سبک ساحلی: دریای بیکران با صدای کوبش موج ها و آسمان آبی که در انتهای افق با دریا یکی می شود، مرا به خود می خواند: می خواهم آب شوم / در گستره افق / آنجا که دریا به آخر می رسد / و آسمان آغاز می شود... مخمل سبز جنگل و وزش باد. طراوت ساحل و رنگ های زندگی. چقدر جای طبیعت در اتاقم خالیست. باید فکری کنم که مرا به طبیعت نزدیک تر کند؛ باید فکری کنم.
برای کسانی که شیفته آمیختن رنگ ها، الگوها و نقش مایه های متفاوت با یکدیگرند، تزیینات برگرفته از طبیعت بهترین منبع الهام است. گرمای تابستان و لذت حضور در دامان طبیعت حال ما را خوش می کند. اگر نمی توانیم به دامان طبیعت پناه ببریم با ترفندهایی می توانیم آن را به خانه بیاوریم. یکی از بهترین روش ها انتخاب سبکی است که حس بودن در طبیعت را در محیط اطراف ما زنده می کند؛ سبک ساحلی...  همراه با آکا ایران، در تابستان ساحل را به خانه بیاورید.

در دکوراسیونی به سبک ساحلی، دنبال چه چیزی باشیم؟

 در این سبک اغلب از عناصر موجود در فضای ساحل و دریا و گیاهان خاص این نواحی استفاده می شود. این گونه نقش مایه ها به خوبی و زیبایی با اصول و اساس طبیعت گرایی جور درمی آیند. نقوش درشت طبیعی که ویژگی زیباشناختی نیز دارا باشند در این سبک ایده آل به نظر می رسند. هماهنگی انواع شکلی این نقوش با اسباب و وسایل وجه مهمی است تا فضا از شلوغی درآید و توازن چشم نوازی در محیط دیده شود. استفاده از این گونه نقوش و الگوهای طبیعی در لوازم تزیینی بسیار کاربرد دارد؛ در لوازمی از قبیل نقوش پارچه ها، گل دوزی رومیزی ها، ظروف و گلدان ها و... . این نقوش روی کاغذدیواری ها نیز فضای لطیف و جذابی را می آفرینند.

دکوراسیون داخلی خنک با سبک ساحلی ساحلی

دکوراسیون منزل و دنیای رنگ های دریایی در سبک ساحلی 

انتخاب رنگ در این سبک بیشتر از انواع آبی و سبزآبی ها و ترکیب با رنگ سفید است تا خنکی و لطافت دریا را تداعی کند. رنگ های صدفی مانند صورتی صدفی و زرد های درخشان و رنگ های گرم دیگر هم دیده می شوند ولی بیشتر رنگ های خنک اهمیت دارند و به عنوان مزه فضا محسوب می شوند. (این رنگ ها را می توان از روی عکس ها و تصاویر نواحی ساحلی آسان تر و بهتر انتخاب کرد.) به غیر از رنگ هایی که اشاره  شد، خاکستری های روشن و تیره و همنشینی شان با رنگ های خاکی و سفالین به مجموعه تکامل می بخشند و طیف های مختلف رنگ سبز، عضو مطرح این پالت رنگی است.

 طراحی داخلی

در این میان حضور سبزها، اشاره به فضاهای جنگلی لب ساحل است. انواع سفیدها، عضو دیگر پایدار در این سبک را نباید فراموش کرد. یاسی های روشن نیز عضو زیبای دیگری در پالت رنگ ساحلی است. نقش مایه راه راه و نقوش صدف ها، گیاهان دریایی، ماهی و امواج دریا و گوش ماهی ها می تواند جزیی از این سبک تزیینی باشد.

مطلب پیشنهادی: ۶ دکوراسیون ایرانی که هیچ وقت از مد نمی افتند!

 سبک های دکوراسیون

در سبک ساحلی وجود مجموعه ای از صدف های دریایی که از نقاط مختلف جهان جمع شده اند، به چیدمان حالتی شگفت انگیز و جذاب می بخشند؛ البته نورپردازی مناسب در محیط در ایجاد جذابیت بصری این مجموعه مهم است. نورهای LED، انتخاب خوبی است که با محیط زیست سازگارتر است.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی، ۲۰ ترفند ساده!

 سبک ساحلی

برای داشتن دکوراسیونی به سبک ساحلی چه هنری به کار ببریم؟

می توان مجموعه هایی از عناصر طبیعی مانند سنگ ها، گیاهان و گل های خشک شده، صدف ها و میوه هایی مانند بادام های پوست نگرفته یا بلوط را انتخاب کرد و با استفاده از آنها آثار زیبایی به وجود آورد یا به سادگی از آنها در تزیین فضاها در کنار دیگر لوازم بهره برد. این مجموعه ها البته خیلی خاص و منحصربه فرد خواهند بود و فضایی با هویت و شخصیت خاص شما خواهند ساخت.

 دکوراسیون منزل

نگاهی تازه و طراحی دکوراسیون به سبک ساحلی

گاهی دوست داریم فضای چیدمانی ما خیلی خاص باشد تا تنوعی در زندگی خودمان ایجاد کنیم یا فضایی متفاوت برای دوستان و مهمانان مان تدارک ببینیم. در سبک ساحلی نگاه نزدیک و تازه به طبیعت ما را مفتون خود می کند و راحتی و سادگی را در عین زیبایی و تنوع به خانه ما می آورد. همچنین مشمول گذر زمان نیز نمی شود و  بوی کهنگی  نمی گیرد. عناصر اصلی این سبک حضور آب و شن های ساحلی است. این عناصر می توانند در رنگ ها دیده شوند، در بافت ها و نقش ها جلوه کنند یا مستقیما با وجود یک آکواریوم چشمگیر حس تازگی دریا را به خانه بیاورند و  با سنگ های برگرفته از ته رودخانه و دریا، گوش ماهی ها، اجناس ساخته شده از حصیر این مجموعه را کامل کرده و با استفاده از پارچه های نخی و نرم و رنگ های کم رنگ و آرام و چوب های ساده یا رنگ شده به کار روند.

دکوراسیون ساحلی

موج و ماهی، اجزای طبیعت در سبک ساخلی

بیشترین نقوش از ماهی ها، جانوران دریایی، گوش ماهی ها و ستاره های دریایی شروع می شود و در مورد نقوش انتزاعی، بیشتر راه راه، خطوط مواج  و شطرنجی ها  فضا را به خود اختصاص می دهند. نقوش گلدار ولی نه چندان پررنگ نیز حضور مختصری در این سبک می توانند دارا باشند. پارچه ها باید نخی ولی مقاوم باشند که بتوان هرازچندگاهی آنها را شست.

در این سبک، پرده ها ساده دوخته شده و فاقد پیرایه هستند و به راحتی وصل یا جمع می شوند. مبلمان هم ساده و بی پیرایه بوده و از جنس پارچه های ضخیم، نخ یا کتان با کلاف چوبی یا حصیر هستند (هم  به صورت طبیعی و خودرنگ و هم رنگ آمیزی شده با رنگ های ذکر شده به خصوص سفید یا پتینه وایت واش یا بلیچ خورده). همچنین گاه ممکن است تماما پارچه باشند؛ به خصوص سوفا یا صندلی یا مبل های راحتی.

مطلب پیشنهادی: تزیین دکوراسیون داخلی با عتیقه جات، ۲۰ راز آنتیک بودن!

ظروفی از دل دریا در خانه ای به سبک ساحلی

لوازم تزیینی برگرفته از مدل های طبیعت ساحلی و از مواد طبیعی، عناصر تکمیل کننده فضا خواهند بود. نقوش ساحلی غیر از صدف و گوش ماهی، ماهی های متنوع، قایق ها و کشتی های بادبانی، سکان و...گیاهان را نیز شامل می شود. رنگ سبز فضا را سرشار از طراوت می کند. ظروف، چراغ و رومیزی و پارچه ها بسیار زیبای این سبک، مناسب این شیوه چیدمانی است.

 ترفندهای دکوراسیون

تابلوها و عکس هایی با موضوع دریا، ساحل، کشتی، ماهی، صدف و... به زیبایی فضارا کامل می کند. پس آنها را فراموش نکنید. در سبک ساحلی می توان کاشی های سفید ساده تهیه و با استفاده  از نقاشی یا روش استنسیل (چاپ روی الگوی ساخته شده) با رنگ هایی که حال و هوای ساحل دارند، آنها را نقش اندازی و تزیین کرد و در کنار هم یا به صورت تابلو یا در دیوارها به کار برد یا روی قفسه ها به زیبایی چیدمان کرد.

اگر دکوراسیون خانه شما سبک خاصی را دنبال می کند و دوست دارید که زیبایی های آن را با دیگران شریک شوید، می توانید با یخش تورهای خانه گردی آکا ایران برای تهیه گزارشارتباط برقرار کنید. شماره تلگرام ما: ۰۹۳۸۸۵۴۷۱۴۰

تبلیغات
مرکز آموزش های تخصصی معماری
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com