آکاایران: طراحی ویلای مدرن شیراز در زمین شیب دار!

پروژه های برجسته: یکی از پروژه هایی که در سال ۱۳۹۳ به دفتر معماری شار پیشنهاد شد طراحی ویلایی در مجموعه باغ شهرهای واقع در شهرک صدرا، در نزدیکی شیراز بود که در انتها اجرای آن نیز به عهده ی آن ها گذاشته شد. کارفرمای پروژه مالک دو قطعه زمین ۱۰۰۰ متری در مجاورت یکدیگر بود و قصد ساخت ویلایی کوچک برای استراحت و تعطیلات آخرهفته البته با بودجه ای نسبتا محدود داشت. که در نهایت احمد قدسی منش و توانست به خوبی چالش های این پروژه را حل و بنایی منحصر به فرد خلق نماید، با آکا ایران همراه باشید تا با هم به گوشه و کنار این پروژه منحصر به فرد در شیراز سری بزنیم و با جزییات طراحی آن بیشتر آشنا شویم. 

آکاایران: طراحی ویلای مدرن شیراز در زمین شیب دار!

 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

مشخصات عمومی پروژه طراحی ویلای شماره ۲ 

 • نام پروژه: ویلای شماره ۲ 
 • موقعیت: شهرک صدار، شیراز، ایران
 • دفتر معماری: استدیو معماری شار
 • معمار مسئول: احمد قدسی منش
 • تیم طراحی: مریم ناظم البکا، محمد قدرت

احمد قدسی منش
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

 • تیم اجرایی: رضا قدسی منش، رضا فتحی، افشین زارع
 • کارفرما: بهاالدین طالب نیا
 • سال ساخت: ۱۳۹۳-۱۳۹۴
 • مساحت سایت پروژه: ۲۰۰۰ مترمربع
 • مساحت ساخته شده: ۱۷۰ مترمربع

 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

 • نوع ساختمان: مسکونی _ ویلایی
 • مدیر اجرایی: احمد قدسی منش
 • طراح سه بعدی: پریسا پناهی
 • سازه: علی رادمان
 • عکاس: پرهام تقی اف

 طراحی ویلای ایرانی
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

از زبان معمار: در طراحی ویلای شماره ۲ با بازدید از سایت، نقاط قوت و ضعف متعددسایت پروژه توجه ما را به خود جلب کرد. قرارگیری برروی دامنه کوه و اشراف به دشت بسیار وسیعی از خانه های ویلایی و باغات آن محدوده از مهم ترین مشخصه های زمین موردنظر بود، هم چنین شیب زیاد زمین در هر دو جهت طولی و عرضی نیز از موارد قابل فکر پروژه به شمار می آمد. از طرف دیگر از کوه به زمین ویلا، دید بسیار قابل توجهی وجود داشت که می بایست در روند طراحی راه چاره ای برای آن اندیشیده می شد.

 دفتر معماری شار
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...


علی رغم ضابطه کل منطقه، مبنی بر ساخت ویلا در دو طبقه، به دلیل اینکه ارتفاع زیاد ساختمان دید افراد استفاده کننده از کوه را تحت تاثیر قرار می داد، و با رایزنی های متعدد با شهرداری صدرا، و با تکیه بر شیب عرضی زیاد زمین، به جای طراحی ویلا در دوطبقه، دو حجم جداگانه یکی جهت فضاهای خصوصی و دیگری جهت فضای عمومی در یک طبقه طراحی گردید.

 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

هم چنین با بررسی نقاطی از کوه که قابلیت استفاده عمومی را داشتند و درنتیجه افراد اشراف خوبی به ویلا و محوطه آن پیدا می کردند؛ احجام رد منطقه ای جانمایی شد که فضاهای بیرونی قابل استفاده (محوطه های نشستن عصرگاهی، استخر و ....) کمترین دیدی را از بیرون مجموعه به خود ببینند و در نهایت این دو حجم با توجه به توپوگرافی سایت برروی زمین قرار داده شدند.

طراحی ویلای مدرن شیراز در زمین شیب دار! پروژه های برجسته
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...


پس از تثبیت جانمایی احجام اصلی و شکل گیری تقریبی پلان اولیه، دیدهای ساختمان رو به بیرون مورد بررسی قرار گرفت. در راستای دستیابی به یک دید کامل رو به دشت و باغات ویلایی، با چرخش چنددرجه ای حجم عمومی و در نتیجه افزایش حدودا دوبرابری زاویه دید، تقریبا تمامی دشت روبرو در چشم انداز ساختمان قرارگرفت. هم چنین با توجه به منظره بسیار زیبای کوه ، از فضاهای پشت ساختمان نیز پنجره هایی به سمت کوه گشوده شد.

 طراحی ویلا
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

در تمامی مراحل طراحی ویلا، استفاده از پنجره های بزرگ درکلیه فضاها جهت استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی و مناظر اطراف در دستورکار اصلی طراحی بود.
با توجه به نحوه طراحی نما و فضاهای بیرونی، که همگی تا حد امکان ساده و فاقد عناصر اضافه طراحی شده بودند، سعی بر آن شد تا طراحی داخلی نیز همان شیوه را در پیش گرفته و در نهایت سادگی و با کمترین پیچیدگی انجام گیرد و اولویت اصلی بر دید از کلیه فضاهای داخلی، به مناظر و فضاهای بیرونی، کوهی که در پشت قرار داشت و یا دشتی که روبرو بود قرار گرفت.

احمد قدسی منش
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

در طراحی داخلی ویلا جنس بیشتر بدنه ها نیز با رنگ های روشن پوشانده شد. بدنه میز ناهارخوری و شومینه نیز آجر شد که در هماهنگی با رنگ کف فضایی گرم و دلنشین را بوجود آورد.

 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

در محوطه سازی نیز، همانند جانمایی احجام، با توجه بسیار زیاد به خطوط توپوگرافی سایت و شیب زمین، طراحی به صورتی انجام شد که کمترین میزان خاکبرداری و خاک ریزی و آسیب به بستر طبیعی سایت انجام گیرد.

 طراحی ویلای ایرانی
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

هم چنین در نماسازی کل محوطه، از دورریز سنگ هایی که جهت فعالیت های عمرانی شهرداری در آن محدوده، در اطراف پروژه رها شده بود استفاده شد که هم چون سنگ ها از همان منطقه بود کمک بسیار زیادی در به وجود آمدن بستری طبیعی جهت ساختمان کرد و هم از نظر اقتصادی کمک شایانی به پروژه شد. سازه ساختمان به صورت اسکلت بتونی طراحی گردید.

 دفتر معماری شار
 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

با توجه به آب و هوای معتدل منطقه، در طراحی ویلا، تاسیسات سرمایشی کولرآبی و گرمایشی پکیج رادیاتور و شومینه درنظر گرفته شد. درنهایت پروژه که اجرای آن از بهمن ماه ۱۳۹۳ شروع شده بود، اسفند ۱۳۹۴ به کارفرما تحویل داده شد.

 دفتر معماری شار
دفتر معماری شار...

با دیدن بخشی از پلان این پروژه با جزییات بیشتری از طراحی آن آشنا خواهید شد.

برای دیدن تصاویر بیشتر و ارتباط با شرکت طراحی و اجرای این پروژه می توانید به پروفایل دفتر معماری شار در آکا ایران مراجعه کنید. اهالی فن آکا ایران مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید.

نویسنده: دفتر معماری شار | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
کیفیت بالا،قیمت مناسب!
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com