اصطلاح کش می آیند.

برای خرید فرش به اندازه های آن نیز باید توجه کرد. از چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین که اصولاً از مشخصات فرش دستباف می باشد می توان چشم پوشی کرد ولی بیشتر از این حدود بالاخص در قالیچه های کوچک عیب فرش به شمار می رود. با تا کردن فرش از قسمت میان و روی هم قرار دادن این دو قسمت می توان تقارن طرح را نسبت به محورهایی که از مرکز فرش می گذرند تشخیص داد. این عمل را می توان به وسیله متر و یا خط کش مدرج نیز انجام داد و فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به یکدیگر سنجید. تقارن رنگ نیز در اشکال بافته شده در فرش را مورد توجه قرار دهید و همچنین دقت کنید که موتیف ها و اشکال طرح در متن فرش ناتمام گذارده نشده باشد و هر خط و شاخه ای شکل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.

آکاایران: شاید مهمرین عاملی که در انتخاب فرش باید مورد توجه قرار گیرد بافت آن است. برای بررسی چگونگی بافت فرش بهتر است آن را از قسمت پشت مورد مطالعه قرار دهید چون در پشت فرش کیفیت بافت مشخص تر است. با مطالعه پشت فرش به بسیاری از نکات آگاهی خواهید یافت که با بررسی رویه فرش امکان آن میسر نیست از قبیل تعداد گره ها، نحوه تراکم و کوبیدگی پودها و همچنین یکنواختی طرح، شمارش دقیق گره ها در واحد سطح را به کمک ذره بینی که به یک قاب مدرج به واحدهای اندازه گیری (سانتی متر – اینچ) متصل شده است می توان انجام داد. با این وسیله تعداد گره ها را در عرض و طول یک قاب جداگانه بشمارید و در یکدیگر ضرب نمایید تا تعداد گره های موجود در واحد سطح فرش به دست آید. ولی در این کار نهایت دقت باید معمول شود چه اختلاف شمارش یک و یا دو گره نتایج بسیار غلطی را در محاسبه کلی ارائه خواهد داد. برای صحت بیشتر محاسبه بهتر است شمارش گره ها را در چند نقطه مختلف فرش انجام داده و معدل آنها را ملاک محاسبه قرار دهید (تراکم قسمت های پایین فرش معمولاً بیشتر از قسمت های بالایی آن است).در مورد بافت فرش توجه داشته باشید که پود فرش های یک پوده هیچگاه به چشم نمی خورد و تنها در فرش های دو پوده و بیشتر است که بعضاً در پشت فرش امتداد پودها دیده می شوند و هرگاه ردیف های بافته شده بهتر کوبیده شده باشند پودها کمتر دیده می شوند.

در فرش دستباف چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین یکی از مشخصات فرش است و عیب به شمار نمی رود، اما در صورتی که در قالیچه های کوچک به چشم می آید با تا کردن فرش از قسمت میانی می توانید از تقارن آن اطمینان پیدا کنید.

به تقارن رنگ در قسمت های متقارن توجه کنید و حتما در نور طبیعی آن را بررسی کنید، این نکته را در نظر بگیرید که رنگ فرش در جهت خواب آن تیره تر به نظر می رسد. حواستان باشد که اشکال و هندسه طرح جایی ناتمام نمانده باشد.اگر قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف داشته باشد، نشانه این است که با رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند و ممکن است رنگ بدهد.فرش ها با پرز خشن سخت تر تمیز می شوند، پس یادتان باشد که پرز فرش باید درخشان و انعطاف پذیر باشد.

برخی از فرش های تزئینی کاملا دکوری هستند و استفاده از آنها به جز دردسر چیز دیگری ندارد. نمونه ای از این فرش که به نام مدل گره ای در بازار شناخته می شوند یکی از همین فرش ها هستند. تار و پود این فرش ها از نخ های ضخیم یا باریکی است که وقتی روی آنها راه بروید از بدنه جدا شده و محیط اطراف را پر می کنند. کوچکترین زباله ها هم لا به لای نخ این فرش ها جا خوش می کنند و جاروکردن آنها نیز کار ساده ای نیست. فرش هایی با طرح های برجسته که تو رفتگی و بیرون آمدگی های زیادی را روی خود دارند نیز خیلی مناسب نیستند. 

تمیزکردن این فرش ها نیز کار ساده ای نیست و مخصوصا اگر برای اتاق کودک خریداری شود. راه رفتن و نشستن کودکان روی این فرش ها باعث آزار آنها می شود. بهتر است با همان هزینه فرش هایی را خریداری کنید که طرح های ساده تری دارند و تمیز کردن آنها هم آسان است.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران